Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sessiz Emar

Sessiz Emar Nedir?

Sessiz emar, manyetik Rezonans olarak bilinen ve her geçen gün daha fazla hastalığın teşhisinde kullanılan, gün geçtikçe gelişmeye ve daha fazla kişiye ulaşmaya devam ediyor.

Uzmanlar tarafından çekilmekte olan sessiz emar, birçok hastalığın tetkik edilmesinde ve teşhislerin çok daha erken ve hızlı bir şekilde tanılanmasında yardımcı oluyor. Vücudun farklı bölümlerime dair farklı çeşitlerinin tasarlandığı manyetik rezonans kısada MR şeklinde de kodlanarak kullanılabiliyor.

En çok norövasküler sistemde meydana gelen hastalıkların belirlenmesinde kullanılan emar çeşidinde kalpten göğüse, üst ve alt karın bölgelerinden omurgaya, beyinden eklemlere varana kadar vücudun her alanını görüntülemek mümkündür. Daha basit adlandırmak gerekirse, vücudun iç kısımlarında yer alan her bölgeye ait derin ve detaylı bir fotoğraf çekimi denilebilir.

Sessiz Emar Nasıl Çekilir?

Yumuşak dokularda ve sinir sistemlerinde meydana gelen hastalıkların teşhis edilebilmesi ve tedavilerine daha doğru bir şekilde başlanabilmesi için sessiz emar çekilmesi zorunludur.

Uzman doktorlar tarafından her zaman tercih edilen ve birçok kişinin hastalığında daha erken tanı ve tedaviye başlanmasına olanak sağlayan bu yöntem, medikal anlamda oldukça güzel bir gelişmedir.

Özel sağlık kuruluşlarında da kamu sağlık kuruluşlarında da emar çektirmek mümkündür. Sessiz olarak adlandırılan bu emar çeşidi emar makinesine giriş yapılarak çekilir.

Hastanın vücudundan alınacak örnek fotoğraflama için, doğru pozisyon ayarlanır ve emar kutusuna giriş yapılır. Buraya giriş yaparken hastanın ve sağlık çalışanlarının üzerinde metal hiçbir cisim olmamasına dikkat edilmelidir.

Sessiz Emar Kimlere Uygulanır?

Radyo dalgaları kullanılarak uygulanan sessiz emar yöntemi, beyinden omurgaya, eklemlerden karın bölgesine, dizlerden göğüs bölgesine varana kadar her alanı görüntülemek ve teşhis koymak için uygun bir yöntemdir.

Uzmanların kararları doğrultusunda kaç adet fotoğraf ve video alınacağına dair de bilgilendirmeler öncesinde yapılır. Bu işlem yediden yetmişe gerek duyulan her yaş grubuna uygulanır. Ancak farklı sağlık sorunları olan ve emar çekimi sonucunda bundan etkilenecek olan kişilere emar uygulaması yapılmaz.

İlginizi Çekebilir  Geniş Emar

Daha farklı yöntemler ve metodlar denenerek hastalığın teşhisi konulmaya çalışılır.  Farklı sağlık sorunları olmayan ve mutlaka emar sonrasında hastalığı belirlenecek olan her kişi bu uygulamaya girebilir.

Sessiz Emar Öncesi Bilinmesi Gerekenler

En çok tercih edilen emar yöntemlerinden biri olan sessiz emar öncesinde mutlaka bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken kurallar mevcuttur. Protez dişlere sahip olan kişiler dişlerini çıkarmalıdırlar. Peruk ve bazı metal içeren saç malzemelerini çıkarmalıdırlar.

Emara giriş yapılmadan önce metal tüm cisimlerden kurtulunması gerekir. Aynı zamanda kulak, meme ve farklı bölgelerde piercing gibi takılar mevcutsa, bu takıların da çıkarılması gerekiyor. Emar çekilirken çok fazla radyasyona maruz kalınacağı için, metal parçalarla etkileşime giren radyo dalga ve frekanlasrı vücuda ciddi zararlar verebilir.

Bunun yaşanmaması için mutlaka metallerden arınmış bir şekilde giriş yapılmalıdır. Aynı zamanda eğer klostrofobi ve kapalı alanlara dair huzursuzluk hisseden hastalar varsa, emar öncesinde bu duruma dair hem kurumsal hem de kişisel olarak önlemler alınmalı ve hastalar bu konuda rahat ettirilmelidir.

Sessiz Emar Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Öncesinde olduğu kadar sessiz emar sonrasında bilinmesi ve uyulması gereken kurallar mevcuttur. Emar sonrasında korkulacak hiçbir şeyin olmadığı hakkında hastalar bilgilendirilmelidir. Beslenme ve su tüketimine dair detaylı ipuçları verilir. Ve en önemlisi hastaların belli bir süre ufak çaplı da olsa farklı bir radyasyon ışığına maruz kalmamaları da önerilir.

Hangi Hastalıkların Tanısında Önemlidir?

Kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşmakta olan sessiz emar, daha çok sinir sistemi ve yumuşak dokularla alakalı hastalıkların tanılanmasında kullanılır.

Vücutta bulunan tüm organlarla alakalı hastalıklar için, dokularda meydana gelen hastalıklar için ve özellikle de beyin, omurga ve kemiksi dokularda meydana gelen hastalılar için, röntgen çekimlerinin yetersiz kaldığı yerlerde emar kullanımına yer verilir.

İlginizi Çekebilir  Meme Emar

Hasta olan bölgelerin daha detaylı bir biçimde incelenebilmesi ve hastalığın çok daha doğru bir şekilde bulunabilmesi için emar kullanımı oldukça önemlidir.

Emar kullanılmasının en önemli bir diğer sebebi ise çok daha net çözünürlüğe sahip bir şekilde vücudu gösteriyor olmasıdır. Uzun süre boyunca hastaların emar kutusunda kalması gerekebilir. Hastalığın teşhis ve tedavisi için detaylı bir çekim yapılır.

Sessiz Emar Yaptıranlar

Mecburi bir şekilde sessiz emar yaptıranlar, hastalıklarının çok daha hızlı ve etkili bir biçimde tanılandığını ve tedaviye başlandığını görebilirler. Oldukça önemli bir yöntem olan emar yöntemi MR şeklinde de karşınıza çıkabilir.

Oldukça güçlü bir manyetik alan olan emarın çok güçlü bir mıknatıs olduğu ve vücut içerisinde yer alan tüm hastalıkların belirlenmesi için güçlü bir şekilde çekim yaptığı düşünülebilir.

Bu nedenle hastalıkların tedavi ve tanısı için her gerek duyulan kişilere bu yöntem uygulanabilir. Emar öncesi ve sonrası hakkında gerekli tüm detaylı bilgilendirmeler de yapıldıktan sonra hasta üzerinde yalnızca ince hastane örtüsüyle emar kutusuna giriş yapar. Emarın sağlıklı bir şekilde çekilebilmesi için hastanın sabit durması gerekir.

Sessiz Emar Fiyatları 2024

Bu emar yönteminin fiyatı özel sağlık kuruluşlarında ya da kamu sağlık kuruluşlarında yaptırmanıza göre farklılıklar gösterebilir. Aynı zamanda emarın türüne ve çekileceği bölgeye ve miktar olarak uzunluğuna ve hastalığın teşhis ve tanısına bağlı olarak da fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilir.

Sessiz emar fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.