Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Prostat MR

Prostat Emar (MR)

Prostat MR, Multiparametrik olarak adlandırılan bu emar yöntemi erkek hastalara yöneliktir. Tıbbi ismiyle Multiparametrik olarak bilinen emar yöntemi, erkek hastaların prostat kanseri olup olmadığına dair inceleme yapmak için uygulanıyor. Prostat mr tek çekim ya da ilave çekimlerle birlikte yapılır.

Prostat kanseri, erkek hastalar arasında en yaygın olan kanser türlerinden birisidir ve hastalığa dair tam tespit yapılabilmesi için detaylı bir inceleme gerekir. Burada devreye Multiparametrik emar çeşidi giriş yapar ve erkek hastaların prostat olma riski bu şekilde anlaşılır.

Prostat kanserinin tanısında en çok başvurulan yöntemlerden biri olan prostat mr, prostat olan bölgeyi net çözünürlükle ve detaylı bir şekilde incelemeye ve yorumlamaya fayda sağlar.

Prostat Emar (MR) Nedir?

Erkek hastalarda prostat kanseri olup olmadığını anlayabilmek ve inceleme yapmak için uygulanan emar yöntemidir. Yalnızca erkek hastalar için uygun olan bu emar yöntemi sayesinde, doktorlar çok daha doğru yorumlar yapabilmekte ve tedaviye daha uygun bir şekilde başlamaktadır.

Prostat kanseri oldukça ağrılı ve erkek hastalara kendisini derinden hissettiren bir kanser türüdür. Bu nedenle hastaların daha uzun süre ağrı ve acı çekmemesi ve en kısa süre içerisinde tedavisine başlanabilmesi için emar çekimi şart bir hale gelir.

Biyopsiyle birlikte alınan emar çekimi çok daha etkili olmakta ve birlikte incelendiğinde sonuçlara daha doğru bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Çıkan sonuçlara göre uzman radyolog doktorlar yorumlarını daha doğru yapabilir ve hastalarını da bu konuda daha doğru bilgilendirebilir.

Prostat Emar (MR) Nasıl Çekilir?

Prostat kanseri olduğundan şüphelenilen erkek hastaların mutlaka prostat mr çektirmesi gerekir. Uzman doktorların kararı doğrultusunda gerekli olan tüm tetkikler ve hazırlıklar yapıldıktan sonra ilaçlı ya da ilaçsız olmasına da karar verildikten sonra artık emar çekim odasına girilir.

İlginizi Çekebilir  Geniş Emar

Erkek hastalar rahat ve bol bir kıyafet giydikten ve üzerinde yer alan tüm metallerden ayrıldıktan sonra sadece bel bölgesi emar tüpüne gelecek şekilde tüpe sokulurlar.

Bu bölgeye dair inceleme yapılabilmesi için en hızlı, en etkili ve en güvenilir olan yöntem prostat mr yöntemidir. Uzman radyolog doktorlar derhal emar çekimlerini inceler ve gerekli olan tanıyı koyarken daha fazla kolaylık yaşarlar.

Prostat Emar (MR) Çekimi

Erkeklerin prostat kanseri olup olmadığına dair inceleme yapmak ve teşhis koymak için prostat mr yöntemi tercih ediliyor. Prostat kanserinin belirlenmesinde belli aşamalar mevcuttur.

Bu aşamalar içerisinde en önemli olan iki aşama ise emar çekimi ve biyopsi alımıdır. Prostat bölgesinden alınan biyopsiye dair daha net ve daha doğru bilgilere ulaşabilmek için ilave olarak prostat mr çekimi de istenir.

Emar çekimi ise biyopsiye daha fazla katkı sağlar ve tanının konulmasında daha gerçek bilgilere ulaşılması için yardımcıdır. Biyopsinin doğruluğunu arttırmak ve tanıyı daha yüksek bir şekilde koyabilmek için bu emar yönteminin kullanılması gereklidir.

Prostat Emar (MR) Öncesi Hazırlık

Prostat kanserine dair tarama yapmak için kullanılan emar yöntemi öncesinde bir takım hazırlıklar mevcuttur. Hastaya gerekli bilgilendirmeler yapılır.

Beslenme ve uykusuna dair özenle bilgilendirme yapılır. Emar öncesinde hastanın tüm metal parçalardan arındırılması sağlanır. Aynı zamanda bol ve geniş kıyafetler giydirilir. Hasta hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak emara hazır hale getirilir.

Prostat Emar (MR) Sonrası Bilinmesi Gerekenler

İşlem süresi yaklaşık olarak 30 ile 45 dakika arası süren Multiparametrik emar sonrasında hastalara yine gerekli olan tüm bilgilendirmeler detaylı bir şekilde uzman radyolog doktorlar tarafından yapılır.

Aynı zamanda bu işlem zararsız bir işlem olduğu için, hastalar emar sonrasına günlük hayatlarına bir sorun yaşamadan devam edebilirler.

İlginizi Çekebilir  Hızlı Emar

Emar çekiminden birkaç gün sonra sonuçlar doktorun eline ulaşır. Hastaların bu süreç içerisinde ekstradan yapmaları gereken bir durum söz konusu değildir.

Emarlarını çektirdikten sonra beklemeye geçebilirler. Prostat mr görüntüleri 2 3 gün içerisinde doktorun eline ulaşır ve doktorlar gerekli olan tüm yorumlama ve inceleme, kontrol, hastalık tanı aşamalarını da tamamlamış olurlar.

Prostat Emar (MR) Sonucu Yorumlama

Hastalarını daha doğru bir biçimde bilgilendirmek ve oldukça gerçekçi sonuçlara ulaşabilmek adına uzman doktorlar hem biyopsi hem de emar sonuçlarının bir arada değerlendirilmesinin ve yorumlanmasının daha doğru olduğunu düşünürler.

Bu karar doğrultusunda hastalarından önce biyopsi parçası alınması ve incelenmesi için yönlendirme yaparlar, sonrasında ise emar çekimi için yönlendirme yaparlar. Prostat kanserinde ışın tedavisine geçiş yapılabilmesi ve bir an önce kanserin ortadan kaldırılabilmesi için emar çekimi gereklidir.

Prostat Emar (MR) Fiyatları 2024

En çok merak edilen durumlardan bir diğeri ise prostat kanserinin teşhisinde kullanılan emar çekimlerinin fiyatıdır. 30 ile 45 dakika süren bu işlem sonucunda en geç bir hafta içerisinde sonuçlar ortaya çıkar ve doktorlar gerekli olan tüm tetkikleri rahatlıkla yapabilirler.

Hem biyopsi raporuyla hem de emar raporuyla birleşik yorum ve tetkik yapan doktorlar hastalarını da çok daha doğru bir şekilde bilgilendirebilirler. Tüm işlemler hastanelerin belirlenen fiyat prosedürleri doğrultusunda belirtilmektedir. Bu nedenle tüm bilgiler farklılaşabilmektedir.

Bu işlem ağrısız ve acısız olmakla beraber, yaptırdığınız kuruma bağlı olarak prostat emar (mr) fiyatları 2024 da değişiklikler görülebilir, bu nedenle öncesinde bir araştırma yapabilir ve bütçenize en uygun olan kurumda yaptırabilirsiniz.