Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lomber (Bel) MR

Lomber bel mr; yani bel emarı bel ağrısı sorunu yaşayan hastaların doktora başvurması sonucu istenilen görüntülemenin resmidir. Görüntüleme cihazları içerisinde zararlı ışınlar ve radyasyon bulunmadığı için hastaların şikâyetleri doğrultusunda emar cihazları tercih edilir. Doktora başvuran hastalar ilk önce muayene edilir.

Burada yapılamayan teşhisler sonucunda hastalar emar odasına yönlendirilir. Bel, iskelet sistemi için önemli bir yapıya sahip olduğu için meydana gelen ağrılar kişilerin hareket kabiliyetini kısıtlar.

Bel ağrısı, bel fıtığı şikâyeti, bel kemiği ağrısı ya da omurilikte yaşanılan ağrılar sonucu hastaların detaylı bir şekilde görüntüleme cihazlarına konularak değerlendirilmeye alınması gerekir.

Lomber MR yaşanılan ağrıların ve şikâyetlerin nedenini net ve doğru bir şekilde gösterir. Böylece hastaların yaşadığı sorunlar giderilmeye çalışılır. Lomber bel mr fiyatı her hasta için farklılık gösterir.

Lomber MR Nasıl Çekilir?

Bel ağrısı şikâyetiyle hastaneye başvuran hastaların detaylı bir şekilde incelenmesine lomber MR denir. Lomber MR öncesinde hastalar görüntüleme için hazır hale getirilir. Bu sebeple giyinme kabininde giydirilen hasta önlüğü ile hasta masaya yatırılır.

Emar cihazı içerisinde bulunan mıknatıs yapısı ve güçlü radyo dalgaları ile belin her alanı her detayı tek tek incelenerek hastalığın nedeni araştırılmaya çalışılır. Lomber MR için hasta öncelikle masa yatırılır. Ardından emar cihazı içerisine gönderilir. Lomber MR fiyatı bel bölgesi ve diğer bölgelerin yapısına bağlıdır.

Lomber MR Ne Zaman Çekilir?

Lomber MR doktor tarafından yapılan ön inceleme sonucunda herhangi bir veriye ulaşılamadığı takdirde istenir. Lomber MR belde görülen sıkıntı ve sinirlerin hastayı zorlaması üzerine çekilir. Lomber emar ile yapılan değerlendirmelere göre uygun tedavi yöntemleri seçilir.

Eğer erken dönemde bel ağrılarının nedeni teşhis edilirse daha kolay bir şekilde hastalık normal seyrine dönebilir. Fakat ilerlemiş bel rahatsızlığı ve bel fıtığı gibi durumlarda ameliyat gerekebilir. Lomber MR fiyatı hastanın emarda kalacağı süreye göre değişir.

Lomber Emar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lomber MR çekimleri sırasında bel ağrılarının nedenleri araştırılarak olası bel fıtığı hastalığı teşhis edilir. Lomber alanda omurga kemikleri ve diskler bulunur. Diskler içerisinde kıvamlı bir maddenin bulunması belin sorunsuz bir şekilde hareket ettirilmesi sağlar.

Fakat bu kıvamlı maddenin taşması gibi durumlarda sinirler omuriliğe baskı yaparak bel fıtığı hastalığını ortaya çıkarır. Bel fıtığında görülen ağrılar belden kalçaya ve bacaklara doğru inerek kişilerde büyük ağrılara neden olur.

Ağrıların dayanılmaz bir hal alması sonucu hastalar doktora başvurarak nedenini araştırmak ister. Doktor tarafından lomber MR istenilecek sonuçları doğrultusunda hastaya yardımcı olunur. Bu doğrultuda en uygun tedavi yöntemleri uygulanmaya başlar. Lomber MR fiyatı tedavi şekline bağlıdır.

Lomber Vertebra

Lomber olarak adlandırılan bel bölgesinde birbiriyle bağlantılı sinir uçları ve diskler bulunur. Bu sinirler ve diskler belden başlayarak beyine kadar olan alanda yer kaplar.

Bel fıtığı yani lomber alan kişinin sırtı ve kalçası arasındaki noktadır. Bu bölgede en çok görülen bel fıtığı insan hayatının oldukça zor duruma getiriyor. Bu nedenle erken teşhis koymak için lomber MR çekilir.

Çekilen emar içerisinde bel fıtığına neden olan semptomlar belirlenir. Bunun dışında bazı hastalarda görülen diz kayması ve erimesi ya da travma sonucu görülen zedelenmelerde çekilen emarlar ile tanımlanır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalıklar kendilerini bazı belirtiler ile ortaya koyarlar. Bel fıtığı hastaları ise yaşadıkları şiddetli bel ağrısı sonucu lomber MR çektirerek fıtığın boyutunu anlamaya çalışırlar. Hastalar ve doktorlar tarafından verilen bilgiler doğrultusunda bel fıtığı belirtileri şu şekildedir: Bel, kalça ve bacaklarda meydana gelen dayanılmaz ağrılar, bacaklarda uyuşma ve güç kaybının yaşanması, hareket kabiliyetinin her geçen gün biraz daha zor hale gelmesi ve idrar kaçırma gibi şikâyetler genellikle Vesta olarak bilinir.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatı ile hastaların yeniden eski sağlığına kavuşması amaçlanır. Bel fıtığı ameliyatı için hastalığın ilerlemiş olması gerekir. Cerrahlar tarafından yapılan bel fıtığı ameliyatı ile fıtıklaşmış disk alan boşaltılır. Buraların boşaltılması ile beraber sinirler rahatlayarak hasta eski sağlığına kavuşur.

Fıtık Nedir?

Fıtık, vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen bir hastalıktır. Fıtığın en çok görüldüğü bölgeler kasık, boyun ve bel fıtığıdır. Kendiliğinden oluşan Bu hastalık nerede meydana gelecekse orada kendisi için alan oluşturur. Daha sonra oluşan deliklerden dışarı taşarak deri altından şişliklerin oluşmasına neden olur. Genellikle cerrahi operasyonlar ile tedavi edilir.

Bel Emarı/ MR

Günümüzde hastalıkların teşhis edilmesi daha kolay bir hale gelmiştir. Bel Emarı belde görülen rahatsızlıkları belirlemek için çekilir. Özellikle bel fıtığı rahatsızlığı bulunan hastalıkların teşhisinde oldukça başarılıdır. Lomber MR fiyatı fıtığın boyutuna göre değişir.

Belden Emar Nasıl Çekilir?

Bel kısmı denilen bölge sırt ile kalça arasındadır. Bel fıtığı için buranın emar görüntülenmesi istenir.

Bel Emarı Zararlı Mı?

Emar cihazları içerisinde radyasyon olmadığı için bu yeni nesil cihazların insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur.

Lomber MR Fiyatları 2024

Lomber MR Fiyatı hasta üzerinde gerçekleştirilecek tetkik işlemlerine bağlıdır. Emar çekimleri sırasında görüntülenecek bölge sayısına bağlı olarak lomber MR fiyatı değişir.

Ayrıca tercih edilecek hastanedeyim özel görüntüleme merkezi olması lomber MR fiyatları üzerinde doğrudan etkilidir. Bu nedenle fiyatlar konusunda öncelikle araştırma yapılmalıdır. Lomber mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.