Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Damar Balonlaşması Tedavisi

Damar Balonlaşması Tedavisi Nedir?

Damar balonlaşması tedavisi, Aort damarlarda ve atardamarlarda oluşmuş olan çıkıntı ve baloncukların ortadan kaldırılması uygulanan yöntemlerdir. Yapılan çalışmalar sonucunda hastanın tekrardan eski yaşantısına dönme durumları vardır.

Özellikle beyinde görülen bu rahatsızlığın belirtileri arasında beyin kanaması görülür. Çeşitli belirtilerin olduğunu ve bazı durumlarda belirti vermeyen bir hastalık türüdür. Hastalık hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için tomografi ya da beyin emarı çekilmesi gerekiyor.

Bu görüntüleme tekniği sayesinde balonlaşma ya da çıkıntıyı görebilmek daha mümkün hale gelmiş olur. Görüntüleme tekniğinde ortaya çıkan görüntü genelde dalında asılı olan meyve gibidir.

Hastalarımızın beyin anevrizmasında bazı durumlarda baloncuğun patladığını görebilmek mümkündür. Patlayan baloncuktan sonra kişide beyin kanamasına yol açar. Bunun için mutlaka hastalarımızın damar balonlaşması tedavisi gerçekleştirilmesi gerekir.

Damar Balonlaşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüz şartlarında gerçekleştirilmiş olan damar balonlaşması tedavisi için iki farklı yöntem mevcuttur. Bunlar Cerrahi Kliplenme ve Endovasküler Koilleme olarak biliniyor.

Cerrahi Kliplenmede beyin ameliyatı gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında kafa kemiği çıkarılır ve beyin zarı açılarak anevrizmaya ulaşılmış olur. Anevrizmayı beslemekte olan damar bulunarak, kan akışını durdurmak için kesilir. Böylelikle kan akımı durdurulmuş olur.

Endovasküler Koillemede ise bir ameliyat değildir. Burada yapılan damar balonlaşması tedavi için kasıklardan kateter yardımı ile damarların içine platin tel sokulur.

Telin yumuşak platin olmasından dolayı yumak şeklinde balonun içine yerleştirilir. Burada oluşturulan pıhtı ile kan akışının durdurulma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Damar Balonlaşması Neden Önemlidir?

Damar balonlaşması çeşitli sebeplerden dolayı karşımıza çıkabilen bir damar hastalığıdır. Atardamarların duvarında meydana gelen zayıflıklar sonucunda kendini göstermeye başlar. Ortaya çıkan damar zayıflığı anevrizmanın gelişmesine büyük sebep olabiliyor.

Bu hastalığın erişkin bireylerde görülme durumu vardır. Fakat kadınlarda daha sık rastlanan hastalık türü arasına giriyor. Özellikle alkol kullananlar, kafa travması veya diğer travma yaşanması, uyuşturucu kullanımı, damar sertliği, kanser veya tümör gibi nedenlerden dolayı karşımıza çıkar. Bu yüzden damar balonlaşması tedavi uygulanması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Yumurtalık Kisti Tedavisi

Damar Balonlaşma Belirtileri Nelerdir?

Kan damarlarının duvarları zayıflamasıyla birlikte balon gibi şişme sonucunda ortaya çıkan çeşitli sebeplerden bir tanesidir. Bu gibi durumlarda hastalarımızın daha şiddetli ağrılar ve sorunlar ile karşı karşıya kalmaması için uygun olan damar balonlaşması tedavisi için çalışmalar başlatıyoruz.

Uzman hekimlerimizin yapmış olduğu görüntüleme tekniklerinden sonra doğru teşhisin konulmasını sağlıyorlar. Fakat hastalarımızın karşılaştığı belirtiler sonucunda mutlaka uzman hekime görünmeleri gerekiyor. Bunun için bazı belirtileri şöyle sıralamak mümkündür.

Karın ağrısı, sırt ağrısı, karın bölgesinde şişlik, göz kapağındaki düşmeler, göz arkası ağrılar, geniş göz bebeği, görme bozukluğu gibi durumlar vardır. Bu belirtiler hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Ayrıca bilinç kaybı, nöbetler, bulanık görme, kusma ve bulantı gibi belirtilerde görülür. Bu durum beyin anevrizmasında daha sık görülmekte olan belirtilerdir.

Damar Balonlaşma Sebepleri Nelerdir?

Damar balonlaşması çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak görülür. Fakat daha çok beyinde rastlandığı bir hastalık türüdür. Damar balonlaşmasında farklı tedavi yöntemleri bulunur.

Fakat hastanın sağlığını koruyabilmek için dikkat edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Damar balonlaşma sebepleri arasında oluştukları bölgelere göre farklılık gösterir.

Kireçlenme, inflamasyon, yüksek tansiyon, bağ dokusu gibi hastalıklar arasında yer alıyor. Ortaya çıkmakta olan bazı anevrizmaların genetik faktörlere bağlı olduğunu ve bunun çok büyük etkisi olduğuna rastlarız.

Yani atardamarlardaki boyutun yaklaşık olarak %50 oranında daha fazla genişlemesiyle sağlanır. Oluşan damar balonlaşmasının tedavi edilmesi mümkündür. Fakat tedavi edilmez ise ölüme kadar yol açabilecek duruma gelir.

Damar Balonlaşması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalarımız için yapacağımız damar balonlaşması tedavisi, iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlar hastanın durumu göz önünde bulundurulur ve uygun olan işleme başvurulur.

Yırtılma sonucunda ortaya çıkan kanamanın iki farklı şekilde tedavisinin gerçekleşmesi mümkündür. Bu durum Cerrahi Klipleme ve Endovasküler Koilleme olacak şekilde karşımıza çıkar.

İlginizi Çekebilir  Lazer Ablasyon

Her iki işlemin gerçekleşmesinde riskler mevcuttur. Fakat hastalarımızın güvenliği ve sağlığı bizim elimizde olduğu için tecrübeli uzman hekimlerimiz tarafından işlem gerçekleştirilmiş olur.

Damar Balonlaşması Neden Olur?

Aslında damar balonlaşması çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak karşılaşmış olduğumuz damar rahatsızlığıdır. Özellikle erişkin bireylerde görülür ve bu durum 40 yaş sonrasında görülmeye başlar.

Eğer hastamızın sigara, alkol, uyuşturucu gibi ürünleri tüketiyorsa; daha sık ve riskli bir durumun göstergesi olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte şeker hastalığı, stres, yüksek tansiyon, genetik yatkınlıklarda sıralanabilir.

Hatta bunların daha riskli faktör olduğunu ve dikkat edilmesi gereken durum olduğunu belirtmek gerekir. Böyle zamanlarda hastalarımız için en doğru damar balonlaşması tedavisi uygulamasına başvurulur.

Damar Balonlaşması Tedavi Fiyatları 2024

Damar rahatsızlıklarının ciddi hastalıklar olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü damarların tıkanması, zarar görmesi durumunda genelde kan pıhtısı oluşur ve bu yüzden kan akışında sorunlar ortaya çıkar.

Bu gibi sorunların ortadan kalkması için mutlaka damar balonlaşması tedavisi gerekiyor. Aksi durumlarda daha ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Bu gibi sorunların ortadan kaldırmak ve bilgi almak için hastanemizin uzman hekimlerinden yardım alabilirsiniz. Gerçekleştirilen tedaviler hakkında fiyat bilgisi vermek doğru olmaz. Çünkü fiyatlarda değişkenlik görülebilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi alabilmek ve sorunlarınıza çözüm bulabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yapılan görüşme sonucunda damar balonlaşması tedavisi fiyatı hakkında bilgi alınabilir. Damar balonlaşması tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.