Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Buerger Hastalığı Tedavisi

Buerger Hastalığı Tedavisi Nedir?

Buerger hastalığı tedavisi, Halk dilinde bunama olarak bilinen hastalıklara karşı uygulanır. Durumun ortaya çıkmasındaki sebeplerden bir tanesi ise sigara tiryakileridir. Tıkanmakta olan damarları açmak ve kan akımının azalmasıyla birlikte bazı tedavi yöntemlerine başvurulur.

Gerçekleştirilen tedavinin ilk aşamasında kan damarlarını genişletmek ve oluşmuş olan pıhtıların erimesini sağlamaktır. Daha sonra kanın akışkan hale gelmesini sağlayan ilaçlar da kullanılabilir.

Böylelikle tıkanmış olan damarların genişlemesinde büyük rol oynamış olur. Uzuv kaybı oluşma evresine gelmeden buerger hastalığı tedavisi gerçekleştirilmiş olması gerekiyor.

Buerger Hastalığı Nedir?

Özellikle genç erkeklerin tehdit altında olduğunu ve periferik arter hastalığına da sebep olabiliyor. 25-45 yaş aralığında olan bireylerin pasif veya aktif bir şekilde sigara içende görülme durumları vardır. Bu hastalığın görülme sıklığı, kadınlarda daha fazladır. Ortaya çıkmakta olan tıkanmaların ayak ve el gibi uzuvlarda görülür.

Uzuvların beslenmediği zamanlarda bu bölgelerde yaralar oluşabiliyor. Daha sonra ilerleyen süreçlerde de kangren riski ile karşı karşıya kalınmış olur ve çürümeler ortaya çıkar.

Ayrıca bununla birlikte ayak ve elin ampute edilmesiyle birlikte de ciddi sorunlarını beraberinde getirmiş olur. Mutlaka Buerger hastalığı tedavisi uygulanmalı ve ilk aşamada sigara, tütün gibi ürünlerin bırakılması gerekir.

Buerger Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce hastalığın ilerlemesini durdurmak için mutlaka tütün ve sigara gibi ürünlerin bırakılması gerekir. Çünkü hastalığın ortaya çıkmasına ve ilerlemesine sebep olan en büyük etkenlerden bir tanesidir. Sigara ve tütün ürünlerinin bırakılması durumunda, hastalığın ilerleyişi de duracaktır.

Gün içerisinde hastalarımızın içtiği bir iki sigara bile hastalığın ciddi derecede ilerlemesine sebep olacaktır. Bunun için mutlaka Buerger hastalığı tedavisi gerçekleşeceği zaman ilk adımda bu ürünlerin bırakılması en önemli etkendir.

İlginizi Çekebilir  Kriyoablasyon

Sonrasında hastanın damarlarının genişlemesi ve kan akışının normale dönebilmesi için uzman hekimlerimiz tarafından kan sulandırıcı ilaçlar yazılır. Bu ilaaçlar ile kan akışı normale döner ve oluşan kan pıhtıları ortadan da kalkmış olacaktır.

Buerger Hastalığı Öncesi Ve Sonrası

İlk olarak hastanın durumu fark etme durumu imkânsız gibi durur. Fakat sonrasında ortaya çıkan belirtiler ile bir hastaneye başvurması gerektiğinin farkına varır. Bu gibi durumlarda teşhis koyabilmek adına gerekli olan test ve tahliller yapılır. Eğer Buerger hastalığı tedavi uygulanmazsa ayaklarda ve ellerde iltihaplanma oluşur.

İltihaplan sonucunda damarlarda pıhtı ve daralmalar görülür. Hastalarımızın karşılaşmış oldukları semptomların şiddetli bir şekilde kendini gösterdiğini görebilmek mümkündür. Eğer tedavi uygulanmazsa, kangren riski ile karşı karşıya kalınabilir. Bunun çin kesinlikle sigara ve tütünün bırakılmış olması gerekir.

Buerger Hastalığı Neden Önemlidir?

Hastaların sigara ve dumanına maruz kalmasıyla birlikte hastalığın daha hızlı bir şekilde ilerlemesine sebep olur. Bunun için mutlaka hastalarımıza buerger hastalığı tedavi uygulayacağımız zaman uzman hekimlerimiz tarafından ilk aşamada sigaranın bırakılmasını isteriz. Böylelikle hastalığın ilerlemesini durdurmuş oluruz. Ortaya çıkan damar tıkanıklığında ise uygun olan ilaçlar kullanılır ve damarlar tekrardan genişletilir.

Buerger Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi Buerger hastalığında da bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler sonucunda hastalığı fark etmek mümkün oluyor. Hasta karşılaşmış olduğu belirtilerin normal olmadığını anlar ve bu yüzden bizlere başvurur. Yapılan başvuru sonucunda gerekli olan müdahaleler kısa süre içinde gerçekleştirilmiş olur.

Bu belirtiler arasında saçlarda dökülme ve azalmalar görülür, cilt incelir ve parlaklaşmaya başlar. Cildin solgun, mavi veya kırmızı renge döndüğü gözlemlenir. Ayrıca ayaklarda ve ellerde uyuşma, karıncalanma veya üşüme gibi durumlarda görülebilir. Bu gibi durumlarda kesinlikle Buerger hastalığı tedavisi uygulanması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Mide Ve Bağırsak Kanaması Tedavisi

Buerger Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Ortaya çıkış nedeni kesin olarak bilimsel bir şekilde kesinleşmemiştir. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda ve hastalarda gözlemlenen durumlar göz önünde bulundurulduğunda hastalarımızın yaşamış oldukları travmalar, aşırı soğuğa maruz kalma durumları, kalsiyum ile kolin metabolizmasında ortaya çıkan bozuklukların olduğunu söylemek mümkündür. Hastada gözlemlenen durumlar sonucunda kesinlikle Buerger hastalığı tedavi uygulanması gerekir.

Buerger Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalık kendini bir anda göstermez. Yavaş ve belirtiler olmadan görülmeye başlar. Hastanın durumu fark etme durumu bazen imkânsız gibi görülüyor.

Fakat ayaklarda ve ellerde anormal bir soğukluk hissedildiğinde, renk değişimi, yürürken ortaya çıkan ağrılardan kaynaklı olarak, fark edilebilir. Bunun için uzman hekimlerimize danışarak Buerger hastalığı tedavisi hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Buerger Hastalığı Neden Olur?

Henüz tam olarak hastalığın nedeni bilinmiyor. Fakat hastalarımızın kullanmış olduğu sigara ve tütün gibi ürünlerin, hastalığı tetiklediği biliniyor. Tütün ve sigara içinde bulunan kimyasalların, damarların tahriş olmasına, şişmesine, iltihaplanmasına ve pıhtı oluşumuna yol açar.

Bazı durumlarda hastalarımızın sigara kullanmamasına rağmen hastalığın görüldüğü durumlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu durum genelde Orta Doğu, Asya ve Akdeniz bölgelerinde yoğun şekilde görülebiliyor. Hastalığın ortaya çıkış nedeni kesin olarak bilinmiyor ama kadınlarda daha sık görüldüğüne de denk gelinmiştir.

Buerger Hastalığında Kimler Risk Altındadır?

25-40 yaş aralığında olan ve sigara, tütün gibi ürünleri kullanan bireylerin risk altında olduğunu söylemek mümkündür. Her ne kadar hastalığın ortaya çıkış nedeni bulunmamış olsa da Akdeniz, Asya ve Orta Doğu bölgelerinde sigara tüketmeyen kişilerde de görülür.

Bazı durumlarda hastalık kendini göstermeyebilir. Ya da geç göstermesi durumunda, ilerlemiş olur. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka sağlık taramaların düzenli bir şekilde gerçekleşmiş olması gerekir. Hastalarımızı teşhisi koyduktan sonra Buerger hastalığı tedavi için gerekli olan çalışmalar da başlatılmış olur.

İlginizi Çekebilir  Lazer Ablasyon

Buerger Hastalığı Tedavisi Fiyatları 2024

Hastalıkların teşhisi, tedavisi ve diğer durumların göz önünde bulundurulmasıyla birlikte fiyat değişkenliği görülür. Hastalarımızın genelde merak ettiği konulardan bir tanesi ise fiyat bilgisidir.  Burada yapılan taramalar ve teşhisler sonucunda, hasta için kesin olarak fiyat bilgisi vermek mümkün değildir.

Daha kesin ve doğru bir fiyat bilgisi alabilmek adına, güncel şekilde bizimle iletişime geçerek, Buerger hastalığı tedavisi fiyat bilgisi alabilirsiniz. Buerger hastalığı tedavisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.