Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Skrotal Ultrasonografi

Skrotal Ultrasonografi Nedir?

Skrotal ultrasonografi yalnızca erkeklerden istenen radyolojik bir tetkiktir. Skrotal ultrasonografi ile yumurtaların içine bakılır ve sıvı miktarındaki değişiklikler saptanır. Aynı zamanda sperm hareketliliğinin değerlendirilmesi,  Skrotal kitle teşhisinde,  kitlelerin yapısını tespit etmek,  iyi veya kötü huylu olup olmadığı konusunda bilgi edinilir.  

Bazı durumlarda skrotumda hareketli kitlelere de rastlanabilir. Ultrasonda bunlar genellikle doku incelemesi yapılarak tümünün yapısı ile ilgili bilgi alınır.  Bunun tam anlamıyla doğru anlaşılabilmesi için el muayenesi yeterli gelmez.

Çok daha ayrıntılı yapabilmek ve o bölgeyi iyi teşhis edebilmek açısından skrotal ultrasonografi istenerek ona göre bir tedavi programı çıkarılır.  Erkek çocuklarda skrotum kesesi içinde testis yoktur. Testisin yerini tespit etmek için Skrotal ultrason tomografi yapılır. 

Skrotal ultrasonografide kasık bölgesi ve karın incelenir.  Çünkü bebeğin gelişme döneminde testis karından aşağıya keseye doğru inen bir organdır.  Bebeğin gelişim sürecinde bunun yerinin doğru tespit edilebilmesi için kullanılır.

Skrotal Ultrasonografi Neden Çekilir?

Skrotal ultrasonografisi erkeklere yapılan tetkiklerden biridir. Skrotal ultrason ile testis ve yumurtaların herhangi bir patolojik durumunun olup olmadığının saptanması için, testis ve yumurtaların etrafındaki bölgedeki yapıların dokuların değerlendirilmesinde kullanılır.  

Genellikle testislerde elle hissedilebilir bir şişlik veya ağrı durumunda doktora başvuran hastalardan doktorun istediği bir tetkiktir. Skrotal ultrasonografisi ile birlikte bazı durumlarda daha iyi teşhis konulabilmesi için Skrotal doppler tetkiki de istenebilir.

Skrotal Ultrasonografik Nasıl Yapılır?

Skrotal ultrasonografisi, hasta sırtüstü yatırılarak çekilir. Ultrasonografi cihazı ile skrotum denilen karnın alt kısımları incelenir. Yaklaşık olarak işlem 35-40 dakika gibi bir sürede gerçekleşir.  

Hasta açısından hiç bir ağrı sızı hissedilmez. Hasta işlemden sonra günlük yaşamına devam edebilir.  İşlemden önce hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.  Skrotal doppler veya Skrotal ultrasonografisi radyasyon içermediği için hasta açısından herhangi bir zararı da yoktur.

İlginizi Çekebilir  Transvajinal Ultrason

Skrotal ultrasonografik Kimlere Uygulanır?

Skrotal ultrasonografisi erkeklerden ve erkek çocuklarından istenen radyolojik bir tetkiktir.  Erkeklerde Skrotal tümör olup olmadığına testis ve yumurtalıkların yapısına ve etrafındaki dokunun incelenmesine bakılır.

Skrotal ultrason incelenmesinde o bölgede bulunan dokunun sertleşip sertleşmediğinin anlaşılması için, muayene ile tespit edilemeyen ve değerlendirilemeyen patolojik durumların tam anlamıyla teşhis edilmesi için kullanılır.

Erkek çocuklarda Skrotal ultrason genellikle skrotum denilen kesenin içinde testisim yerini tam olarak tespit etmek için istenir. Böyle durumlarda kasık bölgesinde bazen da karında karının tamamı ultrason ile taranarak testisin yeri tespit edilir.  Çünkü testis bebek geliştiği sürece karından aşağıya doğru iner.  Ancak bu gelişim sürecinde bir yerde kalabilir.

Testisin tam olarak inmemiş olması durumu da patolojik bir durumdur.  Bunun tespit edilmesi inmemiş testis olup olmadığına bakılması tedavisi operasyonla veya ilaç tedavisi ile değerlendirilir.  Skrotal ultrasonografisi tetkikinde testisin tam yeri tespit edilebildiği için boyutları ve ölçüleri alınarak raporlanır.

Skrotal Ultrasonografisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Skrotal ultrasonografi erkeklerde her iki yumurtalığın yani testisin içindeki yapının incelenmesi için uygulanır. Skrotum erkeklerdeki testisin adıdır. Torba biçiminde olan tesisin adı skrotumdur. Ultrasonografi ile testisler görüntülenerek skrotum ve testis yapısı incelenir ve damarların yapısına bakılır.  

Aynı zamanda üreme kanalların da sorun olup olmadığı incelenir.  Skrotal ultrasonografi sıklıkla uygulanan radyolojik görüntülerden biridir.  Genellikle hasta ağrı şikâyeti ile doktora başvurur.  

Bu ağrının nedeninin araştırılması için acil olarak da Skrotal ultrasonografi çekilir. Testisin dönmesi durumunda hasta da çok fazla ağrı olabilir.  Testis kendi etrafında dönebilir.  Ancak bu dönme ile birlikte kapanır ve kanlanması erozyona uğrar.  

Dolayısıyla şiş ve ağrı oluşur.  Bu durumda Skrotal ultrasonografi istenerek en kısa sürede müdahale edilmesi sağlanır.  Bunun teşhisinde sıkıntı olup olmadığının anlaşılması için ultrasonografik tetkik istenir.

İlginizi Çekebilir  Renal Ultrason

Skrotal Ultrasonografi İle Nelere Bakılır?

Skrotal ultrasonografi testiste şişme ağrı ve kızarıklık olması durumunda istenen tekniklerden biridir. Testiste şişme ve ağrı sebeplerinden biri epididim enfeksiyonu denen bir enfeksiyondur.  

Skrotal ultrasonografi ile teşhis edilen hastaya enfeksiyona bağlı olarak antibiyotik tedavisi verilir. Skrotal ultrasonografisi varikosel adı verilen testis toplardamarların da herhangi bir anomalinin teşhis edilmesi için de kullanılır.  Bu anomali toplardamarlardaki genişleme olabilir.  

Erkekler bundan dolayı çocuk sahibi olamayabilir. Aynı zamanda erkeklerde kısırlık teşhisinde de uygulanan radyolojik tekniklerden biridir.  Spermlerde bulunan şekil bozuklukları,  sayısının azlığı, spermlerin hareketsizliği gibi varikosel araştırmasında da Skrotal ultrasonografi uygulanır.

Kısırlık tedavisi gören erkeklere başlangıç olarak ultrasonografi veya doppler çekilerek erken teşhis edilmesi sağlanır ve kısırlık sorunu ortadan kaldırılır. Aynı zamanda testislerin boyutu ve hacmi de ultrasonografi cihazıyla ölçülür.

Skrotal ultrasonografi ile Skrotal dinlen bölgedeki cildin kalınlığı Skrotal kese içinde bulunan sıvının artış gösterip göstermediği her iki testis Skrotal kese içinde doğru yerde durup durmadığı gibi bir takım farklı kesitlerle bakılarak tam anlamı ile teşhis konulması sağlanır.  

Skrotal Ultrasonografisi Fiyatları 2024

Skrotal ultrasonografi fiyatı diğer ultrasonografik görüntülemelerinden farklı değildir.  Ultrasonografi çekimlerinin fiks bir fiyatı vardır ve Skrotal ultrasonografide bu fiyat aralığındadır.  

Görüntüleme merkezlerinde yapılan Skrotal ultrasonografi tetkiki aynı zamanda özel hastane ve devlet hastanelerinde de yapılmaktadır.  Hastanın sosyal statüsüne göre sosyal güvenlik kurumu veya özel sağlık sigortası kapsamında yapılmaktadır. 

Bu konuda en doğru bilgi görüntüleme merkezini arayarak randevu almak ve fiyat bilgisini öğrenmektir. Skrotal Ultrasonografisi fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.