Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Pelvik Ultrason

Pelvik Ultrason Nedir?

Pelvik Ultrason; Kadınlarda rahim ve yumurtalıklarda meydana gelen hastalıkların teşhis edilmesinde ayrıca hamilelik döneminde görüntüleme sağlanması için tercih edilen bir görüntüleme tekniğidir.

Tıp alanında pelvik organlar olarak adlandırılan kadınlarda yumurtalıklar ve rahim erkeklerde mesane ve prostat değerlendirmelerinde en sık kullanılan pelvik ultrason yöntemidir. 

Hastalıkların ve şüphelerin değerlendirilmesinde yardımcı olan bu ultrason görüntüleme yöntemi günümüzde gelişen teknoloji sayesinde erken tanı için önemli bir rol oynamaktadır.

Başta kanser olmak üzere birçok rahatsızlık ve şüpheli durum için uygulanabilen zararı olmayan ve acı ya da ağrı hissi oluşmadan gerçekleşen bir görüntüleme sistemidir. Uzman kişiler tarafından yapılmasından dolayı komplikasyon riski olmadan güvenle yapılan bir uygulama olmasından dolayı başvurulan teknikler arasında en sık kullanılan görüntüleme cihazıdır.

Pelvik Ultrason Nasıl Yapılır?

Görüntüleme yapılmadan önce idrara sıkışık ve bol su içilmesi gereklidir. İdrara sıkışık ve mesanenin doldurulmasındaki amaç daha net görüntüler elde edilmesini sağlamaktır. Hasta sırt üstü pozisyonda yatırılarak bir jel uygulaması yapılır.

Cilde ya da vajina bölgesine prop denilen bir cihaz yerleştirilerek nefesinizi tutmanız istenmektedir. Nefes tutma işlemi kısa süreli olup tüm pelvik ultrason görüntülemesi tamamlanması 40 dakika gibi bir süre sonunda olur.

İşlemler sırasında bir ağrı ya da acı hissedilmesi söz konusu değilken idrara sıkışık olunması biraz hastalarda rahatsızlık hissi oluşturabilir. Vajinal olarak gerçekleştirilen görüntüleme özellikle rahim büyümesi olan hastalarda karından bakıldığında tanı konulması daha kolay olacaktır.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda organlara herhangi bir zararı ya da yan etkisi olmadan yapılan güvenli ve hızlı bir görüntüleme sistemidir. Bu tip ultrason görüntülemeleri radyasyon içermediğinden oldukça güvenli ve sağlığa zarar vermeden teşhislerin yapıldığı uygulamalardır.

İlginizi Çekebilir  Boyun Ultrasonu

Pelvik Ultrason Neden Yapılır?

Rahimde meydana gelen sorunların, çikolata kistlerinin, hamile kalmaya engel teşkil eden sorunların, yumurtalık rezervlerin sayılarının, polikistik over sendromlarının teşhislerini ve tanılarını koyabilmek için pelvik ultrason görüntülemesi yapılır. Bu görüntüleme sayesinde pelvik olan organlarda yaşanan değişimler detaylı bir şekilde incelenip değerlendirilir.

Organlarda meydana gelen ağrı ve sorunların araştırılması için hekimler tarafından en sık tercih edilen ultrason görüntüleme yöntemidir. Erkeklerde ise belirli yaşlardan sonra oluşan prostat ve mesane kanserleri risklerinin teşhisi için kullanılan bir yöntemdir.

Pelvik Ultrason Öncesinde Hangi Hazırlıklar

Uzman hekimin belirlediği şekilde karından ya da vajinal olarak yapılan pelvik görüntüleme sisteminde ön bir hazırlık yapılmasına pek gerek yoktur. Hastanın aç ya da tok olması fark etmeden sadece idrara sıkışık olması yeterli olacaktır. İşlemlerden yarım saat önce su içilmesi önerilip tuvalet ihtiyacı geldiği gibi hasta işleme alınmalıdır.

Aksi takdirde süre uzayacak ya da erteleme gerekecek durumlar söz konusu olmaktadır. Genel olarak görüntüleme işlemleri adetin 2 ve 3. Gününden sonra yapılır. Adet dönemindeyken yapılan görüntüleme görüntü elde edilmesini sağlar fakat rahim içi bazı durumlarda net görülemez ve bu nedenle zamanlama önemlidir. Zamanın iyi ayarlanması gerekli olan görüntüleme sorunların teşhisinde etkili olan bir yöntemdir.

Pelvik Ultrasonografi Nedir?

Vajinal ultrason olarak bilinen bu görüntüleme ve tarama yöntemi özellikle rahim ve yumurtalıklarda meydana gelen sorunların görülebilmesi için geliştirilmiş bir ultrason yöntemidir.

Pelvik ultrason uygulamasıyla hem rahimdeki sorunlara hem de yumurtalık rezervleri hakkında bilgi edinilmesi için günümüzde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Rahim filmi ya da farklı görüntüleme yöntemleriyle görülemeyen sorunların detaylı bir şekilde incelenmesine yardımcı olmaktadır.

Hekimlerin tıbbi olan durumları incelemesi ve değerlendirmesine etkili olan bu görüntüleme sistemi en etkili ve faydalı yol olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu rahim içi ve yumurtalık görüntüleme yöntemi bazı kişiler tarafından rahim filmiyle karıştırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Transfontanel Ultrason

Arasındaki fark ise rahim filmi kontrast madde verilerek görüntüleme elde edilirken pelvik çekilen ultrason cihazla görüntüleme şeklindedir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde başka bir tekniğe gerek duyulmadan şüpheli olan durumları görüntüleme etkili, hızlı ve güvenilir bir görüntüleme sistemi olup uzman hekimlerin sık başvurduğu yollara arasında yer alır.

Pelvik Ultrason Yöntemi

Görüntüleme yöntemlerinden olan karından uygulamada yağ dokusunun fazla olması görüntü kalitesini düşüreceğinden kilolu olan kişilerde pek karından pelvik ultrason yapılması önerilmez. Dış gebelik ve yumurtlama takibi için uzman hekimlerin değerlendirmesi açısından vajinal olan ultrason yöntemi daha kesin sonuçlar verecektir.

Küçük yaştaki kızlara ve kızlık zarı bozulmamış kişilere vajinal görüntüleme yerine rektal yani makattan girişle görüntüleme yapılması gerekmektedir. Bu nedenle uzman kişiye gerekli olan bilgiler doğru aktarılmalıdır. Her iki yöntemde ağrılı olmadığı için güvenle yapılabilir. Özellikle erkek hastalarda mesane ve prostat, genç kızlarda yumurtalık görüntülemesi yapılması için rektal ultrason kullanılmaktadır.

Pelvik Ultrason Fiyatları 2024

Tüm ultrason yöntemlerinde hastanın durumu ve cihazların kalitesi fiyatları da etkileyeceğinden iyi bir araştırma yapılması gereklidir. Kaliteli cihazlarla yapılan görüntülemelere kalite daha yüksek ve görüntü daha iyi olacağından dolayı tercih yapılırken hasta araştırma yapmalıdır.

Hastanelerde yapıldığı gibi özel sağlık kuruluşlarında da işlemler güvenle yapılmaktadır. Önemli olan hastanın teşhisinin doğru olması ve tedavinin sürecinin doğrulukla bağlantılı olarak başlamasıdır.

Fiyat aralıkları ultrasonun yöntemin ne olmasına bağlı olarak değişirken aynı zamanda görüntülemenin yeri de etkili olan faktörlerdendir. Muayene olunarak doğru merkezde işlemlerin yapılması hastalar açısından önem taşıyan durumlardır. Pelvik ultrason fiyatları 2024 hakkında daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.