Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İnme Tedavisi

İnme Tedavisi Nedir?

İnme tedavisi, felç geçiren hastaya uygulanır. Beyin damarının ani tıkanması sonucunda damarın beslediği bölgenin işini yapamaz hale gelmesine inme denir. Bunun sonucunda felç olma riski de vardır.

Bu felç, kuvvet kaybı, görme kaybı ve konuşma kaybı gibi fonksiyonları yapamaz hale gelmesidir. Değişik yaş gruplarında ve farklı oranlarla görülebiliyor. İnme tedavisi uzman doktorlarımız tarafından en doğru ve güvenilir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

İnme (Felç) Nedenleri Nelerdir?

 Beyin damarları ile ilgili olan inme (felç), tehlikeli bir hastalıktır. Hafif sakatlıklarla ve ağır sakatlıklarla kendini gösterir. Damar tıkanıklığı ve kanama şeklinde 2 türlü inme görülür. Tomografiyle veya MR ile ayrıt edilebilir. Fiziki muayene ile bunu ayrıt etmek zordur. Acil müdahale gerekmesi durumunda hastaya inme tedavisi yapılır.

İnme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaya beyin tomografisi çekerek inme tedavisi başlar. Beyin tomografisi çektirilmesinin amacı inmenin kanama veya beyin damar tıkanıklığı olup olmadığını tespit etmek içindir. Daha sonra tansiyona ve kalp ile ilgili bozukluk olup olmadığına bakılır. Eğer tansiyon yüksek ise yavaş yavaş dürülmelidir.

Kalp ile ilgili bir sorun var ise hemen tedavi edilir.   Eğer olay damar tıkanıklığıysa kanı sulandırmak için bir tedaviye başlanır. Kanama ise kanı sulandırmak için ilaç kullanılmaz aksine takibi yapılır gerekiyorsa ameliyata alınır. Doğru zamanda ve doğru şekilde tanı konulduktan sonra inme tedavisi yapılması gerekir.

İnme Sonucu Oluşan Klinik Tablo Nedir?

İnme sonucu genellikle lezyonlar yerine göre vücudun bir yarısında kuvvetsizlik, denge bozukluğu, afazi, yutkunamama ve bilişsel fonksiyon kayıplardan komaya kadar gidebilen bir klinik tablo oluşabilir.

İnme Rehabilitasyonunda Amaç Nedir?

Felçli hastaların rehabilitasyonunda amaç, hastaların bağımsız yaşamalarını sağlamaktır. İlk olarak bozulmuş fonksiyonların yeniden işlevsel hale gelmesi amaçlanır.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavisi

Rehabilitasyon programının amacı; karşımıza çıkan birtakım komplikasyonların tedavisi ve daha sonra karşımıza çıkabilecek olan komplikasyonların önüne geçmek için önlemlerin alınmasıdır. 

İnmeli Hastalarda Rehabilitasyon Gerektiren En Önemli Sorunlar Nelerdir?

Felç sonrası hastalarda ambulasyon problemi ve kollarda ve ellerde fonksiyon kayıpları ön plandadır. Genellikle hastalarda ayağa kalkma ve yürüme problemleri en çok bağımlılığa yol açan problemlerdir.

Beyin Kendini Yeniler mi? Kendiliğinden İyileşir mi? Bunu Etkileyen En Önemli Faktör Nedir?

Nörofizyolojik mekanizmalar üzerinde çalışmalar yapılmış ve inme sonrası klinik iyileşme ve adaptasyon için beynin büyük bir potansiyele sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu mekanizma sayesinde beyinde yeniden bir yapılanma olmakta ve beyin kendini yeniler.

İnme Sonrası Görülen Komplikasyonlar (Sorunlar) Nelerdir?

İnme sonucu genellikle lezyonlar yerine göre vücudun bir yarısında kuvvetsizlik, afazi, yutkunamama ve bilişsel fonksiyon kayıplardan komaya kadar gidebilen bir klinik tablo oluşabilir.

Bunlar ek olarak; afazi, kemik erimesi, yutma problemleri, depresyon ve uyku problemi gibi komplikasyonlar karşımıza çıkabilir. İnme tedavisi bu noktada uygulanmalıdır.

İskemik İnme

İnme, beynin beslenmesindeki problem veya kanamayla ortaya çıkan bir hastalıktır. İskemik inme (tıkalı bir arter) veya hemorajik inme (bir kan damar sızıntısı veya patlaması) olmak üzere iki çeşit inme vardır.

Tomografiyle veya MR ile ayrıt edilebilirler. Beyindeki damarların tıkanmaları veya daralmalarıyla meydana gelir.  İnmenin tipine göre inme tedavisi değişir.

Hemorajik İnme

Beyindeki kan damarlarının yırtılmasıyla hemorajik inme görülür. Acil müdahale gerekmesi durumunda inme tedavi yapılır.

Hemorajik İnme Faktörleri

Beyinde, zayıflamış bir kan damarı yırtılmasıyla meydana gelir. Bu yırtılmanın nedeni genellikle ani tansiyon yükselmeleridir. Hemorajik inmenin bazı faktörleri vardır.

Bunlar; travma, kontrolsüz yüksek tansiyon, kan damarı duvarlarında meydana gelen şişlik, kan sulandırıcı ilaçlarla aşırı tedaviye maruz kalmak, kanamaya neden olan iskemik inme ve duvar damarında zayıflığa neden olan protein birikimleri.  İnme tedavisi için hastanemize başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Port Kateter

Geçici İskemik Atak (TIA)

Geçici iskemik, kalıcı bir hasar bırakmaz. Geçici bir dönemdir. Beyine giden kanın kısmen veya tamamen kesilmesine geçici iskemik atak denir. Septomlar kısa sürede iğleşir. Acil müdahale gerekmesi durumunda hastaya inme tedavi yapılır.

İnme Risk Faktörleri

Felç geçiren hastaya inme tedavisi yapılır. İnme de değiştirilmeyen risk faktörleri var. Bunlar; yaş, aile öyküsü ve cinsiyettir.  Özellikle 55 yaş üzerindeki hastalar yüksek risk altındadırlar.

10 yılda bir risk 2 kat artmaktadır. Değiştirilebilir risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar; hipertansiyon (yüksek tansiyon), diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalıkları, atrialfibrilasyon ve hiperlipidemi (kolestrol) inme için yüksek risk taşımaktadırlar. 

Tıbbi Risk Faktörleri

Tıbbi risk faktörleri vardır. Bunlar; Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp bozukluğu ve diyabettir (şeker hastalığı).

İnme Komplikasyonları

İnme sonucu genellikle lezyonlar yerine göre vücudun bir yarısında kuvvetsizlik, denge bozukluğu, afazi, yutkunamama ve bilişsel fonksiyon kayıplardan komaya kadar gidebilen bir klinik tablo oluşabilir.

Bunlar ek olarak, derin ventrombozu, afazi, kemik erimesi, uyku problemleri ve yutma problemleri gibi komplikasyonlar karşımıza çıkabilir. Bunun için inme tedavisi uygulanır.

İnme Tedavisinde TMU Neden Kullanılır?

Felç sonrası sol beyni hasar görmüş hastada, TMU sağ beyne verilir. Bu sayede sağlam olan sağ beyin fonksiyonları baskılanır ve zarar görmüş olan sol beynin iyileşmesine olanak sağlar.

İnme Tedavisinde TMU Yeterli Midir?

TMU kullanımının inme tedavisi olumlu sonuçlar bildiren birçok çalışma bulunur. İnme sonrasında inme tedavi hastaları rahatlıkla TMU’yu kullanabilirler.

İnme Tedavisinde TMU Güvenli Midir?

TMU’nun yan etkisi epilepsi krizidir. Bu nedenle epilepsi hastaları çok dikkatli olmalıdırlar. İnme tedavisi derhal firmamız tarafından uygulanmalıdır. 

İnme Tedavisi Fiyatları 2024

inme tedavisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Guatr Tedavisi