Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karaciğer Biyopsisi

Karaciğer Biyopsisi Nedir?

Karaciğer Biyopsisi; Karaciğerde gözlemlenen kitlenin kesin bir şekilde tanı konulması amacıyla uygulanır. Hepatit dâhil olmak üzere, karaciğer yağlanması, siroz gibi birçok hastalığın karaciğerde oluşturmuş olduğu hasarın incelenmesi amacıyla karaciğer biyopsisi yapılır.

 Hastanın şikâyetleri dikkate alınarak inceleme yapıldığı zaman herhangi bir kitleye rastlandığı zaman biyopsi ile tanı netleştirilir.

Karaciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Yapılacak işlem öncesinde hastanın yaklaşık altı saat öncesinde aç kalması gerekir. Biyopsi yapılması gereken deri antiseptik ile temizlenerek karaciğer biyopsisi için hazır hale getirilir. Hasta sırt üstü yatırılarak iğnenin gireceği bölüme lokal anestezi uygulanır. 

İlgili bölüme küçük bir kesi atılarak iğne biyopsisi karaciğerden alınan dokuya ulaşana kadar tüm aşaması takip edilir. Ardından dokudan bir örnek alınır. İşlem tamamlandıktan sonra hasta bir gece hastanede gözlem altında tutulur. Gerekli kontrollerin yapılmasının ardından evine gidebilir.

Karaciğer Biyopsisi Neden Yapılır?

Kan testleri, film, ultrason ve diğer teşhis araçlarıyla karaciğerde bulunan problem teşhis edilemeyince karaciğer biyopsi yapılır. Karaciğer rahatsızlıkları yapılan kan testleri ve görüntüleme yöntemleri ile net bir tanı konulmadığı zaman karaciğer biyopsi uygun görülür. 

Sıklıkla kronik hepatit gibi karaciğere hasar veren hastalıkların ne kadar ilerlediğini takip etmek ve ona uygun bir şeklide tedaviyi planlamak için karaciğer biyopsi yapılır.

Karaciğer Biyopsisi Ne Zaman Yapılır?

Karaciğerdeki hastalık çeşitli testler ve araçlar ile teşhis edilemediği durumlarda doktor karaciğer biyopsi yapılması gerektiğine karar verebilir.

Karaciğer Biyopsisi İçin Nasıl Hazırlanılır?

İşleme başlamadan bir hafta öncesi doktorunuzun kullanmış olduğunuz ilaçları kontrol etmesi ve bazı düzenlemelerde bulunması gerekir. Birtakım ilaçların kullanımı, karaciğer biyopsi yapılmadan önce ve sonra kesilebilir.

Kanın pıhtılaşmasına etki eden sedatif ilaçların kullanımı durdurulur. Bunun yanında, birtakım kan tahlillerine bakılarak hastanın kanama ile alakalı yaşanabilecek problemlerinin olup olmadığı araştırılır.
Kan sulandırıcılar kullanılıyorsa uygun bir biçimde kesilir.

Ultrason ve tomografi sonuçlarına bakılarak karaciğer dokusu ya da görüntülenen kitle değerlendirilir. Ulaşılan sonuçlara uygun bir karaciğer biyopsi hazırlık süreci planı yapılır. 

Karaciğer Biyopsisi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

Yapılan işlemden iki saat sonra hasta sıvı içecekler içmeye başlayabilir. Dört saat sonra ise her çeşit yiyecek yiyebilir. Yapılan işlem sonrasında yirmi dört saat boyunca vücudu zorlayan ağır işler yapılmasından kaçınılmalıdır. 

İşlem yapılan bölgede ağrı hissediliyorsa ağrı kesici alınabilir. Bir gece hastane yatırılan hastanın tansiyon ve nabız değerleri düzenli aralıkla ile kontrol edilir. 

Hasta karaciğer biyopsi ardından iki saat sonra sağ tarafına yatarak dinlenebilir. Taburcu olmasına karar verildikten sonraki süreçte ise hasta kendini yormamak şartı ile normal hayatına dönebilir.

İşlem sonrası ağır işler yapmaktan kaçınılmalıdır. İşlemin hemen ardından doktorun tavsiye ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Karaciğer Biyopsisi Olanlar

Pek çok hasta işlem sırasında hiçbir şey hissetmediklerini, işlem sonrasında ise geçici ağrılar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca ağır kaldırılması ve kendilerini yoracak işlerden bir süre uzak kaldıklarını da yorumlarda söylemişlerdir. Yapılan karaciğer biyopsi sonrasında net bir tanı konulması sağlanmıştır.

Transvenöz Karaciğer Biyopsi

Boyun kısmında bulunan jugulerven bölgesi uyuşturularak bu kısma özel plastik kılıf sokulur. Dikkatli bir şekilde karaciğer dokusuna ulaşıldıktan sonra biyopsi alınır. Kan pıhtılaşmasında problemleri olan ya da karın içinde sıvı birikmesi yaşayan hastalarda transvenöz karaciğer biyopsi kullanılır. 

Laparoskopik Karaciğer Biyopsi

Laparoskopik işlemlerde karın içerisine küçük kateter ile gaz verilmesi sağlanır. Bu şekilde karın şişirilerek karın içerisine küçük bir kamera yardımı ve küçük aletler ile çok büyük bir kesi açmadan karaciğer biyopsi işleminin yapılması sağlanır.

Transjuguler Karaciğer Biyopsi

Boyunda bulunan toplardamardan girilerek karaciğerde bulunan toplardamara ulaşılır. Hepatikven duvarından karaciğer içerisine iğne yardımı ile girilerek yapılan biyopsi işlemi Transjuguler karaciğer biyopsi olarak isimlendirilir.

Perkütan Karaciğer İğne Biyopsisi

Hasta sırt üstü ve sağ eli başının altına gelecek şekilde yatırılır. İlgili noktaya en yakın mesafede bulunan kaburga uyuşturulur ve alt bölümünden biyopsi işlemi yapılır. Biyopsi alınırken nefes veren hasta daha sonra bir süre nefesini tutar. Böylelikle nefes hareketinden karaciğerin etkilenmemesi sağlanır.

Karaciğer Biyopsisi Acı Verir Mi?

İşleme lokal anestezi enjekte edilerek başlanır. İğne ilgili bölgeye girdiği zaman biraz hissedilse de karaciğer biyopsi esnasında herhangi bir acı hissi yaşanmaz. Hızlı yapılan bir işlem olmasından dolayı karaciğerden parça alınması sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Karaciğerin Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Karaciğerde bulunan rahatsızlığın tanılanması ya da derecelendirilmesi amacıyla iğne kullanılarak karaciğerden küçük bir doku örneği alınması işlemidir. Yapılan karaciğer biyopsi işlemi oldukça güvenilir sonuçlar vermektedir.

Karaciğer Biyopsisi Ne Kadar Sürüyor?

İşlemin tamamen bitmesi yaklaşık on beş dakika sürer. Deri uyuşturulduktan sonra ise dört dakika gibi kısa bir süre içerisinde karaciğer biyopsisi tamamlanmış olur.

Karaciğer Biyopsisi Nasıl Değerlendirilir?

Alınan karaciğer biyopsi patolojiye gönderilerek doku takibi adı verilen birçok aşamadan geçerek incelemeye hazır hale getirilir.

Ardından gerekli süreçler ve takipler sonucunda hastalığın net bir tanısı koyulur. Elde edilen karaciğer biyopsi sonuçlarına bakılarak, tanıya uygun bir şekilde hastanın tedavisi için gerekli olan planlar yapılır.

Karaciğer Biyopsisi Olanların Yorumları

Yapılan işlem sırasında pek çok herhangi bir acı hissetmediklerini belirtmişlerdir. Bunun yanında, lokal anestezi etkisinin geçmesinin ardından karaciğer biyopsisi sonrasında bazı hastalar, yaklaşık bir hafta süren ağrılar yaşadıklarını belirtmişlerdir. 

Karaciğer Biyopsisi Fiyatları 2024

Tercih edilen hastaneye göre talep edilen karaciğer biyopsi fiyatları değişiklik göstermektedir. Karaciğer biyopsisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için hemen bizlere ulaşınız.