Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ameliyatsız Prostat Tedavisi

Ameliyatsız Prostat Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız prostat tedavisi lokal anestezi ile yapılır. Prostat kanserlerinin hemen tedavi edilmesi gerekir. Laboratuar tahlilleri, ultrason, fiziksel muayene ve MR ile kesin tanı konulması lazım. 

Erkeklerde karın alt kısmında idrar torbasının altında bulunan salgı bezidir. Gençlerde yetişkinlerde 18 – 20 gram ağırlığındadır.

Fizyolojik yaşlılığa bağlı olarak 40 ila 50 yaşlardan itibaren prostat bezi büyümeye başlar. 50’li yaşlarda 2 erkekten 1 isinde; 80 yaşından sonra ise 10 erkekten 9’unda büyüme görülür. Bu büyüme birtakım şikâyetlere neden olabiliyor. Prostat büyümelerin hepsi iyi huylu değildirler. Bazıları kanser olabilir.

Ameliyatsız Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat büyümesi olan hastaların büyük bir çoğunluğu, ameliyata ihtiyaç duymadan ilaç tedavisiyle hayatlarını sürdürmektedirler.  Prostat erkeklerde bulunan, kestane büyüklüğünde olan salgı bezidir. 

Hormonlara bağlı prostat, yaş ilerledikçe büyür. Belli bir yaştan sonra idrar yollarında tıkanıklığa yol açarak hastalara birtakım sıkıntılar yaratan bir organdır. 

Prostatın belirtileri hastalarda genellikle sık sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve yanma, idrar kaçırma ve gece idrara çıkma birtakım sıkıntılar şikâyetler yaratabilir.

Prostat, hastalara verdiği şikâyetlere göre tedavi şekli değişir. Ultrasonla ve kan tahlilleriyle prostatın hastadaki yaratmış olduğu sıkıntılara göre tedavi şekli belirlenir. Ameliyatsız prostat tedavisi için hastanemize başvurabilirsiniz. 

Ameliyatsız Prostat Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Prostatın tedavisi testlere, tetkiklere ve ultrason sonucuna göre değişim göstermektedir. İki tür cerrahi tedavisi vardır. Yaş ilerledikçe prostat büyür ve idrar kaçırma, gece idrara çıkma, sık sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve yanma gibi şikâyetlere neden olur.   Prostatı büyüyen yaklaşık 80 gram ve üstü olması durumunda hastaya ameliyatsız prostat tedavisi uygulanır.

Ameliyatsız Prostat Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Belli bir yaştan sonra büyümeye başlayan prostat, aniden idrar yapma isteği, idrar kesesinin tam olarak boşalmadığını hissetme, geceleri sık sık idrara çıkma gibi bazı şikâyetlere neden olabiliyor.

Hasta prostat ameliyatı olmadan önce ultrason ve kan tetkikleri yapılır.  Bu tetkikler sonucunda hastanın tedavi şekli belirlenir. Uzun yıllardan beri kullanılan ameliyatsız prostat tedavisi oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Etkili bir yöntem olduğu gibi de hızlı bir tedavi şeklidir. Ameliyatsız tedavinin bazı avantajları da vardır. Bu avantajlar; hızlı ve ağrısızdır. Hastalarımızın hastanede yatmasına gerek yoktur. Lokal anestezi ile yapılması daha uygun görülür. Retrogradejekülasyon olmaz. Operasyon sırasında ve sonrasında kanama olmaz.

Ameliyatsız Prostat Tedavisi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ameliyatsız prostat tedavi vardır Prostat tedavisine ilaç tedavisi ile başlanır. Ancak ilerleyen zamanlarda hastada yakınmalar artarsa ameliyat edilebilir.

İyi huylu prostat tedavisinde en sık uygulanan ameliyat transüretral prostat rezeksiyon işlemidir. Bu işlemde idrar kanalına ince bir boruyla girilerek prostata ulaşılır. İdrar kanalını daraltan prostatın orta kısmı tıraşlanarak dışarı alınır.

Transüretral prostat rezeksiyon ameliyatından sonra hasta birkaç gün hastanede takibi yapılır.  Transüretral prostat rezeksiyon prostat hastalığının tedavi edilmesinde oldukça başarılı bir yöntemdir. 

Ancak, retrograd ejekülasyon, idrar tutamama, baba olamama gibi yan etkileri bulunuyor. Ameliyatsız prostat tedavisi için uzman doktorlarımıza başvurabilirsiniz. Transüretral prostat rezeksiyon ameliyatını lazerle yapmak mümkündür.  Lazer uygulamasında doku kesilmez, onun yerine yakılarak küçültülür.

Uzun yıllardan beri kullanılan embolizasyon yöntemi kanamaların durdurulmasında, kanserli dokunun küçültülmesinde ya da öldürülmesinde olumlu sonuçlar alınan bir tedavi yöntemidir. 

Prostat embolizasyon lokal anestezi ile, kalp anjiyosu yapar gibi kasıktan girilerek çeşitli filmler çekilir ve prostatı besleyen damar tespit edilir. Daha sonra kateter ile damara çok küçük tanecikler verilerek bu damarların tıkanması sağlanır.

Ameliyatsız Prostat Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Hastanın kan tahlilleri ve ultrason görüntüleri incelendikten sonra hastanın tedavi yöntemine karar verilir. Prostat tedavisine öncelikle ilaç tedavisi ile başlanır. Eğer hasta ilaç kullanımından şikâyetler ederse ameliyata başvurulur. 

Prostatı 80 gramın üstünde olan ve damar yapısı çok bozuk olmayan hastalarda Ameliyatsız prostat tedavi uygulanır. Prostatın 80 gram üstünde olmayan hastalara uygulanması uygun değildir. 

Hastaların damar yapısını incelemek için uygulamadan önce BT anjiyografi tetkiki yapılır. Bu şekilde hastanın işleme uygun olup olmadığına bakılır. Uygun olması durumunda tedaviye başlanır.  Daha fazla bilgi almak için hastanemizin iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Prostat Ameliyatsız Tedavi Edilebilir Mi?

Yaşı ilerleyen bireylerde özellikle 40 ila 50 yaş üstü erkeklerde prostat hastalığı çok sık görülmektedir. İdrar torbasının yanında bulunan 20 gramlık salgı bezidir.

Prostat büyümeleri iyi huylu olabilecekleri gibi kötü huylu da olabiliyorlar. Prostatın 80 gramın üzerine çıkması durumunda transüretral prostat rezeksiyon ameliyatı yeterli olmayabilir. Bu tür durumlarda açık prostatektomi ameliyatı yapılır.

Bu ameliyat prostat büyümesine bağlı şikâyetleri ortadan kaldırabilir. Ancak kanama, idrar tutamama, empotans gibi yan etkiler daha çok görülür. Ortaya çıkan nedenlerden dolayı prostatı büyük olan hastalara ameliyatsız tedaviler uygulanması büyük önem taşımaktadır. Ameliyatsız prostat tedavisi için hastanemize başvurabilirsiniz.

Ameliyatsız Prostat Tedavi Fiyatları 2024

Ameliyatsız tedavi yöntemleri günümüzde hızla yaygınlaşmaktadır. Hastanemizde ameliyatsız tedavilerde yer alır.  Ameliyatsız prostat tedavi fiyatı hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü bazı sebeplerden dolayı fiyat bilgisi değişiklik gösterebiliyor.

Ameliyatsız prostat tedavi konusunda daha fazla bilgi almak için ve merak ettiklerinizi sormak için hastanemize başvurabilirsiniz. Ameliyatsız prostat tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşınız.