Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Thorax Tomografi

Thorax Tomografi Nedir?

Thorax tomografi sayesinde göğüs ve akciğer bölgesi incelenmesi için gerçekleştirilmektedir. Sağlık alanında kullanılan cihazların oldukça fonksiyonel olması hastalıkların teşhisinde son derece önemlidir.

Günümüzde kullanılan tüm görüntüleme cihazları sayesinde erken dönemde hastalıklar teşhis edilerek uygun tedavi yöntemleri ile insanların yaşam kalitesi arttırılır.

Radyolojik görüntüleme cihazları vücudun tüm doku ve organlarını net bir şekilde göstererek hastalıklar ve hastalıkların nedenleri tespit edilir. Hastalıkların erken dönemde ve aşamada tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Böylece hastalık ilerlemeden doğru tedavi yöntemleri ile tamamen ortadan kalkabilir. Aksi halde bazı hastalıklar dikkat edilmediği takdirde ölümle neticelenir. Bu nedenle günümüzde kullanılan teknolojik özelliklere sahip tüm cihazlardan en iyi şekilde yararlanmak ve yaşanılan problemler karşısında anında uzman hekime başvurmak gerekir.

Pek çok  İnsan hayatı için büyük görevi bulunan akciğerler solunuma yardımcı olur. Bu nedenle akciğerlerde görülen herhangi bir olumsuzluk bu organların yıpranmasına neden olur.

Akciğerlerde görülen akciğer kanseri ciddi bir hastalıktır ve erken dönemde teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Akciğerlerin hasar görmesi görevlerini yerine getirmeye engel olur.

Bu durum solunum rahatsızlığına neden olarak insan hayatını ciddi manada etkiler. Erken teşhis ve tedavi için zaman kaybetmeden thorax tomografi çektirmek gerekir.

Thorax Bilgisayarlı Tomografi

Üç boyutlu görüntü çıkarmaya yardımcı olan thorax bilgisayarlı tomografi hastaların göğüs bölgesine farklı açılardan görmeye yardımcı olur. Üç boyutlu görüntünün elde edilmesi ile beraber doğru tespitler de bulunulur ve hasta için uygun tedavi yöntemlerine geçilir.

Medikal bir görüntüleme işlemi olan thorax bilgisayarlı tomografi özellikle akciğer kanseri teşhisinde tercih edilir. Hastanın şikâyeti doğrultusunda çekilen görüntüler bilgisayar üzerine aktarılır ve buradan göğüs ya da thorax olarak adlandırılan bölgenin kemik ve dokuları net bir şekilde görüntülenir.

İlginizi Çekebilir  Üriner Sistem Ultrason

Akciğerden elde edilen grafiği ile beraber toraks yani BT ile iç organlar, sinirler, hastanın kas dokusu ve kan damarları görüntülenir. Tüm bu işlemler sırasında kontrast maddesi kullanılır.

Bu maddenin kullanılması ile beraber önce damar yolu açılır ardından görüntüsü bilgisayar ortamına aktarılacak organların net bir şekilde görüntü vermesi sağlanır.

Thorax BT Çekimi Nasıl Yapılır?

Manyetik rezonans olarak adlandırılan emar ve tomografi cihazları sayesinde hastalıklar ilerlemeden teşhis edilir ve tedavide başarı şansı artar.

Thorax Tomografi yani göğüs tomografisi at yerlerde görülen tıkanıklık ve burada yapılmak istenen nodül takibi için yapılır. Yapılan çekimler ile beraber erken dönemde tanı ve teşhis konularak özellikle kanser gibi hastalıklar tespit edilir.

Hayati bir öneme sahip olan akciğerler kirli hava ve sigara gibi alışkanlıklardan dolayı zaman içerisinde ciddi manada hasar görürler. Bu durum beraberinde birçok kronik rahatsızlığı getirerek hastanın hayatını olumsuz manada etkiler.

Hastalığın ilerlemesi ile beraber akciğerler görevini yapamaz hale gelirler ve bu durum solunum rahatsızlıklarına neden olur. Solunum rahatsızlıkları ilerleyerek beraberinde kanser gibi ölümcül bir hastalığı getirebilir. Göğüs ve akciğerde görülen sorunların tanılaması için kesinlikle thorax tomografi çekilmelidir.

Thorax Tomografi Güvenli Midir?

Günümüzde kullanılan tomografi cihazlarında az da olsa radyasyon bulunmaktadır. Bu radyasyon vücuda zarar verebilir. Bu nedenle tomografi sırasında küçük dozlarda çekilmek istenen tomografi nerede daha az risk içerir.

Fakat sağlıklı bir teşhis için tomografi işleminin kesinlikle yapılması gerekir. Thorax tomografi sayesinde akciğer tahribi net bir şekilde ortaya çıkar. Buradan alınan radyasyon sigara kadar zararlı değildir. Sigara gibi zararlı bir alışkanlığı bulunan kişiler zamanla vücudun birçok bölgesine ve organına zarar verirler.

Özellikle sigara akciğerlerde ciddi tahribata sebebiyet vererek ölümcül bir hal alır. Erken dönemlerden itibaren sigara içilmesi ve bunun bir alışkanlık haline getirilmesi beraberinde kanser riskini arttırır.

İlginizi Çekebilir  Batın Tomografisi

Özellikle akciğer kanseri gibi kanser türleri sigara gibi kötü alışkanlıklardan dolayı artış gösteriyor. Bu tür kötü hastalıklardan korunmak amacıyla sigaranın terk edilmesi oldukça önemli bir çözüm olur. Akciğerlerde görülen solunum yetmezliği ve diğer hastalıklar için thorax tomografi çektirerek sorunlar net bir şekilde belirlenir.

Thorax Tomografi Zararlı Mıdır?

Tomografi çekimleri sırasında cihazlarda az da olsa radyasyon bulunmaktadır. Bu durum bir sigara kadar hastanın sağlığını olumsuz etkilemez. Çünkü sigara akciğerleri ve göğüs kafesini ciddi manada olumsuz etkiler ve büyük hasarlar bırakır. Düşük dozlarda yapılan tomografi çekimleri sırasında hastalar daha az riske maruz kalarak sorunsuz bir şekilde thorax tomografi işlemini tamamlarlar.

Thorax Tomografi Öncesi Bir Hazırlık Gerekli Midir?

Görüntüleme işlemi öncesinde hasta uygun pozisyona getirilerek çekim işlemine başlanır. Net bir görüntü kazanmak amacıyla damar yolundan hasta ya kontrast maddesi verilir. Görüntüleme işlemleri sırasında hastanın üzerine kesinlikle metal bulunmamalıdır.

Tüm bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra Thorax bilgisayarlı tomografi çekilir. Üç boyutlu elde edilen görüntüler doğru analizlerin yapılmasına yardımcı olur. Thorax bilgisayarlı tomografi sayesinde hastanın tüm iç organları ve sinirleri net bir şekilde görüntülenir.

Thorax Tomografi Fiyatları 2024

Thorax Tomografi hastalar için hayati bir öneme sahiptir ve güvenilir bir şekilde çekilmesi gerekir. Thorax bilgisayarlı tomografi fiyatları hastanelerin belirlemiş oldukları fiyat politikaları ile bağlantılıdır. Bu konuda hastaların çekimler öncesinde bilgilendirilmesi gerekir.

Fiyatlar üzerinde tercih edilen doktorun deneyimi ve uygulayacağı yöntemlerde etkili olur. Erken tanı ve teşhis için önemli olan thorax tomografi zaman kaybedilmeden çekilmelidir. Thorax tomografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.