Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ameliyatsız Tiroid Nodül Tedavisi

Ameliyatsız Tiroid Nodül Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız tiroid nodül tedavisi olmak tiroid hastalığında mümkündür. Tıpta prominentialaryngea olarak bilinen ve halk arasında âdem elması olarak bilinen tiroid, kıkırdağın hemen altında yer alır.

Yaklaşık olarak 20 gram ağırlığındadır. Yapısal olarak kendin belli eder.  Yutkunurken yukarı, aşağı hareket eder.  Tiroid bezi atardamarın hemen yanında bulunur. Tiroid bezi, triiyodotironin ve tiroksin hormonlarını salgılar.

Vücudumuz için oldukça önemli olan hormonları salgılar.  Bu hormonlar metabolizmamızı düzenler ve kontrol eder. Vücutta bulunan farklı organ ve dokularında; ruhsal durum, adet düzeni, kilo ve kalp krizi gibi birçok sistemi ilgilendiren fonksiyonları etkiler. Ameliyatsız tiroid nodül tedavisi için hastanemize başvurabilirsiniz. 

Ameliyatsız Tiroid Nodül Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nodülün özelliğine göre tedavi şekli değişiklik gösterebilir. İnce iğne aspirasyon biyopsisi yapılır. Eğer tiroid iyi huylu ise, büyüme eğilimi göstermeyen küçük nodüllerin takibi yapılır.

Bazen de nodüllerin büyümesini engellemek veya küçültmek için tiroid hormon tedavisine başvurulabilir.  Nodüller büyüme eğimindeyse aspirasyonbiyopsisileri tekrarlanmalıdır. 

Yemek borusunda ve nefes borusunda hissedilen baskı sonucunda hasta nefes almada ve yutkunmada zorlanabilir.  Ön muayeneden sonra, uzman hekimlerimiz tarafından tedaviye başlanır.  Ameliyatsız tiroid nodül tedavisin lokal anestezi ve ultrason rehberliğinde gerçekleştirilir.

Ameliyatsız Tiroid Nodül Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tiroid nodülü, farklı yapısal büyüklüklerde olan kitlelerdir.  Bir kısmı iyi huylu ve zararsızdırlar. 2 cm çapa ulaşıncaya kadar çıplak gözle fark etmek mümkün değildir.  %5 kanser riski taşırlar. 

Tiroid nodül, tek başına bir sorun oluşturabileceği gibi, başka hastalıklara bağlı olarak da meydana çıkabilir. Kanserleşme eğilimindeki, nefes almada zorluk, yutkunmada zorlanma ve öksürük gibi şikâyetlerde ameliyatsız tiroid nodül tedavisine başvurulur. 

Ameliyatsız Tiroid Nodül Tedavisi Avatanjları Nelerdir?

Tiroid nodül tedavisi, nodülün özelliğine bağlı değişiklik gösterebiliyor. İnce iğne aspirasyon biyopsisi sonucuna göre kanser veya kanser olma riski oluşturan tüm nodüllerin ameliyat edilmesi gerekebilir. İyi huylu çıkan nodüller ultrasonla izlenmeye devam edilir.  Ameliyatsız tiroid nodül tedavisinin bazı avantajları vardır. 

İlginizi Çekebilir  Yumuşak Doku Biyopsisi

Bunlar; genel anestezi ile yapılan ameliyatlardan sonra hastada kesi ve dikişi izi oluşabiliyor ancak ameliyatsız tiroid nodül tedavisinde kesi ve dikiş izi oluşmaz. Lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir.  Ağrısız, hızlı ve kolay bir işlemdir. Tedaviden sonra tiroid bezinde bozulma ve hormon seviyesinde bir azalma görülmez.

Çok Sayıda Nodülü Olanlarda Ameliyat Dışı Tedaviler Var Mıdır?

Sayıca çok olan nodülü olan guatr hastalarında ilaç tedavisinde olumlu sonuçlar alınmaz. Tercih edilmezse ameliyata başvurulabilir.  Ameliyata göre daha kolay ve daha az riskli yöntemler de vardır. 

Bu tedavilerden en çok bilinen ve en sık kullanılan yöntem radyoaktif iyot tedavisidir. Bir diğer tedavi yöntemi de embolizasyondur (damar tıkama). Bu tedavi yöntemleri lokal anesteziyle yapılır. Oldukça hızlı, kolay, etkili ve ağrısız uygulamadırlar.

Ameliyatsız Tiroid Nodül Tedavisi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Nodüllün özelliğine bağlı, tiroid nodülün tedavisi değişiklik gösterebilir. Yapısal olarak büyüyen, sert ve ağrılı nodüllerde kanser riski oldukça yüksektir. Hastalar ses kısıklığı, yutkunmada zorluk ve nefes darlığı gibi şikâyetlerle başvurabilirler.

İğne biyopsisi sonucuna göre kanser veya kanser kuşkusu oluşturan tüm nodüllerin ameliyat edilmesi gerekir. İğne biyopsisi soncunda tiroid iyi huylu çıkması durumunda, ultrason ile izlemeye devam edilmelidir. 

%20 oranında veya daha fazla büyüme gösteren nodüllerde, ince iğne aspirasyon biyopsisi tekrarlanarak ameliyat düşünülebilir.  Sıcak nodüllerde genellikle kanser olmadığı için, ince iğne aspirasyon biyopsisine gerek duyulmaz.

Ameliyatsız Tiroid Nodül Tedavi Kimlere Uygulanmaz?

Tiroid, iyot eksikliğinde oldukça sık rastlanır.  İyot eksikliğinin yanı sıra tiroid bezinde iyi huylu büyümeler, kitleler ve hashimoto hastalığı gibi tiroid bezinin iltihaplı hastalıklar da nodüllere neden olabilir.  Ultrason ile bakılmadan fark etmek mümkün değildir. 

Kanserleşmeye eğilimindeki nodüller, yutkunurken zorlanma, nefes darlığı, boyun bölgesinin ön kısmında şişlik ve yapısal olarak aşırı büyümüş nodüllerin varlığında ameliyatsız tiroid nodül tedavisine başvurulabilir. Bunlar dışında uygulanması doğru değildir.

İlginizi Çekebilir  Tiroid Hormon Tedavisi

İyi Huylu Tiroid Nodüllerinde Ne Zaman Tedavi Gerekir?

Biyopsisi sonucunda iyi huylu nodül yapısal olarak büyük ve hastalarda şikâyet yaratıp büyümeye devam ediyorsa tedavi edilmeye başlanması gerekir. Ameliyatsız tiroid nodül tedavi, ameliyat ortamında ve cerrahi müdahaleyle yapılan bir operasyondur.  Operasyondan sonra işlem yapılan bölgede kesi izi kalmaz.

Tiroid Nodül Ameliyatsız Tedavi Edilebilir Mi?

 İnce iğne aspirasyon biyopsisi sonucunda nodül iyi huylu çıkarsa, nodülün yapısal olarak büyüyüp büyümediğine ve hastada herhangi şikâyet yaratıp yaratmadığına bakılır.  Hastanın şikâyetleri nefes darlığı, yutkunamama, kozmetik problemler ve boyun ağrıları gibi fonksiyonel olabiliyor.

Tiroid nodül, kişide herhangi bir şikâyete yaratmıyorsa ve ultrason kontrollerinde yapısal olarak büyüme görülmüyorsa tedavi gerekmez. Takibi yapılması yeterlidir. Eğer iyi huylu bir nodül ise ve yapısal olarak büyüyüp şikâyet yaratıyorsa ameliyatsız tiroid nodül tedavisi gerekebilir.

Ameliyatsız Tiroid Nodül Tedavi Fiyatları 2024

Hastanemizde ameliyatsız tiroid nodül tedavi de yer alır. Tiroid nodül tedavi fiyatı hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü her yıl bazı sebeplerden kaynaklı olarak fiyat bilgisi değişmektedir.

Ameliyatsız tiroid nodül tedavi ve belirtileri ile ilgili merak ettiğiniz tüm konuları iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçerek, uzman doktorlarımıza sorabilir, sorunuz ile ilgili öneriler isteyebilirsiniz.

Bu esnada ameliyatsız tiroid nodül fiyatları hakkında da detaylı bilgi almanızı sağlayacaktır. Ameliyatsız tiroid nodül tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.