Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ameliyatsız Yumurtalık Kisti Tedavisi

Ameliyatsız Yumurtalık Kisti Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız yumurtalık kisti tedavisi, vücutta bulunmuş olan dokuların içinde kist görülebilir ve pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ameliyatsız olarak yapılan yumurtalık kisti tedavilerinde iyi huylu kistler için yapılmış olur.

Kistler iki farklı şekilde karşımıza çıkabilir. Bunlar iyi huylu ve kötü huylu olacak şekildedir. İyi huylu olanların boyutunda değişkenlik görülmez ve genelde küçüklerdir.

Hastaya ağrı vermeden zaman içerisinde patlayarak kaybolabilir. Kötü huylu kistlerin ise boyutunda sürekli büyümeler görülür. Kişiye ağrı verir ve özellikle regl dönemlerinde daha çok ağrının açığa çıktığını gösterir. Genel olarak bakıldığında iyi huylu kistler için ameliyatsız yumurtalık kisti tedavisi uygulanmış olur.

Ameliyatsız Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalarımıza teşhis koyabilmek adına ilk olarak gerekli olan bütün işlemlerin gerçekleştirilmiş olması gerekir. Çünkü elde edilen bilgiler sonucunda doğru ve kesin teşhisler konulabilir.

Kist oluşuma karar verebilmek için ultrason ve kan testlerinin yapılması gerekir. Böylelikle kistler hakkında daha fazla bilgiye sahip olunur. Kistin boyutu, durumu takip edilir ve gerekli olan tedavi uygulanır.

Bazı durumlarda ameliyat şartı olması gerekiyorken bazı durumlarda da ameliyatsız yumurtalık kisti tedavisi uygulanabiliyor. Bu durum genelde iyi huylu kistlerde uygulanmış olur.

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Kist oluşumu sırasında ağrılı ve ağrısız dönemler ortaya çıkar. Farklı bölgelerde ve organlarda kistlere rastlamak mümkündür. Rahimde, memede, böbrekte görülebiliyor.

Ortaya çıkış nedenleri henüz tam olarak bilinmese de bazı tedavi yöntemleri ve ameliyatsız yumurtalık kisti tedavisi ile kontrol altına alınabiliyorlar. Yaşın ilerlemesiyle birlikte böbrekte görülen kistler vardır.

Kistlerin iyi veya kötü olduğuna karar vermek için görüntüleme tekniğinden yardım alınır. Alınan yardımlardan sonra böbrekteki kistler ağrıya sebep oluyorsa tedavilerin yapılması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Atardamar Tıkanıklığı Tedavisi

Özellikle kötü huylu kistlerde ameliyat gerekebilir. Çünkü sonrasında kistlerin kansere dönüşme durumları vardır. Böyle durumlarla karşılaşmamak için sağlık taramalarının düzenli bir şekilde yapılmış olması gerekir.

Ameliyatsız Böbrek Kisti Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Kistler iki farklı şekilde karşımıza çıkar. İyi ve kötü olmak üzere görülmeye başlar. Kötü huylu olan kistlerin mutlaka ameliyat ile alınması gerekebilir. Boyutunda sürekli artış göstermesi ve etrafa yayılması durumunda cerrahi operasyon gerçekleştirilmiş olur.

Fakat iyi huylu olan kistlerde ise ameliyata gerek kalmadan sadece takip edilmesi uygundur. Yani burada uzman hekim kontrolünde ameliyatsız yumurtalık kisti tedavi yapılması gerekir.

Yumurtalık Kistleri Kaç Çeşittir?

Yumurtalık kistleri iki farklı şekilde ele alınır. İyi huylu ve kötü huylu olmak üzeredir. Fakat çeşitlerine göre ele alacak olursak bunların 5 farklı kategoride gerçekleşmesi mümkündür. İnklüzyon kisti, Follikül kisti, KorpusLuteum kisti, Teka-lutein kisti, Gebelik Luteoması olarak bilinir.

Fakat sıklıkla rastlanan ve kadınlarda görülen kist çeşidi, follikül diyebiliriz. Her ne olursa olsun kistler kötü huylu olmadığı sürece ameliyatsız yumurtalık kisti tedavi yapılabilir.

Yumurtalık (Over) Kistlerinin Sebepleri Nedir?

Normal şartlar altında yumurtalık kistlerin sebebi arasında hormonal düzensizlik yer alıyor. Regl dönemlerinde yumurtalıkların içinden yumurta hücreleri taşınır ve boyutları 3 cm’e kadar uzanabilen kistler meydana gelir.

Sonrasında kistler kendiliğinden patlar ve yumurta açığa çıkmış olur. Yumurtanın sperm ile döllenmesi sonucunda gebelik dönemleri oluşmaya başlar. Eğer sperm ile yumurta döllenmez ise yaklaşık olarak 14 gün sonra adet şeklinde kendini tekrarlamış olur.

Fakat kadınlarda görülen adet düzensizliğinde yumurta taşımakta olan kistlerin patlaması mümkün değildir. Bu durum sonucunda kistte büyüme meydana gelir ve folikül kist oluşmaya başlar. Sorunun daha fazla büyümemesi için takip ve ameliyatsız yumurtalık kisti tedavi gerçekleşmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Yumurtalık (Over) Kistlerin Belirtileri Nedir?

Yumurtalık kistlerinin bazı zamanlarda şikâyete neden olmadığı durumları vardır. Çünkü buradaki yumurtaların diğer organlarla temasının gerçekleşmesi mümkün değildir. Bakıldığı zaman rutin kontroller gerçekleştikten sonra tespit edilebiliyor.

Sonuç olarak ağrı gösterme durumu çok nadir gibi görünse de kistler kendi etraflarında dönmeye başlar ve patlamış olur. Patlama sonucunda da büyük ağrılara neden olabiliyor. Bunun fark edilebilir olması için bazı belirtilerden yola çıkarak, sonuca bağlayabiliriz.

İdrar yollarında meydana gelen şikayetler, sindirim sistemindeki bozukluk, karındaki şişkinlik ve ağrılar, regl düzensizliği gibi belirti verebilir. Bu tip durumlarda ameliyatsız yumurtalık kisti tedavi uzman hekim tarafından yapılması gerekir.

Yumurtalık (Over) Kistleri Nasıl Teşhis Edilir?

Kistler gözle görülemezler ve görüntüleme işlemleri yapılmadan teşhisi konulamaz. Yapılacak olan ön muayene ve ultrason işlemlerinden sonra teşhisin konulması için yeterli olacaktır. Eğer kanser şüphesi barındıran kistler oluşursa bunun için radyolojik tetikler istenmiş olur.

Yumurtalık (Over) Kistleri Kötü Huylu Mudur? Çocuk Sahibi Olamama Nedeni Olabilirler Mi?

Kistlerin görülmeye başladığı yaş aralığı yaklaşık olarak 20-44 olarak bilinir. Kistlerin ortaya çıkış nedeni henüz tam olarak bilinmese de bazı araştırmalar sonucunda bilgilere rastlanmıştır. Görülmekte olan yumurtalık kistlerinin %80-85 oranında iyi huylu kistlerdir.

İyi huylu olan kistler için de ameliyatsız yumurtalık kisti tedavi uygulanabilir. Eğer oluşum nedenleri arasında hormonal düzensizlik yer alıyorsa, kısırlık oluşum oranı yüksektir.

Ameliyatsız Yumurtalık Kisti Tedavi Fiyatları 2024

Uzman hekimlerimiz hastalarımızın ön muayenesini gerçekleştirerek, fiziki muayeneden geçirir. Daha sonrasında gerekli olan görüntüleme tekniğine başvurur.

Görüntüleme teknikleri için hastanın durumu ve yaşı göz önünde bulundurulur. Daha sonra gerekli olan işlemlerin gerçekleşebilmesi için uzman hekimin talimatlarına uyulması gerekir.

Uzman hekimlerimizin kontrolünden geçmeden herhangi bir fiyat bilgisi vermemiz uygun değildir. Fakat yapılacak olan ameliyatsız yumurtalık kisti tedavi için daha detaylı bilgi almak için hastanemiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ameliyatsız yumurtalık kisti tedavisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

İlginizi Çekebilir  Akciğer Kanaması