Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Voiding Sistoüretrografi

Voiding Sistoüretrografi Nedir?

Voiding sistoüretrografi, kullanılan yeni nesil cihazlar sayesinde işeme filmi olarak bilinen ve incelemesi sayesinde idrar yolu problemleri kısa sürede tespit edilir. Bu uygulama daha çok küçük çocuklarda yapılır. 

Geliştirilen görüntüleme cihazları içerisinde bulunan güçlü manyetik yapı ve radyo dalgaları sayesinde hastalıklar tespit edilir. Bugün tıpta kullanılan birçok görüntüleme cihazı hastalıkları ilk andan itibaren tespit eder. Erken dönemde yapılan teşhisler hayat kurtarır. Hastalıklar erken dönemde teşhis edilirse daha çok ilaç tedavisi ile giderilmeye çalışılır.

Hastalığın ilerlemesi ise hasta açısından ölümcül olabilir. Bu nedenle yaşanılan tüm problemler karşısında hızlı bir şekilde doktora başvurmak gerekir. Mesane ve idrar yollarına görüntüleyen radyolojik yöntem olan voiding sistoüretrografi yaşanan sorunların giderilmesinde tercih edilir.

Görüntünün elde edilebilmesi için öncelikle hastanın dış idrar yolundan mesane içerisine steril halde ince bir plastik sonda yerleştirilir. Aynı şekilde mesane kontrast maddesi ile doldurulur ve bu madde sayesinde net görüntüler elde edilir. İnceleme sırasında radyoloji uzmanları tarafından mesane ile ilgili farklı filmler elde edilir.

Doğru neticeler elde etmek için hastanın sabit bir şekilde beklemesi gerekir. Fakat küçük çocuklarda bu durum pek mümkün olmayacağından dolayı anne ve babasından yardım alınır. Görüntülerin alınabilmesi için hastanın bu sırada işeme işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Çünkü filmler işeme sırasında elde edilir.

Voiding Sistoüretrografi Nasıl Çekilir?

Sondalı film yani Voiding Sistoüretrografi küçük çocuklarda mesane bölgesinde meydana gelen mikroorganizmaların böbreklere ne kadar zarar verdiğini anlamak için yapılan tetkiklerdir.

Bu yöntemin uygulanmasının en önemli amacı böbreklerin hasar görmesini erken dönemlerde önlemektir. Tetkikin yapılabilmesi için çocuğun hareketsiz bir şekilde beklemesi gerekir. 1 yaşından büyük olan çocuklarda sakinleştirici kullanılabilir.

1 yaşın altındaki çocuklarda ise anne babadan yardım alınır. Çocuğun kendini güvende hissetmesi sağlanır ve çocuğun idrarını yaptığı bölgeye sonda yerleştirilir. İdrar çıkış deliği ve etrafı temizlendikten sonra steril sonda idrar deliğinden mesaneye doğru kaydırılır. Ardından sondanın açıkta kalan kısmından kontrat maddesi gönderilir.

İlginizi Çekebilir  Enteroklizis

Bu madde yardımı ile mesanenin görüntüsü net bir şekilde alınır. Bu sırada idrar kesesi dolarken çocuğun çişini yapması gerekir. Yapılacak çiş sırasında radyoloji uzmanları tarafından görüntüler alınır. 

Eğer çocuk çişini yapmazsa belli bir süre beklemek gerekir. Çişin yapılması ile beraber istenilen görüntüler bilgisayar ortamına aktarılır. Yapılacak tetkikler net bir şekilde belirlenir.

Görüntüler öncelikle idrar kesesi dolarken alınır. Çocuğun çişini yaptığı sırada 3 adet filmi çekilir. En son çişin bitmesi ile beraber 1 adet film çekilerek işlem tamamlanır. Voiding Sistoüretrograf, çekimleri sayesinde çocuğun idrar kaçağı ve derecesi tespit edilir.

Voiding Sistoüretrografi Kimlere Uygulanır?

Mesaneden doğuştan gelen hastalıkların teşhisinde kullanıldığı gibi, mesaneden idrar kaçırma, erkek çocuklarda mesaneden sonraki idrar yollarında bir darlık olup olmadığı gibi durumlarda kullanılır. İşlem yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor. Görüntünün alınabilmesi için hastanın işemesi gerekir. Eğer çocuk işlemezse görüntüleme sonlandırılır.

Voiding Sistoüretrografi sayesinde tüm mesane ve idrar yolları net bir şekilde görüntüsü alınarak yaşanılan problemler tanımlanmaya çalışılır. İşlem sırasında çocuklar korkabilirler. Bu sırada anne ve babalara büyük iş düşüyor.

Çocuğu sakinleştirmeleri ve çocuğun kendini güvende hissetmesi gerekir. Görüntüleme filmleri sayesinde doğru tedavi yöntemleri ile çocukların yaşamış olduğu mesane problemleri ortadan kalkar.

Voiding Sistoüretrografi İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Voiding sistoüretrograf çekimleri sırasında idrar çıkış deliği ve genital bölge steril bir bez yardımı ile iyice temizlenir. Çekimler sırasında kullanılan kontrast maddesine karşı çocuğun alerjisi olup olmadığına bakılır.

Görüntülemenin alınması için çocuğun sabit bir şekilde durması gerekir. Ayrıca mesaneye sonda ile gönderilen maddeler sayesinde mesane dolar ve çocuk çiş yapmaya başlar. Asıl istenilen görüntüler çocuğun çiş yapması sırasında elde edilir. Çocuğun çiş yapmaması halinde ise işleme ara verilir.

İlginizi Çekebilir  Akciğer Tomografisi

Voiding Sistoüretrografi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Voiding sistoüretrograf idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda tercih edilen bir görüntüleme sistemidir. Bu yöntem sayesinde mesanede oluşan mikroorganizmalar ve bakteriler tespit edilir. İdrar yolunda görülen bu enfeksiyonlar beraberinde böbreklere de zarar vermeye başlar. Bu nedenle Voiding sistografi yapılarak böbreklerin zarar görmesi önlenir.

Yapılan tetkikler sonucunda hasta çocuklarda idrar kaçağı tespit edilir. İdrar kaçağının böbreklere zarar vermesi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle erken dönemde yapılan tanılama ve tetkikler sayesinde geliştirilen uygun tedavi yöntemleri devreye girer.

Voiding sistografi yeni doğan bebeklerde ve küçük çocuklarda yapılarak idrar kesesinde meydana gelen mikroorganizmalar teşhis edilir. Enfeksiyonun tespit edilmesi ile beraber ilaç tedavisi başlar.

Voiding Sistoüretrografi Ne Kadar Sürer?

Sondalı film çekimlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için çocuğun sabit bir şekilde beklemesi gerekir. Bu nedenle Voiding Sistoüretrografi süresi tamamen çocuğun hareketine bağlıdır. Çocuğun hareketsiz beklemesi halinde işlem 30 dakikada tamamlanır. Aksi halde işlem tamamlanmadan yarıda bırakılır.

Voiding Sistoüretrografi Fiyatları 2024

Voiding Sistoüretrografi fiyatları gidilen hastanenin kullandığı teknolojik cihazlara ve hizmetlerine bağlı olarak belirlenir. Özel görüntüleme merkezlerinde yapılan voiding sistoüretrografi idrar yolu enfeksiyonlarını tanımlamada önemli bir role sahiptir.

Burada elde edilen görüntüler bilgisayar ortamına aktarılarak rapor haline getirilir. Böylece bu raporlardan yola çıkarak hastanın durumu ile ilgili tespitler yapılır. Uygun tedavi yöntemleri ile hastalık ilerlemeden müdahale edilir. Voiding sistoüretrografi fiyatları 2024 hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.