Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Tüm Spinal MR

Tüm Spinal Mr; Omur ve omuriliğin detaylı bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Sağlık alanında yaşanan teknolojik gelişmeler insan hayatı için oldukça önemlidir.

Hastalıkların teşhisinde kullanılan emar sayesinde hastalara daha iyi müdahale ediliyor.  Omurilikte belirli aralıklarla bulunan diskler arası mesafeye yapılan tetkikler sırasında bakılır.

Mesafelerin darlığı ya da genişliği hastalıkların teşhisinde önemli bir özelliğe sahiptir. Mesela bir sigarası herhangi bir darlığın oluşması durumunda fıtık teşhisi konulabilir. Yaşın ilerlemesi ile beraber diskler arası mesafe azalmaya başlar.

Yapılan tetkiklerle diskler arası mesafe ölçüldüğü gibi emarın çekildiği bölgede tümör ya da herhangi bir hastalığın olup olmadığına da bakılır. Yeni teknoloji sayesinde emar çekimi ile boyun, sırt, bel bölgesi için yapılan görüntülenmeler sayesinde tüm omurga tek bir karede görülebilir. Tüm spinal mr fiyatları yapılan tetkikleri bağlı olarak gelişir.

Tüm Spinal Emar Nasıl Çekilir?

Yapılacak tetkikler öncesinde hasta emar çekimlerini hazır hale getirilir. Bu sebeple masaya sırtüstü uzanır ve işlem gerçekleşmeye başlar. Tüm spinal emar çekimi ile omur ve omuriliğin görüntülenmesi sağlanır. Bu bölge vertebra olarak adlandırılır. Omurgayı meydana getiren toplamda 33-34 kemik bulunur. Bu kemiklerin her birine vertebra ismi verilir.

Vertebra kafatası Bölgesi’nin altından başlayarak kuyruk sokumu olarak adlandırılan bölgeye kadar uzanır. Hastada görülen boyun ve bel fıtıkları bu emar çekimleri sırasında ortaya çıkar.

Gelişmiş 3D teknolojisi sayesinde taranacak alandan daha geniş kesitler alınarak istenilen net görüntüler elde edilir. Tüm spinal emar fiyatları görüntülenecek alanın boyutuna bağlı olarak belirlenir.

Tüm Spinal Emar Çekiminde Neler Olur?

Tüm spinal emar için hastaların öncelikle aç karnına hastaneye başvurmaları gerekir. Görüntüleme işlemleri öncesinde ön hazırlığa gerek kalmadan hasta uygun bir şekilde masaya sırt üstü bir şekilde uzanır. Çekim sırasında tüm spinal olarak bilinen boyun bölgesi aşağısı ve bel kısmında görüntülenir. Yeni nesil emar cihazları kullanımı sırasında herhangi bir radyasyon tehlikesi bulunmaz.

Çünkü günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde insan sağlığına elverişli cihazlar üretilmeye başlandı. Kapalı alanda kalma korkusu bulunan kişiler kapalı emar çekimlerinde ciddi manada rahatsızlık duyuyordu.

Tıbbın ilerlemesi ile beraber açık emar sistemi getirilerek emar çekimi sırasında hastalar diledikleri pozisyonda durabilirler. Böylece hastalar üzerinde gerçekleştirilmesine zorunlu olan tetkikler daha kolay yapılmaya başlandı.

Tüm Spinal Emar Çekimi Ne Kadar Sürer?

Tüm spinal emar işlemleri hastanın yaşadığı soruna bağlı olarak yarım saat ile 1 saat arası gerçekleşir. Çekimler sırasında bazı hastalara verilen madde ile beraber çekim süreleri daha da uzayabilir. Tüm spinal emar sayesinde hastanın kemik yapısı ve dokusu tamamen görüldüğü için yaşanılan problem kısa sürede teşhis edilir.

Tüm bu işlemler radyoloji teknisyenleri tarafından çekilir ve rapor haline getirilir. Tüm spinal emar fiyatları emar işleminin süresine bağlı olarak değişir. Bunun dışında görüntülenecek bölge sayısı da tüm spinal emar fiyatları üzerinde etkilidir.

Tüm Spinal Emar İncelenmesi Ağrılı Mıdır?

Yapılacak olan tüm spinal emar çekimleri herhangi bir ağrı ya da acıya neden olmaz. Emar çekimleri sırasında hastaları en çok rahatsız eden durum hastanın hareketsiz bir şekilde beklemesidir. Bazı hastaların ise emar çekimlerinin gerçekleştiği odaya karşı fobisi bulunabilir.

Bu tip hastalar çekimler sırasında korku ve tedirginlik gibi durumları bir arada yaşayarak vücut ısıları yükselebilir. Tüm spinal emar çekimleri sırasında bazı hastalara damar içerisinden ilaç verilir. Yapılan iğne hafif ağrıya neden olabilir.

Tüm Spinal MR Kimler Çektiremez?

Tüm spinal MR çekim işlemini yapabilmek için hastaların bazı koşulları karşılaması gerekir. Bu nedenle hamilelere ve yeni doğan bebeklere emar çekimi yapılamaz.

Ayrıca tüm spinal MR çekimi için üzerinde kalp pili, işitme cihazı, kemik protezi taşıyanlar bu işlemi yapamazlar. Stent takan hastalar, ortopedik protez taşıyanlar emar çekimi yaptıramazlar.

Hamile Kadınlar Emar Çektirebilir Mi?

Her ne kadar günümüzde teknolojik cihazlar üretilmeye çalışılsa da bu cihazlar her hasta üzerinde kullanılamaz. Tüm spinal emar çekimleri radyasyon yaymasa da hamile bayanlar bu işlemi yaptırmazlar.

Hamileliğin ilk 3 ayı hassas bir dönem olduğu için emar çekimleri kesinlikle yasaktır. Hamileliği ilerleyen ve özel durumu bulunan hastalar ise doktor tavsiyesi ile tüm spinal MR çekimi yapabilirler.

Bel ve Boyun Fıtığında Tüm Spinal MR İncelenmesi

Bel ve boyun bölgesinde görülen fıtık hastalığı tüm spinal emar sayesinde net bir şekilde görülür. Bu hastalığın ortaya çıkmasında yaşanılan kaza ve olumsuzluklar neden olduğu gibi yaşın ilerlemesi ile de ortaya çıkar. İnsan vücudu yaşa bağlı olarak zaman içerisinde bazı değişimler yaşar.

Vücutta görülen değişikliklerin başında omurlar arasındaki sıvı birikiminin azalması ve diskler arası mesafenin açılmasıdır. Bu mesafenin açılması disklerin eskisi kadar güçlü olmasını engeller. Disklerde görülen doğum bozulmalar bel ve boyun fıtığına neden olur.

Tüm Spinal MR Fiyatları 2024

Her hizmetin bir bedeli olduğu gibi tüm spinal emar fiyatları da bazı hizmetler doğrultusunda belirlenir. Tüm spinal emar fiyatları üzerinde en etkili husus tercih edilen hastane ve kliniğin hastalara sunacağı hizmetlerdir.

Başarılı ve doğru teşhislerin yapıldığı tüm spinal emar fiyatları hastanın şikâyetine de bağlıdır. Yapılacak görüntüleme işlemlerinin ardından radyoloji uzmanları tarafından değerlendirmeler yapılarak raporlar düzenlenir.

Böylece düzenlenen raporlar içerisinde bulunan verilerden yola çıkarak doğru teşhis ve tetkikler yapılacaktır. Tüm spinal mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.