Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Batın Tomografisi

Batın Tomografisi Nedir?

Batın tomografisi çektirmeleri hastalıkların teşhisinde önemli ipuçları vermektedir. İnsan vücudu birçok organın bulundu karmaşık bir sistemler bütünüdür. Bu organların x ışınları ve bilgisayarın kullanılması ile görüntü elde edilme işlemi tomografi olarak adlandırılmaktadır.

Tomografiler ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. İlaçlı tomografi çeşidinde hastaya rahatsızlığının olduğu bölgenin tomografi ortamında daha net görüntü elde etmek için damar yolu veya anal yoldan kontrast madde verilir ilaçsız olan tomografide ise herhangi bir kontrast madde verilmeden çekilen görüntülerdir.

Vücudun telvis ile göğüs bölgesi arasında kalan göğüs kası olarak adlandıran diyafram ile ayrılmakta olan Batın alt tarafta ise pelvis boşluğu ile devam etmektedir. Karın ağrısı olarak geçen Batın hastalıkları sonuçları itibarıyla ölümcül olabilmektedir.

Özellikle gövde ve göğüs kısmında oluşan sıkıntıların nedenleri ile beraber öğrenmenin etkili bir yolu olan batın tomografisi ilaçlı ve ilaçsız şekilde çekilmektedir.

Son teknolojinin kullanıldığı bu görüntüleme yönteminde kullanılan detektörler yardımıyla elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak özel programlar vasıtasıyla değerlendirme yapılmaktadır. Tanı koyma ve tedavi yöntemi uygulama açısından etkili sonuçlar vermektedir.

Batın Tomografisi Nasıl Çekilir?

Genellikle karın ağrısı şikâyeti bulunan hastaların doktor tarafından uygun görülmesi durumunda Batın tomografisi çekilir. Daha net teşhisi kolaylaştıracak görüntü elde edebilmek için hastanın aç bir şekilde tomografi çektirmesi gerekir.

İlaçlı tomografide verilen kontrast ilaçların hasta üzerinde olumsuz yan etki oluşturmaması için açlık noktasında hassas davranmak gerekir. Radyoloji uzmanları tarafından çekilen Batın tomografisi esnasında hastaların üzerinde herhangi bir metal eşya bulundurmaması görüntü kalitesini artıracaktır.

Batın Tomografisinde Nerelere Bakılır?

Tanı koyma noktasında etkili bir yöntem olan Batın tomografisi özellikle karın bölgesinde oluşabilecek sorunlarının teşhis ve tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Bu görüntüleme yöntemi ile bağırsak tıkanıklığı, apandisit, akut karın, pankreatit, divertikülit, ürolitiyazis gibi durumların tespit edilmesinde kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Thorax Tomografi

Buradan alınan görüntülerin uzman hekim tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenmesi sonucu hastaların yaşadıkları problemler kısa sürede tanılanarak uygun tedavi yöntemlerine başvurulur. Bu nedenle hastalıklarda etken tanı ve teşhis oldukça önemlidir ve insanlara zaman kaybı yaşatmaz.

Batın Tomografisi Neden Çekilir?

Özellikle karın bölgesinde meydana gelen nedeni anlaşılamayan hastalıkların belirlenmesinde Batın tomografisi etkili bir uygulama metodudur. Özellikle iş kanunu karın bölgesinde oluşan travmalar ve iç organ hastalıkların doktor tarafından tanı konulabilmesi için bilgisayar destekli tomografi çekilmektedir.

Batın Tomografisi Sonuçları

Doktorun bilgi birikimi ve tecrübesine göre hasta şikâyeti göz önünde bulundurularak farklı şekilde Batın tomografisi çekebilmektedir. Bir hafta içinde çıkan sonuçlar ilgili doktor tarafından incelenir gerekli değerlendirme ve testler yapılarak uygun tedavi yöntemleri uygulanır. Batın tomografisi hastanın yaşadığı problemi tanılamada önemlidir.

Sonuçlar incelendikten sonra hasta için doğru tedavi yöntemine geçilir. Böylece sorun büyümeden zamanında müdahale edilerek hastalığın seyri olumlu yöne çekilir.  Gelişen emar cihazları hastalıkları hızlı bir şekilde tanıladığı için sağlık alanında önemli bir başarıdır. Bu durum hastaların lehine olmuştur.

Batın Tomografisi Zararlı Mı?

Tomografide kullanılan x ışınları radyasyon yayan ışınlardır. Çok yoğun tomografiye maruz kalmak hastalar için doğru bir karar değildir. Doktorun tavsiyesi ile çekildiği durumlarda ciddi yan etkileri olmayacaktır.

Batın tomografisinde insanlar normal radyosunun oranının 10 katına kadar radyasyon almaktadır. Bundan dolayı şikâyeti olan hastaların tomografi çekmek için ısrar etmemeleri tamamen doktor tavsiyesi ile yapılması gerekir.

İstasyonlarından dolayı çok az da olsa zararı bulunan Batın tomografisi teşhis ve tedavinin belirlenmesinde faydaları göz önünde bulundurulduğunda faydalı bir görüntüleme yöntemidir. Ancak her hasta şikâyetin de Batın tomografisi çektirmek de yaydığı radyasyon göz önünde bulundurulduğunda zararlı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  BT Anjiyografi

Tüm Batın Tomografisi

Diyaframın bulunduğu noktadan başlanarak kasık altı seviyesini kadar yapılan kesitsel olarak görüntü elde edilmesi ve incelenmesi durumudur. Tüm Batın tomografisinin 8 saat öncesinde hastaların hiçbir yiyecek tüketmemeleri gerekir.

Su tüketimi ile ilgili hastanız sıvı kaybı olmaması için su tüketmesinde herhangi bir sakınca görülmez. İlaçlı tomografi çekilecekse oral kontrast 2 saat aralıklarla alınmalı ve bu durumdan tomografi çekim işlemi yapılmalıdır.

Üst Batın Tomografisi Nedir?

Karın içerisinde bulunan Safra kesesi, karaciğer, böbrekler, böbrek üstü bezleri, pankreas, dalak evet damar yapılarının tomografi yöntemi kullanılarak görüntü evde edilmesi işlemine üst Batın tomografisi denilmektedir. Bu organlarda meydana gelen herhangi bir ağrı ve hastalıkta doktorun tavsiyeleri doğrultusunda tomografi çekilmektedir.

Tüm Batın Tomografisi Fiyatları 2024

Tüm Batın tomografisi fiyatları hastanın durumu, doktorun tecrübesi ve farklı hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Özel hastanelerde özellikle kullanılan cihazın teknolojik seviyesi göz önünde bulundurularak değişkenlik göstermektedir.

Özellikle artan sağlık merkezi ve hastanelerin rekabet ortamları da göz önünde bulundurulduğunda tüm Batın tomografi fiyatları genel itibarıyla uygun seviyelerdedir. Tüm batın tomografisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Batın Tomografisi Fiyatları 2024

Deneyimle ve uzman kişilerce uygulanan Batın tomografisi fiyatları da hastanenin bulunduğu il ve semte göre değişmektedir. İki farklı şekilde çekilen Batın tomografisi çekim yöntemi de göz önünde bulundurularak fiyat politikası belirlenmektedir.

Özellikle görüntü alınacak kesit sayısı ve organ sayısına göre Batın tomografisi fiyatları da Bu doğrultuda belirlenmektedir. Ayrıca hastanenin sağlık altyapısı ve teknolojik görüntüleme yöntemleri tomografi fiyatları üzerinde doğrudan etki etmektedir. Batın tomografisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.