Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Skolyoz Grafisi

Skolyoz grafisi omurgada meydana gelen bir hastalıktır. Erken dönemde skolyoz grafisi yaptırılması tedavinin sürecini hızlandırdığı gibi hastaların sağlıklarını korumayı amaçlar.

Elde edilen bu grafik birileri ile bel kemiği yani omurgada görülen eğrilikler saptanır ve bu eğriliklerin ne kadar ileri düzeyde olduğu görüntülenir. Bu eğrilikler farklı nedenler sonucu oluşurlar.

Normal olarak bel kemiğinin düz bir şekilde sola ya da sağa doğru oluşturduğu eğriliklere skolyoz adı verilir. Skolyoz grafisi özel olarak gerçekleştirilen bir görüntülemedir.

Görüntüleme sayesinde eğriliğin varlığı net bir şekilde kanıtlanır ve skolyozun derecesi saptanır. Skolyoz grafisi bel kemiği eğriliklerinin saptanmasında kullanılırken bacak ve kasıklarda görülen eğriliklerin belirlenmesinde ise ortoröntgenogram tercih edilir.

Skolyoz hastalığı sonradan meydana gelebileceği gibi kalıtsal olarak aileden gelen bir hastalık olarak da görülür. İleri derece olmayan skolyoz hastalıkları tedavi yöntemi ile giderilir.

Skolyoz Grafisi Filmi Nasıl Çekilir?

Tıpta kullanılan cihazların teknolojik özelliklerle donatılması hastalıkların teşhisinde daha elverişli hale gelmiştir. Özellikle net görüntüler sağlayan ve hastalığın farklı boyutlarıyla görülmesini sağlayan üç boyutlu röntgen filmleri teşhis ve tanılama da büyük bir öneme sahiptir. Skolyoz hastalığı da üç boyutlu bir skolyoz röntgen filmi ile incelenir.

Çünkü bu hastalık tek bir açıdan elde edilen görüntüler üzerinden teşhis edilemez. Bu nedenle üç boyutlu filmlere ihtiyaç duyulur. Skolyoz filmi çekilirken çekim ve görüntüleme işlemleri en üst omurgalardan başlar ve kalça kemiklerine kadar vücudun tüm bölgeleri net bir şekilde gösterilir. Görüntüleme ve çekim işlemleri yapılırken hastaların ayakta beklemesi gerekir.

Skolyoz filmi bu şekilde çekilerek tek bir görüntü üzerinden analiz yapılır. Ayakta bekleyen hastalar yaşadığı problemler ve eğrilikler üç boyutlu skolyoz filmleri sayesinde net bir şekilde yansıtılır.

İlginizi Çekebilir  Akciğer Tomografisi

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Omurgada görülen eğrilikler skolyoz olarak adlandırılır.  Skolyoz birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar bu hastalığın daha çok 10’lu yaşlarda ortaya çıktığını göstermiştir.

Bazı skolyoz hastalıkları ise anne karnında yaşanan etmenler doğrultusunda ortaya çıkar. Skolyoz hastalığının belirtileri bulunur. Bu nedenle belirtileri yaşayan tüm hastalar iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla zaman kaybetmeden doktora başvurmaları gerekir.

En önemli skolyoz belirtileri şu şekildedir: omurganın yana ve öne doğru eğriliği, bir omuzun öne doğru durması, omuz ve kalçalarda görülen simetrik görüntüler, omurgada görülen bir evliliğin yanında ikinci bir eğriliğinde tespit edilmesi, sırt ağırlığı nefes darlığı ve yorgunluk gibi belirtiler de skolyoz hastalığını işaret eder.

Çekilen skolyoz grafis ile hastalığın tespit ve takibi yapılarak fizik tedavi uygulanmaya başlanır. Özellikle erken dönemde teşhis edilmesi cerrahi işlemleri gerektirmez.

Skolyoz Grafisi Kimlere İstenir?

Omurga eğriliği genellikle kız çocuklarında görülmekle beraber erkeklerde de görülen bir hastalıktır. Hastalık doğuştan gelebileceği gibi belli bir yaştan sonra da ortaya çıkabilir.

Hastalığın teşhisi için kullanılan skolyoz grafisi omurga bölgesinin şekilde görüntüleyerek hastalığın varlığı netleştirilir. Tıbbi Görüntüleme cihazları içerisinde önemli bir özelliğe sahip olan skolyoz grafisi omurgada görülen ciddi farklılıkları ortaya çıkarır.

Bu tıbbi görüntüleme grafisi, sürekli kendisini yorgun hisseden ve bel ağrısı çeken hastalardan, duruş bozukluğu olan kişilerden, omuz kısmının önde kalça kısmının ise geride olduğu şekilsel bozukluklarda, omurga eğriliği bulunan kişilerde skolyoz grafisi istenir.

Yapılan incelemeler sonucunda herhangi bir rahatsızlığın teşhis edilmesi halinde hızlı bir şekilde tedavi yöntemini geçilir. Böylece hasta yaşadığı sorunlar karşısında iyileşme göstererek normal hayatına döner.

Skolyoz Grafisinin Çekimi Ne Kadar Sürer?

Skolyoz grafis radyoloji uzmanları tarafından görüntülenir ve kolay bir işlemdir. Uygulama sırasında kullanılan x ışınları sayesinde görüntüler net bir şekilde bilgisayar ortamına aktarılır.

İlginizi Çekebilir  Defekografi

Çekimler sırasında hasta ayakta durur ve böylece bu süre 15-20 dakika kadar devam eder. Süreç içerisinde hastanın sabit bir şekilde kalması istenir. Elde edilen görüntüler sonucunda çıkacak neticeye uygun bir şekilde skolyoz tanısı konulabilir.

Tanının konulması ile beraber tedaviye ihtiyaç duyulur. Bu konuda uzman doktorlar hastanın skolyoz derecesini yorumlayarak gerekli tedavi yöntemini uygulamaya başlar.

Skolyoz insan hayatını olumsuz etkilediği için erken dönemde fark edilmesi oldukça önemlidir. Tedavi edilen skolyoz hastalıkları sayesinde hastaların yaşam kalitesi artmıştır. Sağlıklı ve güvenilir sonuçlara ulaşmak için skolyoz konusunda başarılı bir uzman doktordan destek almak gerekir.

Skolyoz Grafisi Çeken Yerler

Skolyoz grafisi kamu hastanelerinde ve özel görüntüleme merkezlerinde skolyoz grafisi yardımı ile çekilir. Özel görüntüleme merkezlerinde sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşıldığı için bu alanlar daha çok tercih edilir.

Her hastane kendi bünyesinde özel görüntüleme cihazları bulundurarak gelen hastalara yardımcı olur. Hastalığın belirtileri hissedildiği andan itibaren ciddi sorunlara sebebiyet vermeden doktora başvurmak gerekir.

Skolyoz Grafisi Fiyatları 2024

Omurganın görüntülenmesi ve skolyoz tanısı için skolyoz grafis yapılması gerekir. Çekilen görüntüler sonucunda hastalık net bir şekilde ortaya konur. Skolyoz grafisi ücreti tercih edilen özel görüntüleme merkezinin fiyat politikası ile ilgilidir.

Bu sebeple hastalar fiyatlar konusunda hem merak içerisindeler hem de araştırma yaparak öğrenmeye çalışırlar. Bu konuda tercih edilen hastaneden fiyatlar hakkında bilgi almak daha sağlıklı olacaktır. Skolyoz grafisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.