Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Enteroklizis

Enteroklizis Nedir?

Enteroklizis; İnce bağırsakların görüntülenmesinde ve burada meydana gelen sorunların tespit edilmesinde rol oynar.  Tıpta kullanılan tüm görüntüleme cihazları teknik özelliklere sahip olduğu gibi tanılama konusunda ise son derece başarılıdır.

Görüntüleme cihazları sayesinde vücudun tüm bölümleri tek tek incelenerek analiz edilebilir. Hatta kullanılan cihazlar yardımıyla kemiklerin içi dahi görünür hale gelir.

Hastalıkların teşhis ve tespit edilmesinde büyük role sahip olan görüntüleme cihazları tüm hastanelerde bulunur.  İnsan hayatı için önemli bir fonksiyona sahip olan ince bağırsaklar önemli organlar içerisinde yer alır. İnce bağırsakların en önemli özelliği ise uzun olmasıdır ve bu da görüntülemeyi zorlaştırır.

Bu nedenle geliştirilen enteroklizis tanı tekniği sayesinde ince bağırsakların için net bir şekilde görüntülenir ve buradaki hastalıklar tespit edilir. Hayati bir öneme sahip olan ince bağırsaklar insanların gün içerisinde tükettiği besinleri boşaltmaya yarayan organdır.

Hayati bir öneme sahip olan bu organda görülen herhangi bir sorun özel tanılama teknikleri ile ortaya çıkarılır. Bu tekniklerden biri olan enteroklizis bağırsak çekimi konusunda kaliteli görüntü sağlar.

Enteroklizis Nasıl Çekilir?

İnce bağırsağın iç kısmını görüntülemek için kullanılan enteroklizis yöntemi burada da var olan sorunları tespit etmede oldukça önemli bir uygulamadır. İnce bağırsaklar uzun özelliğinden dolayı görüntülenmesi çoğu zaman zor olabiliyor.

Fakat yeni nesil görüntüleme cihazları sayesinde bu iş daha kolay hale gelmiştir. İnce bağırsak çekimi sırasında hastalara öncelikle kontrast maddesi verilir. Bu madde sayesinde marsan içi net bir şekilde görüntülenerek bilgisayar ortamına aktarılır. Enteroklizis işlemi yapılırken öncelikle hastanın burun deliği uyuşturulmaya çalışılır.

Burun deliklerinden mideye doğru ince bir boru gönderilir. Mideye gönderilen boru daha sonra onikiparmak bağırsağına ve oradan ise ince bağırsağa doğru ilerler. Tüm bu işlemler sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık hissetmez. İnce bağırsak içerisinde ilerlemeye çalışılırken X ışınları kullanılır. Bu ışınlar sayesinde bağırsak içi tam olarak görüntülenir.

İlginizi Çekebilir  Voiding Sistoüretrografi

İnsanlar için hayati öneme sahip olan ince bağırsak vücudun en temel organlarından birisidir ve boşaltım gibi önemli bir rolü bulunur. Burada görülebilecek bir sorun tüm vücudu olumsuz bir şekilde etkiler.

Fakat tıpta görülen ilerlemeler ve görüntüleme cihazları sayesinde yaşanabilecek her herhangi bir problem ya da hastalık kısa sürede teşhis edilir. En doğru tedavi yöntemleri ile hastaya müdahale edilir. Hastalar ince bağırsak sorunlarında hemen enteroklizis tekniği ile sorunlarını kısa sürede tespit edebilirler.

Enteroklizis Kimlere Yapılır?

Enteroklizis ince bağırsak problemi yaşayan hastaların tanılama sürecinde kullanılır. Pek çok hasta ince bağırsakta görülen sorunları dikkate almaz ve zamanla bu sorunlar büyüyerek daha zorlu hastalıklara neden olur. Tedavi edilmediği takdirde ince bağırsak problemleri tümör ya da kanser gibi ölümcül hastalıklara neden olabilir.

Bu nedenle ince bağırsak sorunu yaşayan tüm hastaların kısa sürede zaman kaybetmeden uzman hekime başvurması gerekir. Enteroklizis yaptırmayan ve bu nedenle meydana gelen sorunların daha da büyümesine neden olan hastalar ciddi sıkıntı yaşarlar. İnce bağırsak problemi yaşayan tüm hastaların kısa sürede tedaviye başlaması ve hayat kalitesini artırması gerekir.

Kaç Çeşit Enteroklizis Vardır?

Günümüzde kullanılan tıbbi görüntüleme cihazları tüm hastalıkların teşhis edilmesinde etkilidir. Enteroklizis çekimi ince bağırsağın görüntülemesinde kullanılır. Enteroklizis çekimleri sırasında kontrat maddesi kullanılarak görüntüler netleştirilmeye çalışılır.

Çekimler emar cihazları ya da bilgisayar yardımı ile yapılır. Bu tarz enteroklizis çekimlerine BT Enteroklizis ya da MR enteroklizis denir. Teknolojinin ilerlemesi en çok sağlık alanında kendini göstermiştir. Bu nedenle hastalıklar kısa sürede saptanarak tedavi edilir. Hastalar normal hayatlarına daha iyi bir şekilde dönerler.

Enteroklizis Hangi Durumlarda Yapılır?

Enteroklizis çekimleri sayesinde ince bağırsak detaylı bir şekilde incelenerek analiz edilir. Burada görülen problemler erken dönemde müdahale edilmediği takdirde ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

İlginizi Çekebilir  Defekografi

Özellikle kanser ya da tümör vakalarında erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle görülen sorunlar karşısında hemen doktora başvurmak ve detaylı bir şekilde görüntü elde etmek gerekir.

Yapılan detaylı görüntülemeler sayesinde tümör, kitle ve kanser gibi problemler kısa sürede saptanır. İnce bağırsak vücudun işlevini yerine getirmesi açısından önemli bir göreve sahiptir. Tüm besinlerin ve atıkların ince bağırsak yardımıyla boşaltımı yapılır. Boşaltım görevini yerine getirilmemesi ciddi problemlere yol açar.

Enteroklizis Endikasyonları Nelerdir?

İnce bağırsak problemi yaşayan kişilerde yapılan enteroklizis çekimleri ile detaylı bir inceleme yapılır. Bu çekimler hastayı kontrol eden doktor tarafından istenilir.

Doktor tarafından yapılan muayene işlemleri sonucunda olumsuz bir durumla karşılaşılması halinde enteroklizis çekimi istenir. Bu çekimler sayesinde ince bağırsakta görülen tüm sorunlar ve nedenleri belirlenir. Doğru tedavi yöntemleri ile hasta zaman kaybetmeden sağlığına kavuşur.

Enteroklizis Fiyatları 2024

Yeni nesil cihazlar sayesinde yapılan tıbbi görüntülemelerde daha net ve doğru görüntüler elde edilir. Yapılan görüntüleme işlemlerinden birisi de enteroklizis yöntemidir.

Bu teknik sayesinde ince bağırsakta görülen rahatsızlıklar kolaylıkla anlaşılır ve hastaya doğru bir şekilde tedavi işlemi uygulanır. Enteroklizis fiyatları tercih edilen hastanenin fiyat politikası ve uzman doktorun deneyimi doğrultusunda belirlenir.

Özel görüntüleme merkezlerinde sonuçlar hızlı bir şekilde çıktığı için hastalar bu kurumları daha fazla tercih ederler. Yapılan çekim işlemleri sonucunda tedaviye başlanılır. Enteroklizis fiyatları 2024 hakkında bilgi almak çiin bizlere hemen ulaşabilirsiniz.