Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Kanaması Tedavisi

Burun Kanaması Tedavisi Nedir?

Burun kanaması tedavisi, ortaya çıkan burun kanamalarının şiddetli olduğu durumlarda mutlaka gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü burun kanaması olayı her ne kadar küçük ve basit gibi görünse de aslında hafife alınacak bir durum değildir.

Burun kanaması farklı hastalıklardan kaynaklı olarak karşımıza çıkabilecek bir sağlık problemi arasında yer alıyor. Burun kanaması ile karşı karşıya kalan hastalarımızın panik yapması oldukça normaldir.

Burada yapılması gereken en önemli durumlardan bir tanesi ise sakin olmaları ve almaları gereken pozisyondur. Mutlaka burun kanamasının sık sık gerçekleştiği durumlarda burun kanaması tedavisi uygulanması gerekir.

Burun Kanaması Tedavisi Nasıl Olur?

Burun kanaması bazı zamanlarda görülebilir. Hatta sık sık göründüğü durumlarda vardır. Bu gibi durumlarda hastanın kendi yapacağı yöntem ile burun kanaması durdurulabilir. Daha sonrasında ise ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için hastaneye başvurulmalı ve uzman hekimden yardım alması gerekir.

Evde yapılacak olan burun kanaması tedavi için ilk olarak hasta bir yere oturmalı ve dik açı ile başını öne eğmesi gerekir. Dik oturmadaki amaç ise burunda yer alan damarların kan basıncının azalmış olmasıdır. Böylelikle daha fazla kanamanın oluşması önlenir.

Sonrasında burnun iki tarafını elinizle sıkıştırın. Kanamanın tek taraflı veya çift taraflı olması bir anlam ifade etmez. Bunu her iki durum için yaparsanız, daha iyi olur.

Burunun sıkıştırılması, kanamanın durdurulmasında büyük etkisi vardır. Bu şekilde buruna 10-15 dakikalık baskı uygulandıktan sonra kanamanın kontrol edilmesi gerekir.

Sonrasında en yakın hastaneye giderek, yardım alınması gerekir. Gerçekleştirilen testler ve tahlillerden sonra uzman hekimler tarafından kanama kontrol altına alınmış olur.

Burun Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Ortaya çıkan burun kanamalarının sebepleri arasında sıcak ve soğuk durumlardan kaynaklanıyor. Bazı durumlarda ise zedelenme sonucunda ortaya çıkabilecek sorunda oluşabilir.

İlginizi Çekebilir  Mide Ve Bağırsak Kanaması Tedavisi

Aşırı kanama olması durumunda kesinlikle burun kanaması tedavisi uygulanması gerekir. Bazı hastalarda uzun süreli geçmeyen burun kanamaları oluyor.

Bu gibi kanamaların önüne geçebilmek için tıbbi müdahale gerekiyor. Kanamanın nedenleri arasında birde kuru hava, burundan alınan darbeler, soğuk algınlığı, sinüzit, kokain kullanma, aspirin kullanımı gibi sebeplerden dolayı da karşımıza çıkabilir.

Burun Kanaması Tedavi Yöntemleri Nedenleri

Hastalarımızın karşılaşmış oldukları burun kanamaları iki farklı şekilde ele alınabilir. Bunlar kısa süreli ve uzun süreli devam eden kanamalardır. Kısa süreli kanamaların evde giderilmesi mümkündür.

Fakat uzun süreli kanamalar ve kendini tekrarlaması durumunda uzman hekim tarafından burun kanaması tedavi uygulanması gerekiyor. Bunun için tomografi taraması, kan sayımı, röntgen, endoskopi gibi tanı yöntemlerine başvurulur. Elde edilen raporlar sonucunda doğru tanının konulmasına yardımcı olunur.

Burun Kanamasının Nedeni Nasıl Ayırt Edilir?

Kanamaya yol açan en büyük etkenlerden bir tanesi burun travmasıdır. Travma sonrasında burun ya da nazal septumun kırılıp, kırılmaması bile kanamanın oluşmasına neden olabilir. Diğer önemli nedenler arasında ise burundan alınan yabancı cismin, sinüs enfeksiyonları gibi kuru hava sonucunda ortaya çıkabiliyor.

Burun bölgesinin tahriş olması sonucunda üst solunum yollarında kanama oluşması oldukça normaldir. Uzun süreli kanamalar bu şekilde ayırt edilebilir. Uzun süreli ve kendini tekrarlaması durumunda burun kanaması tedavisi uygulanması gerekiyor.

Burun Kanamasına Nasıl Müdahale Edilir?

Burun kanamasının çeşitli etkenlerden kaynaklı olarak karşımıza çıkabilen bir durumdur. İki farklı şekilde ele alınır. Uzun ve kısa süreli olacak şekilde. Kısa süreli olan kanamalar evde de giderilebilir.

Fakat tedirginlik yaratmaması ve daha sağlıklı sonuçlar alabilmek adına hastanemizden yardım alabilirsiniz. Burun kanamalarında ilk olarak düz bir yere, dik şekilde oturulur. Daha sonra burun deliklerine işaret parmağı ile 10 dakika boyunca basınç uygulaması gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir  İnme Tedavisi

Kısa süreli müdahale sonucunda burun kanamasının durup durmadığı kontrol edilir. Eğer kanama durmadı veya kendini tekrar edecek olursa mutlaka hastanemizden yardım almanız gerekir.

Uzman hekimlerimizce burun kanaması tedavisi uygulanır ve alacağınız yardımlar sonucunda, kanamanın ortaya çıkış nedeni araştırılmış olur.

Burun Kanaması Ne Zaman Tehlikelidir?

Gerçekleştirilmiş olan kanama durdurma işleminden sonra eğer kanama devam edecek olursa mutlaka uzman hekimden yardım almaya özen gösterin. Aksi durumlarda daha ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Kanama kendini tekrar edip veya durmuyorsa bu durumun burun ile alakası olmadığını bilmeniz gerekir. Alınan darbeler, kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar, morarmalar gibi durumlarda kanama devam edebiliyor. Bu yüzden uzman hekimleri tarafından burun kanaması tedavisi uygulanması gerekiyor.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Ortaya çıkan burun kanamalarının önüne geçebilmek için ilk olarak sakin olmak gerekiyor. Daha sonra burun kanaması tedavi dik bir şekilde oturmak gerekir. Bu esnada baş hafif öne eğilir ve kan yutulmaması gerekiyor.

Eğer ağızda kan varsa tükürülmesi gerekir. İşaret parmağı ile burun deliklerine baskı yapılır. Bu şekilde 10 dakika boyunca devam ettirilir. Kanama durunca hastanemize başvurup, uzman hekimlerimizden yardım alabilirsiniz.

Burun Kanaması Tedavi Fiyatları 2024

Burun kanaması ile karşı karşıya kalınması durumunda bazı zamanlarda tedirginlik yaşanabilir. Bu durum aslında çeşitli sebeplerden dolayı karşımıza çıkar. Çünkü burun kanaması kısa süre içinde kontrol altına alınabilir.

Aksi durumlarda devam etmekte olan ve kendini tekrarlayan burun kanamalarının aslında burun ile alakası olmadığı durumları beraberinde getirir. Bu yüzden burun kanaması tedavisi kısa süre içinde giderilmelidir. Burun kanaması tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.