Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Alkol Ablasyonu

Alkol Ablasyonu Nedir?

Alkol ablasyon sonucunda başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Oluşabilecek riskli durumların olduğunu da söylemek mümkündür. Bu riskler genelde hastanın tıbbi geçmişiyle alakalıdır.

Riskler arasında yer alan durumlarda enfeksiyon, kan pıhtıları, anormal kalp ritimleri, koroner arter komplikasyonları, kalpte birikmekte olan anormal sıvılar, kateterin yerleştirilmesiyle birlikte kanama oluşumundan kaynaklanabilir. Burada biriken tümörlerin tahrip edilmesi sonucunda ortadan kaldırılmasını sağlar.

İlk defa 1190 yılında hipertiroid tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Daha sonra elde edilen başarılardan ötürü günümüze kadar gelmiştir ve kullanılmaya devam edilmiştir. Daha sonra kullanılmış olan alkol ablasyon yöntemi sayesinde tiroid nodüllerinde standart tedaviler arasında yerini almış oldu.

Kanserde Alkol Ablasyonu

Alkol ablasyon, genelde katı tümörlerin tedavisinde az kullanılmakta olan ince bir iğne ile gerçekleştirilmiş olmasından dolayı can simidi olarak bilinir.

Yapılan uygulamanın ince iğne ile yapılması heme ucuz hem de daha sonra tekrardan gerçekleştirilebilir. Özellikle kriyoablasyon ve radyofrekans gibi yöntemlerle yapılamayan işlemlerin yetersiz olması sonucunda bu uygulamaya başvurulur.

Alkol ablasyon, oldukça yararlı ve tekrarlanabilen bir uygulama olduğu için hem uzman hekimlerimizin hem de hastalarımızın rahatlıkla tercih edebilecekleri durumlar arasında yer alıyor.

Vücudumuzda yer alan tümörlerin citten özel iğneler yardımı ile girilmesi sonucunda tahrip edilme yöntemleridir. Böylelikle kullanılan alkol ablasyon ile birçok uygulamanın tedavisinde kullanılmaya yarıyor.

Alkol Ablasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son 20 yıllık zaman diliminde en fazla tercih edilen bir uygulama yöntemi arasında alkol ablasyon biliniyor. Bu uygulama yöntemi gerçekleştirilmeden önce hastaya tiroid ultrason yapılacak olan nodül görüntülenmiş olur.

Nodüller 2 cm’e ulaşmaları sonucunda gözle görülebilecek yapıya sahip olurlar. Bunlar %10 oranında kanser riski taşıyabilirler. Fakat genelde zararsız ve iyi huylu olduklarını söylemekte mümkündür.

İlginizi Çekebilir  İnme Tedavisi

Belirlenen nodül görüntülendikten sonra cilde lokal anestezi uygulaması yapılır. Bunun için de ince bir iğneden yardım alınmış olur. İğne ile yavaş bir şekilde girilerek alkol enjeksiyonu gerçekleştirilir.

Nodül kistikteki sıvı iğneyle alınır ve sonrasında alkol ablasyon verilir. İşlem tamamen bittikten sonra iğne çekilir. Hasta birkaç saat gözlenir ve herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmadığı sürece hastanemizden taburcu edilmiş olur.

Alkol Ablasyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ultrason ve tomografi rehberlerinde en sık uygulanan yöntemlerde perkütanablasyon yer alıyor. Yapılacak olan alkol ablasyon ile kullanılan yöntemler mevcuttur. Perkütanablasyonda en sık kullanılan yöntemlerde lazer, mikrodalga, radyofrekans, kriyoablasyon yer alıyor.

Kriyoablasyon ile dondurma işlemi yapılır. Mikrodalga, radyofrekans ve lazer ile ısıtma yöntemi kullanılır. Kimyasal ablasyon için alkol gibi bazı maddelerin doku içine yerleşen tümörlerin tahrip olmasını sağlar.

Nano-Knife ile son zamanlarda uygulanan ve geri dönüşümsüz elektroporasyon bilinen yüksek elektrik akımı da tümörlerin ölmesine yardımcı olur.

Perkütan Alkol Ablasyon Tedavisi

Genel olarak bakıldığında kanserde ve iyi huylu olan nodüllerde alkol ablasyon uygulanabilir. Hastalarda tiroid kanseri saptandığında uygulanacak olan yöntemde tiroid bezi alınmasıdır. Ayrıca tamamlayıcı radyoaktif iyod uygulaması olarak da biliniyor.

Fakat son zamanlarda foliküler ve papiller kanser gibi iyi huylu olan tümörlerde, lenf düğümlerine olan sıçramalar mevcut değilse ve tümörlerde küçük ise mikrodalga ve radyofrekans yöntemlerinde perkütan alkol ablasyon uygulanabilir.

Sık sık denk gelmiş olduğumuz durumlar arasında da yer alıyor. Çünkü gerçekleştirilecek olan cerrahi operasyonda genelde anestezi uygulamasında deriden girilecek işlem gerçekleştirilmiş olur. Uygulama yapılacağı zaman da cerrahi kesiye gerek kalmadan gerçekleştirilmiş olur.

Kanser Tedavisinde Kullanılan Ablasyon Yöntemleri Nelerdir?

Kanser tedavisinde kullanılan ablasyon yöntemleri 3 farklı gruba ayrılabiliyor. Günümüz şartlarında kullanılan perkütanablasyonun birinci grubunda kimyasal ablasyon yer alıyor.

İlginizi Çekebilir  Radyoembolizasyon

20 yıla aşkın bir süre ile kullanılıyor ve genelde karaciğer primer tümörlerinde kullanılma durumu daha fazladır. Tümörün tamamen yok edilebilir olması için birden fazla girişimin gerçekleşmesi gerekiyor.

İkinci grupta termal ablasyon yer alır. Yani tümörün yok edilebilir olması için ısıtılması ya da dondurulması gerekiyor. Bunun için de radyofrekans, lazer, mikrodalga ve ulstrason ısıtma yöntemlerinden yardım alınır.

Alkol ablasyon ile deri altına girerek işlem gerçekleştirilir. Hastalarımızın böbrek, prostatta kullanılmasının yanı sıra; memede, karaciğerde ve akciğerde kullanılma durumları da vardır.

Üçüncü olarak geri dönüşümsüz elektroporasyon vardır. Yani bir diğer adı ile Nano-Knife diyebiliriz. Hemen hemen 100 yıla aşkın bir süredir kullanılır ve kalıcı olarak işlemlerin gerçekleştirilme durumlarıdır.

Safra yollarındaki kanserlerin, prostat kanseri, pankreas kanseri gibi rahatsızlıklarda, dünya genelinde en fazla kullanılan yöntemdir. Pankreas için konulan tanıdan sonra ana damarlarda yayılım görülme olasılığı vardır.

Çünkü tümör bölgesel bir şekilde ilerlemiş olan evreye kadar taşınmış halde gözlemlenir. Ana damarlara yayılım göstermesiyle birlikte ameliyat ile geçmesi mümkün değildir. Bunun için ablasyon yöntemi ile kanserli tümörü oryadan kaldırmaya yarayan tür arasında yer alır.

Alkol Ablasyon Tedavi Fiyatları 2024

Hastanemizde gerçekleştirilen uygulamalar arasında alkol ablasyon yer alır. Bu uygulamanın tiroid kanserinde kullanılmasıyla birlikte büyük başarılar elde edilmiştir.

Günümüz şartlarında kullanılmış olan bu yöntemin genelde iyi huylu tiroid nodüllerinde kullanılmakta olan tedavidir.  Hastane ortamlarında gerçekleştirilen uygulamaların fiyatı hakkında bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü hastanemizde fiyat değişkenliği görülebiliyor.

Bu değişkenlik ise çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak görülebiliyor. Fiyat ve uygulama hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hastanemiz hakkında bütün sorunlarınızı sorabilirsiniz. Böylelikle alkol ablasyon hakkında daha doğru karar vermenize yardımcı olacaktır. Alkol ablasyon tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi için bizlere hemen ulaşın. 

İlginizi Çekebilir  Burun Kanaması Tedavisi