Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavisi

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavisi

Ameliyatsız böbrek kisti tedavisi, sıklıkla böbreklerde görülebilecek durumlardan bir tanesi böbrek kisti olmasından dolayı merak konusu olmuştur.

Ameliyat olmak istemeyen kişilerin ameliyatsız bir şekilde tedavi olmak ve kisti ortadan kaldırmak isterler. Fakat elde edilen veriler sonucunda hastanın durumu göz önünde bulundurulur ve gerekli olan tedaviye karar verilmiş olur.

Böbreklerde görülen kistlerin genelde 50 yaş ve üzeri bireylerde görülmesinden kaynaklıdır. Eğer kistler küçük ve ağrısız bir şekilde oluşursa, burada ameliyata gerek kalmadan ameliyatsız böbrek kisti tedavisi, için gerekli olan çalışmalar başlatılmış olur.

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücudumuzun herhangi bir yerinde veya organında meydana gelen kistlerin gözle görülebilir olması mümkün değildir. Kistleri daha detaylı görebilmek ve kendileri hakkınsa bilgi sahibi olabilmek için bazı görüntüleme tekniğine başvurulur.

Bunların bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi gibi yöntemlerle tespit edilmesi mümkün hale gelmiştir. Yapılacak olan ameliyatsız böbrek kisti tedavi, için genelde hastanın durumu göz önünde bulundurulur.

Genel olarak bakıldığında 3 farklı yöntem mevcuttur. Bunlar açık ameliyat, iğne ile boşaltma işlemi ve Laparoskopik olacak şeklinde kistlerin çıkarılma durumlarıdır. Bu 3 farklı yöntem sayesinde kistler basit bir şekilde çıkarılabilir. Ameliyatsız böbrek kisti tedavi için iğne yöntemi tercih edilenler arasında yerini alıyor.

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Kistler kendi aralarında iki farklı şekilde görülür. Bunların iyi ve kötü huylu olması durumunda farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Eğer kist iyi huylu ise ve hastayı rahatsız etmiyorsa yıllık kontrollerin gerçekleşmesi yeterli olacaktır. Hasta kistleri aldırmak isterse bunun ameliyatsız böbrek kisti tedavi, için iğne yöntemi kullanılmış olur.

Fakat kistler kötü huylu ve boyutlarında sürekli artış meydana geliyorsa ameliyat işleminin yapılması daha uygundur. Kistlerin yakından takip edilmesi, hastanın durumu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmaya yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Bacak Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Her şeyden önce yapılacak olan ameliyatsız böbrek kisti tedavi, için büyük avantajların var olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü herhangi bir narkoza gerek kalmadan işlem kısa süre içinde gerçekleşmiş olur.

Daha sonrasında hastanın ameliyat fobisi olması durumunda ameliyata gerek kalmadan da yapılmış olur. İyi huylu kistler için uygulanacak olan bu tedavide kanser riskinin olması çok küçük ihtimaller arasında yerini alıyor.

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavi Kimlere Uygulanmaz?

İyi huylu kistlerin büyüme göstermemesi ve ağrı yapmaması durumunda sadece yılda bir kere veya 6 ayda bir kontrollerin yapılması uygundur. Çünkü çok küçük kistler olmasından dolayı genelde hastada herhangi bir ağrıya sebep olmazlar. Bazı durumlarda kendiliğinden patlayabilir ve yok olabilir. Sonrasında kendini tekrarlama durumları vardır.

Yapılacak olan ameliyatsız böbrek kisti tedavi, kötü huylu kistlere rastlanması durumunda yapılması uygun değildir. Çünkü ameliyatsız işlemde iğne ile kist alınmış olur. Kötü huylu kistler sadece ameliyat işlemi ile alınabilir. Aksi durumlarda boyutları büyük olmasından dolayı tamamı alınamayabilir.

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kistler üç farklı yöntem ile alınabilir. Fakat ikisi ameliyatlı biri ameliyatsız olacak şekilde gerçekleştirilmiş olur. Fakat yöntemlerin gerçekleşmesi için ilk olarak hastanın durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olunur.

Daha sonra kistlerin boyutları hakkında bilgi edindikten sonra tedavi yöntemine karar verilir ve gerekli olan planlama gerçekleştirilmiş olur.

Yapılacak olan ameliyatsız böbrek kisti tedavi, sadece iğne ile kistin boşaltılmasıdır. Narkoza gerek kalmadan bir iğne yardımı ile kistin içi boşaltılmış olur. Bu da kistin küçük ve iyi huylu olması gerekir. Aksi durumlarda açık ameliyat ya da Laparoskopik işlemine başvurarak kötü kistler çıkarılmış olur.

Hangi Kistler Tedavi Gerektirir?

Kistlerin boyu ne olursa olsun tedavi edilebilir. Yani kistlerin boyu göz önünde bulundurularak gerekli olan işlemler gerçekleştirilmiş olur. Eğer iyi huylu kistler varsa ameliyatsız böbrek kisti tedavi, uygulanır.

İlginizi Çekebilir  İğne Biyopsileri

Fakat kötü huylu, ağrı yapan ve büyük kistler var ise bunların ameliyat ile ortadan kaldırılması gerekiyor. İyi huylu kistler genelde takibe alınır ve boyutunda büyüme meydana gelirse sadece laparoskopik ile ortadan kaldırılabilir.

Tedavi Öncesinde Ne Yapılmalıdır?

Gerçekleştirilecek olan tedaviye karar verebilmek için ilk olarak uzman hekimlerimizin yapacağı fiziki muayene ve yardım alacağı görüntüleme tekniklerinin gerçekleşmesi gerekir. Daha sonra kistler hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra ameliyatsız böbrek kisti tedavi veya ameliyat için gerekli olan tedavi yöntemi için çalışmalar başlatılır.

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavi Edilebilir Mi?

Kistlerin tedavisine karar verebilmek için ilk olarak uzman hekim kontrolünden geçmesi gerekiyor. Daha sonrasında kistlerin durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olduktan sonra teşhis ve tedavi uygulaması için planlama yapılır. Eğer kistler kötü huylu, büyük ve ağrıya sebep oluyorsa; ne yazık ki bu kistlerin ameliyat ile tedavisinin gerçekleşmesi uygun değildir.

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavi Fiyatları 2024

Kistlerin belirlenmesi için veya boyutları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için bazı görüntüleme teknikleri gerçekleştirilmiş olur.

Elde edilen veriler sonucunda uygun olan tedavi yöntemleri hakkında planlama yapılır. Yani ön muayene gerçekleştirilmeden fiyat bilgisi verilmesi uygun değildir. Aksi durumlarda yanıltıcı bilgiler ile işlemlerin yapılması uygun değildir.

Hastaneden hastaneye fiyat değişkenliği görülebilir. Bu yüzden hastanemiz ile iletişime geçerek, ameliyatsız böbrek kisti tedavi fiyat bilgisi alabilirsiniz. Ameliyatsız böbrek kisti tedavisi fiyatları 2024hakkında detaylı bilgi için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.