Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Açık Emar

Açık emar; Görüntüleme sistemleri sayesinde hastalıkları kolayca teşhis edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Günümüzde hastalıkların tanı konulmasında ve tedavi edilmesinde geliştirilen yöntemler sayesinde hastalıklar ilerlemeden teşhis edilebiliyor.

Sağlık alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ve yeni nesil cihazlar sayesinde insan hayatına verilen değer önem kazanıyor. Özellikle son zamanlarda görüntüleme sistemlerinde yaşanan gelişmeler hastaların herhangi bir acı yaşamadan hastalıkları teşhis edilebilir haldedir.

Açık emar sisteminin geliştirilmesi birçok hasta için büyük bir avantaja sahiptir. Çünkü kapalı alanda kalma fobisi bulunanlar ve emar çekimleri sırasında tansiyon kalp rahatsızlığı astım gibi problemleri bulunan hastalar bu yöntem sayesinde yaşanabilecek tüm olumsuzluklar ortadan kalkıyor.

Açık emar teknolojisi en çok daha çocuk ve bebek hastalar için kolaylık sağlamıştır. Açık emar fiyatları hastane tercihine bağlı olarak belirlenir.

Açık Emar (MR) Nedir?

Radyo dalgalarından yararlanarak geliştirilen görüntüleme sistemleri arasında yer alan açık emar hastalıkların teşhis edilmesinde kullanılır. Görüntüleme teknolojisinde yaşanan gelişmeleri ve bir adım daha ön plana taşıyan açık emar sistemleri birçok hastanın sorununu ortadan kaldırmıştır.

Açık emar çekimi sırasında gürültü oldukça azdır ve ortam daha rahat olduğundan hasta herhangi bir kaygı ve stres yaşamaz. Uygulama sırasında hastalar en küçük bir acı bile hissetmeden işlemi tamamlar.

Kapalı emar çekiminde pek çok hasta sorun yaşamakta ve rahatsızlık hissediyor. Bu nedenle kapalı emar alternatif olarak geliştirilen açık emar sistemi sayesinde kapalı alanda, yoğun gürültüye maruz kalmadan görüntü alınabiliyor.

Bu durum en çok yaşlı hastalar ve çocuklar için önemlidir. Özellikle kilolu insanlar için de açık emar çekimi daha kolaydır. Açık emar fiyatları hastanın hastalığını teşhis etme ve uygulanacak alanın özelliğine bağlı olarak belirlenir. Ayrıca açık emar fiyatları görüntüleme yapılacak bölge sayısına bağlıdır.

İlginizi Çekebilir  Kardiyak MR

Kimler Açık Emar Çektiremez?

Açık emar çekiminde hastanın dört tarafı açık olacağı için rahat ve geniş bir alanda tetkikler yapılır. Bu nedenle her yaş ve hasta grubu açık emar çektirebilir.

Emar getiremeyecek olan kişiler arasında hamileler bulunur.  Ancak açık emar herhangi bir zararlı ışın ya da radyasyon içermediği için hamilelerde kullanabilir.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Görüntüleme sistemleri içerisinde ileri bir teknolojiye sahip olan açık emar daha az gürültülü ortamlarda daha ferah bir şekilde hastaların hastalıklarını tanılama ve tedavide tercih edilir.

Bu nedenle açık emar sisteminin birçok avantajı bulunur. Her şeyden önce isminden de anlaşılacağı gibi hasta bir tünelin içerisinde değildi etrafı açık bir masa üzerinde uzanır.

Özellikle kapalı alanda kalma fobisi bulunanlar ve kalp, tansiyon, astım hastaları için son derece kullanışlı bir yapıya sahiptir. Açık emar sisteminde herhangi bir radyasyon ya da x ışını bulunmadığı için hamilelerde kolaylıkla kullanabilir.

Hasta bebek ve çocuklarda bu cihazdan korkmadan belli bir süre bekleyerek tanılamasını gerçekleştirebilirler. Açık emar çekiminde hasta konforu en üst düzeyde tutulmuştur. Hasta işlem sırasında kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir ya da yanında bulunan yakınları ile konuşabilir.

Açık Emar İncelenmesi Nasıl Gerçekleştirilir?

Açık emarın sağlamış olduğu konfor ve rahatlık daha çok tercih edilmesini sağlamıştır. Emar çekimleri öncesinde hasta ile uzman arasında bilgi alışverişi yapılır. Emarın ne kadar süreceği, ne için çekildiği şeklinde konuşmalar yapılır. Ardından hasta uzanır ve tetkikler yapılmaya başlar.

Emar görüntüleme sistemleri çalışırken uzman kişiler hastayı izler. Emar işlemleri sırasında daha doğru neticeleri ulaşmak için hastaların kesinlikle üzerinde metal bulundurmaları gerekir. Çünkü emar cihazı içerisinde büyük mıknatıs olduğu için buna dikkat etmek gerekir.

İlginizi Çekebilir  Perfüzyon MR

MR Vücudun Hangi Bölgelerine Çekilir?

Yeterli ve özel programlar ile donatılmış olan açık emar cihazı hastanın tüm bölgelerini görüntülemek için kullanılır. Kafatası, beyin, çene eklemi, iç kulak, boyun yapısı, gırtlak, tükürük bezleri, dil ve çevre yapısı, akciğer, kalp, bel bölgesi, omuz, diz, uyluk, karaciğer, meme, el ve ayak bileği, karın iç organları, alt karın bölgesi gibi birçok bölge görüntülenebilir.

Açık Emar İçin Nasıl Hazırlanılmalı?

Yeni nesil cihaz olan açık emar çekimi sırasında hastaların kaygı ve stres düzeyleri en az seviyededir. Açık emar çekimi sırasında özel bir hazırlığa gerek yoktur. Hastalar günlük kullandıkları kıyafetlerle de emar çekimini yaptırabilirler.

Emar çekimi öncesinde hastaların üzerinde metal aksesuar bulundurmaması gerekir. Bunun dışında görüntülemenin süresine bağlı olarak tuvalet ihtiyacı doğuracak sıvılardan kaçırmak gerekir. Ayrıca üzerinde implant protez ve kalp pili gibi nesneler bulunduran kişiler bunu doktora bildirmeliler.

Açık Emar Nerede Çekilir?

Açık emar cihazı birçok devlet hastanesinde bulunmaktadır. Fakat buralarda sıra beklemek bazı hastalar için yorucu olacağından dolayı özel hastaneler tercih edilir.

Acil durumlar karşısında özel hastanelerde hızlı bir şekilde emar işlemleri yapılır ve sonuçlar rapor haline getirilerek uzman doktora bildirilir. Öncelikle açık emar fiyatları öğrenilmelidir.

Açık Emar MR Cihazları

Gelişmiş en yeni teknolojiler içerisinde yer alan açık emar cihazları teknolojik özelliklerle donatılmış ve kullanıma sunulmuştur. Bu cihazlar tasarlanırken hastanın konforu en üst düzeyde tutuluyor.

Emar Nasıl Çekilir?

Emar çektirmek isteyenlerin bir ön hazırlık yapmalarına gerek yoktur. Randevu saatinde emar odası önünde bulunmaları gerekir. Özellik ve açık emar sırasında hastalar herhangi bir kıyafet giymezler üzerindeki kıyafetten yeterlidir.

Açık Emar Fiyatları 2024

Açık emar fiyatları her yıl güncellenerek hastalara bildirilir. Açık emar fiyatları tercih edilen özel klinik ya da hastanenin fiyat politikasına bağlıdır. Özel hastanelerde açık emar fiyatları farklıdır. Açık emar fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Tüm Spinal MR