Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ameliyatsız Kanser Tedavileri

Ameliyatsız Kanser Tedavileri Nedir?

Ameliyatsız kanser tedavileri, Karaciğer, Akciğer ve böbreklerde saptanmış olan tümörlerin yaklaşık olarak 5 cm uzunluğunda olması durumunda hastaya uygulanan yöntemlerdir. Uygun koşulların sağlanması durumunda eğer hasta bu tedavileri gerçekleştirmesinde uygun görülürse gerekli olan işlemler başlatılır.

Gerçekleştirilen bu tedaviler ülkemizde az sayıda rastlamış olduğumuz Girişimsel Radyoloji Uzmanları tarafından yapılır. Burada önemli hususlardan bir tanesi ise saptanmış olan tümörlerin 5 cm’i geçmemiş olması gerekir.

Bizlere başvuran hastalarımızın rahatsızlıkları göz önünde bulundurulması sonucunda eğer ameliyatsız kanser tedavileri için uygun görülürse, gerekli olan işlemler başlatılır.

Kanser Tedavisinde Kullanılan Ablasyon Yöntemleri Nelerdir?

Burada kullanılmış olan ameliyatsız kanser tedavileri ablasyon yöntemleri üç ana gruba ayrılmış olur. Bu üç farklı yöntem uzun zamandan beri kullanılmış olan başarılı yöntemler olarak bilinir.

Birinci grupta Kimyasal ablasyon yer alır. Dünya genelinde 20 yıldan fazladır kullanılan, etkili bir yöntemdir. Özellikle karaciğer primer tümörlerinde tercih edilmiş olur.

İkinci grupta ise Termal ablasyon sayesinde ısıtma yöntemleri kullanılmış olur. Bu ısıtma yöntemleri arasında mikrodalga, radyofrekans, ulstrason ve lazer olarak bilinir.

Burada da prostat ve böbrek kanserinde kullanılmış olur. Üçüncü ve son grup olarak bilinen geri dönüşümsüz elektroporasyon yer alıyor.

Bu yöntem 100 yıllardan beri kullanılmış olur ve günümüz şartlarında ameliyatsız kanser tedavileri için safra kanalı kanseri ve pankreas kanserinde kullanılmış olur.

Perkütan Ablasyonun Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında perkütan ablasyonun cerrahi operasyonlarda ve yüksek doza maruz kalma durumunda radyoterapi gibi kanserlerin tedavisinde kullanılmakta olan yöntemdir.

Aslında cerrahi operasyondakine göre üstünlüğü ele alındığında lokal anestezi uygulamasında altında gerçekleştirilmesidir. Ciltten girmesiyle birlikte yapılır ve hastanede kalmaya ihtiyaç duymadan, az riskli olarak gerçekleştirilir.

Radyoterapiye göre üstünlüğünde tümörün tipine bağlı olarak kalınmaması ve ihtiyaç durumunda birçok kez tekrarlanabiliyor. Buradaki ameliyatsız kanser tedavileri uygulanacağı zaman genelde hastanın durumu göz önünde bulundurulmasıyla birlikte gerçekleştirilmiş olur. Kişi kendi isteği ile tedavi yöntemlerini seçemez. Bu işlem uzman hekimlerimizin kontrolleri altında gerçekleştirilmiş olur.

İlginizi Çekebilir  Atardamar Tıkanıklığı Tedavisi

Perkütanablasyonun dezavantajları arasında tümörün aynı yerde kendini tekrarlama riskinden sonra cerrahi ve radyoterapiye göre daha yüksek olduğu durumdur. Fakat tümörün aynı yerde kendini tekrarlama durumunda aynı bölgeye tekrardan uygulanabilir.

Ablasyon Tedavileri Hangi Tümörlerde Uygulanır?

Kullanılmakta olan kimyasal ablasyonda hepatoselülerkarsinom adı altındaki karaciğer primer tümörleri için uygulanmış olur. Tümörlerin asetik asit ve alkol ile yıllardan beri başarılı bir şekilde ablasyon yapıldığı durumdur.

Ayrıca tiroid nodüllünde ve bazı lenf düğüm tümörlerinde de kullanılmış olur. Kimyasal ablasyonun günümüz şartlarında en fazla kullanılmış olan ameliyatsız kanser tedavileri tekniklerinden biridir.

Geri Dönüşümsüz (Kalıcı) Elektroporasyon (Nano-knife)

Geri dönüşümsüz elektroporasyonda hastalarımıza vermiş olduğumuz kısa süreli elektrik akımı sayesinde hücre duvarlarındaki geçirgenliğin bu yöntem ile arttığını ve tümörlerin dokusundaki kalıcılığı ortadan kaldırdığımız durumdur. Ameliyatsız kanser tedavileri içinde yer alan geri döüşümsüz elektroporasyon; Nano-Knife olarak da biliniyor.

100 yıllardan beri kullanılmakta olup, fakat başarısı çok zayıf olduğundan dolayı kullanımı azdır. Çünkü gerçekleştirilen işlem sırasında yüksek volt verilerek, hücre duvarının geçirgenliğini geri dönüşümsüz olacak şekilde arttırmış olur. Bu yüzden elektroporasyondaki geçirgenliğin ortadan kalkmaması ve hücrenin canlılığını kaybetmesine sebep olur.

Kimyasal Ablasyon

Kanser tedavisinde kullanılmış olan yöntemler üçe ayrılır. Bu yöntemlerden bir tanesi kimyasal ablasyon olarak bilinir. Kimyasal ablasyon grubunda genelde karaciğer tümörleri ve akciğer primer tümörlerinde tercih edilmiş olan yöntemdir.

Kimyasal ablasyon yaklaşık olarak 20 yıldır hayatımızda yer alıyor ve etkili olarak kullanılmakta olan yöntem olarak da bilinmiş olur. Maliyeti düşüktür ve ortaya çıkabilecek yan etkilerinde az olduğunu söylemek mümkündür.

Kullanılmakta olan ameliyatsız kanser tedavileri, kendi gruplarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Bunun için mutlaka doktor kontrolünde işlemlerin gerçekleştirilmiş olması gerekir.

Termal Ablasyon

Hastada görülen tümörün merkezine yerleştirilmiş olan elektrot aracılığı ile dondurulması ya da ısıtılmasıyla birlikte tahribe uğraması sonucudur. Kullanılmış olan ısıtma yöntemleri dört farklı şekilde ele alınır.

İlginizi Çekebilir  Embolizasyon

Bunlar; mikrodalga, radyo frekans, ulstrason ve lazer olarak bilinir. Burada ameliyatsız kanser tedavileri için en fazla kullanılmış ve popüler olan radyo frekans ablasyondur. İkinci sırada ise mikrodalga kullanılır. Termal ablasyonda kullanılmış olan yöntemlerin genelde karaciğer, akciğer, böbrek, yumuşak ve kemik dokularındaki tümörler için kullanılır.

Radyofrekans Ablasyon

Radyofrekans ablasyonu ameliyatsız kanser tedavileri ile yaklaşık olarak 25 yıldır kullanılmaktadır. İlk başlarda karaciğer kanserinde ve metastazlarda kullanılmaya başlandı.

Daha sonrasında ise böbrek, akciğer, tiroid ve kemiklerde meydana gelen tümörlerde yaygın olması sonucunda kullanılmaya başlandı. Kanser hücrelerine uygulanacak olan ısı 80-100 derece arasında değişkenlik gösterir. Bunun için hastalarımızın tümörleri 3-5 cm arasında olması gerekir.

Kriyoablasyon

Kanserli dokulara uygulanacak olan ameliyatsız kanser tedavileri ile argon gazı kullanılır. Tümör hücrelerine 40-80 derecelik dondurma etkisi yaratılarak, tümörleri ortadan kaldırmaya yarayan uygulama yöntemidir. Bunun için 2-3 cm arasında olan tümörlerin tahrip edilmesinde kullanılır.

Mikrodalga Ablasyon

Yapılan ameliyatsız kanser tedavileri ile RF ablasyon yöntemine benzeyen durumlardan biri mikrodalga ablasyondur. Mikrodalga ablasyon yöntemi ile dokuya gönderilecek olan elektromanyetik dalgalardır.

Bu yöntem mikrodalga cihazındaki gibi elektromanyetiklerin kullanılması sonucunda karşımıza çıkar. Dalgalar sayesinde kanserli dokulara iletilen 80-100 derecelik ısının oluşumuna neden olur.

Oluşmakta olan ısı ile iğnenin uç kısmından yardım alınır. Buradaki tümörün 3-5 cm’lik çap olması sonucunda kanserleri dokuların ortadan kalkmasını sağlamış olur.

Genel olarak bakıldığında hastalarımızda rastlamış olduğumuz tümörlerin çapı 3 cm’i geçtiği durumlarda tercih edilen yöntemlerden biridir.

Bunun için mutlaka hastalarımızın uzman hekimlerimizin kontrollerinden geçmiş olması gerekir. Daha sonra gerçekleştirilmiş olan kontroller sonucunda hastaya uygun olan tedavi yöntemine karar verilir.

RF Ablasyon

Bilgisayarlı Tomografi ve Ultrasonografi görüntüleme sayesinde tümör tanısı konulmuş olur. Hastalarımıza tümör tanısı koymada biyopsi seansları aynı zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilmiş olur. Bunun için tümörün ortasına yerleştirilmiş olan ısı etkisiyle birlikte tümör buharlaştırılarak ortadan kaldırılmış olur.

İlginizi Çekebilir  Burun Kanaması Tedavisi

Yapılan ameliyatsız kanser tedavileri ile tümörün tamamen ortadan kalktığına emin olmak için tümör çapının 1 cm dışındaki geniş alana ısı buharlaştırma işlemi gerçekleştirilir. Böylelikle hastalarımızın kısa süre içinde gözetimimizde kalmasını ve ertesi gün taburcu ettiğimiz durumlardan biri olmuş olur.

Kemoembolizasyon

Hastalarımızdaki karaciğer tümörleri için birçok uygulama yöntemi kullanılır. Kullanılmış olan yöntemlerin ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Ayrıca damar tıkayıcı ilacın direkt uygulanması durumunda tümörün beslenmiş olduğu damar içine verilme işlemi olarak bilinir.

Böylelikle bu işlem sayesinde ilk olarak kasık bölgesinden girilmesiyle birlikte tümörü beslemiş olan küçük atardamara anjiokateteri verilir. Atardamara yerleştirilmiş olan kateter yardımı ile damarların kemoterapi almasına ve böylelikle beslenen damarların kapanması sağlanmış olur.

Genel olarak bakıldığında gerçekleştirilmiş olan ameliyatsız kanser tedavileri için en büyük avantaj sağlayan durumlardan biri haline gelir. Çünkü burada verilen ağır kemoterapi ilaçları ile vücudun kendini ilaçların etkisiyle kontrol altına almasına yardımcı olmuş olur.

Genel olarak bakıldığında karaciğer kanseri veya kanserin sıçraması olayına bağlı olan kitlenin, kemoterapide fayda göremediği durumlarda hastalarımıza uygulamış olduğumuz ameliyatsız kanser tedavileri yöntemlerinden bir tanesi olarak bilinir.

Ameliyatsız Kanser Tedavi Fiyatları 2024

Ameliyatsız kanser tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.