Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Akciğer Tomografisi

Akciğer Tomografisi; Birçok teknik özelliğe sahip olması ile göğüs bölgesinin daha ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Günümüzde kullanılan görüntüleme cihazları sayesinde bazı hastalıklar erken dönemde teşhis edilerek tedavi edilir.

levitra instrucciones de uso bodybuilding

Hastalıklar belirti vermeye başladığı andan itibaren doktora başvurmak ve gerekli tüm işlemleri yaptırmak gerekir. Hastalığın ilgili olduğum bölüm doktoruna başvurmak ve burada gerekli tetkikleri görüntü cihazları sayesinde yaptırmak sağlık açısından önemlidir.

Özellikle yaygın bir şekilde görülen kanser türü hastalıklarda hastalığın ilk evrede teşhis edilmesi son derece önemlidir. İlerlemiş safhalardaki kanser hastalıkları çoğu zaman tedavi edilemez ve ölümcül sonuçlarla kendini gösterir.

Bu nedenle göğüs bölgesi ve iç organlar bilgisayarlı tomografi kullanılarak görüntüsü alınır. Elde edilen görüntülerden yola çıkarak hastanın yaşadığı sorun tespit edilir ve nedenleri ortaya çıkarılır. Çekilen tomografi ile yapılan kesin tanılamalar sonrası hastalığın seyri ve derecesi doğrultusunda uygun tedavi yöntemleri yine hastaya müdahale edilir.

Akciğer tomografisi fiyatı hastaların tercih ettiği hastane ve özel görüntüleme merkezlerinin sunduğu hizmetler doğrultusunda belirlenir. Her hastane hizmetleri doğrultusunda bir fiyat politikası belirler.

Akciğer Tomografisi Nedir?

Akciğer tomografi göğüs bölgesinde elde edilen görüntülere denilir. Bu görüntüler birçok hastalığın teşhis ve tanılamasında kullanılır. Akciğer tomografi bir tedavi yöntemi değildir sadece tanı yaparak hastalıkların net bir şekilde belirlenmesini sağlar.

Akciğer tomografi fiyatı hastanın şikâyetleri doğrultusunda yapılan incelemeler sonucu ortaya çıkar. Akciğer tomografi fiyatı yapılacak görüntüleme işlemleri doğrultusunda belirlenir.

Akciğer Tomografisi Nasıl Çekilir?

Alınan randevular doğrultusunda hastalar saatinde akciğer tomografisi için radyoloji birimine ulaşır. Tomografi işlemleri öncesinde hastanın yaşadığı sorun doğrultusunda ilaçlı yâda ilaçsız bir şekilde tomografi çekilir. Tomografi çekimi sırasında ilacın kullanılması gerektiği durumlarda öncelikle hastaya damar yolu ile kontrast adı verilen sıvı gönderilir.

İlginizi Çekebilir  Ortoröntgenogram

Ardından çekim işlemleri için hasta üzerindeki elbiseleri çıkararak özel hazırlanan önlüğü giyinir. Böylece üzerindeki tüm metal eşyaları çıkaran hasta tomografi için uygun hale getirilir. Bilgisayarlı tomografi cihazı sayesinde sedyede uzanmış halde bulunan hastanın görüntüleri alınır.

Akciğer tomografi çekilirken daha net görüntüler elde etmek amacıyla radyoloji uzmanları tarafından hastaya belli aralıklarla nefesini tutmasını söyler. 20- 30 saniye gibi süren bu işlemler sonucu akciğer tomografi başarılı bir şekilde çekilir. Akciğer tomografi fiyatı tomografi işleminin ilaçlı ya da ilaçsız olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Akciğer Tomografi Ne Kadar Sürer?

Tomografi cihazları kullanılarak çekilen akciğer tomografisi yaklaşık 15-20 dakika içerisinde tamamlanır. Hızlı bir şekilde işlemin bitmesi için hastanın öncelikle tomografiye uygun hale getirilmesi gerekir. Bunun için öncelikle hastaya damar yolundan ilaç verilir, ardından üzerindeki tüm metal eşyalar çıkarılır ve hasta önlüğü giydirilir.

Akciğer Kanseri Tomografi Görüntüleri

Akciğer tomografisi ile birlikte göğüs bölgesinde bulunan tüm organ ve dokular görüntülenir. Tomografinin çekilmesinde ki en büyük amaç eğer hastada kanser riski belirtisi bulunuyorsa zaman kaybetmeden işleme geçmek gerekir. Akciğer kanseri tomografisi elde eden görüntüler ile tespit edilir.

Akciğer Bilgisayarlı Tomografi

Akciğer sorunu doğrultusunda hastaneye başvuran hastalara daha net bilgiler vermek amacıyla akciğeri görüntülemek amacıyla bilgisayarlı tomografi kullanılır. Böylece akciğerin tüm yapısı bilgisayar ortamına aktarılarak detaylı bir şekilde analiz edilir. Bilgisayarlı tomografi cihazları radyoloji uzmanları tarafından kullanılarak akciğer tomografi çekimi yapılır.

Göğüs bölgesinde bulunan hastalıklar bu yöntem sayesinde teşhis edilir. Akciğer kanseri hızlı ilerleyen kanser türleri içerisinde yer aldığı için zaman kaybetmeden tedaviye başlamak gerekir. Bu nedenle bilgisayarlı tomografiler sayesinde kesin tanımlamanın yapılması ile beraber gelişen tıp olanakları ile tedaviye geçmek gerekir.

İlginizi Çekebilir  Defekografi

Aksi halde ileri derecede bulunan hastalıklarda tedavide sonuç almak oldukça zordur. Akciğer kanserinin en önemli nedeni ise sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar kişilerin akciğerlerinden zarar görmesine ne zaman olur. İnsan hayatı için büyük bir role sahip olan akciğerler işlevini yerine getiremez se ciddi solunum sıkıntıları görülür.

Akciğer Tomografi Sonucu Yorumlama

Çekilen Akciğer Tomografisi, öncelikle radyoloji uzmanları tarafından değerlendirilerek rapor haline getirilir. Ardından hastanın tercih etmiş olduğu uzman hekime gönderilir. Uzman hekim elde edilen görüntüler üzerinden yola çıkarak hastalığın nedeni ve hastalığın derecesi hakkında hastayı bilgilendirerek çıkan sonuçları yorumlar.

Bu nedenle doğru tanılama yapmak ve erken dönemde müdahale etmek amacıyla akciğer tomografi önemli bir role sahiptir. Bu nedenle akciğer ve göğüs bölgesinde sorun yaşayan, solunum yetmezliği gibi nedenlerden kaynaklı hastalıklarda anında uzman doktora başvurmak gerekir.

Burada yapılan tetkik ve görüntülemeler sonucunda hastalığın ne olduğu tespit edilir. Elde edilen tüm görüntülerin toplu bir şekilde uzman doktora verilmesi ve buradan yorumların alınması gerekir.

Akciğer Tomografisi Çekim Fiyatları 2024

Her hastanede kullanılan tomografi cihazları farklı özellikler gösterir. Tomografi cihazları sayesinde hastalıklar erken dönemde teşhis edilir ve ilerlemesi önlenir.

Akciğer tomografi fiyatı gidilen uzman doktorun deneyimine bağlı olarak değişiklik gösterir. Akciğer tomografisi fiyatı üzerinde hastanın şikâyetleri tedavi yöntemleri hastanenin hizmetleri etkilidir.

Akciğer tomografisi ücretleri her hastanede farklı fiyat politikası sonucu belirlenir. Akciğer tomografisi Devlet hastanelerinde ücretsiz ve şekilde çekilirken özel görüntüleme merkezlerinde tomografiler için ekstra ücretler ödenir.

Bu nedenle akciğer tomografisi fiyatı konusunda araştırma yapmak ve detaylı bilgiye sahip olmak gerekir. Akciğer tomografisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.