Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nedir?

Damar tıkanıklığı tedavisi, yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen damar tıkanıklıkların daha büyük tehlikeler yaratmaması için mutlaka gerçekleştirilmesi gerekir. Hem tehlikeli hem de ciddi bir hastalık türü olarak bilinir. İhmal edilmeden, ertelenmeden tedavisinin yapılması gerekir.

Vücudumuzda bulunan damarların bölge gerektirmeksizin tıkanma oluşturma durumları vardır. Bu tıkanıklık her yerde görülebilir ve risk faktörlerini ortadan kaldırmak, en büyük tedavinin uygulanmasını sağlayacaktır. Sigara ve alkol tüketiminin mutlaka bırakılması gerekir.

Çok fazla kilolu olanlar, beslenme alışkanlığındaki yanlışlar, sağlıksız beslenme, şeker hastalığı, hipertansiyon, az hareketli yaşam sonucunda damar tıkanıklığı görülür. Bu sebepten dolayı mutlaka damar tıkanıklığı tedavisi için bu durumlar dikkate alınarak, gerçekleştirilmiş olması gerekir.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Ortaya çıkan damar tıkanıklığın erken evrede fark edilmesi mümkün değildir. Hem ağır hem de belirti vermeden ilerleme kat etmiş olur. Bu yüzden sağlık taramalarının düzenli gerçekleşmesi ve sağlığa dikkat etmek gerekir.

Aksi durumlarda ortaya çıkan bu hastalık için damar tıkanıklığı tedavisi yapılması gerekir. Bazı önemli durumlar dikkate alınarak değiştirilmesi gerekir. Hastanın sağlık durumu göz önünde bulundurulur ve gerekli olan değişiklikler uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmiş olur.

Eğer bu yöntem ile damar tıkanıklığı giderilmezse cerrahi operasyona başvurulmuş olur. Ameliyat ile damar tıkanıklığı giderilir ve tekrardan genişletilmiş olur.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Damar tıkanıklığın gözle görülmesi veya fark edilmesi mümkün değildir. Bu sebepten dolayı gerçekleştirilen sağlık taramasından sonra mutlaka damar tıkanıklığı tedavisi için gerekli olan çalışmalar başlatılması gerekir.

Çünkü damar tıkanıklığında görülen bu rahatsızlık giderilmediğinde daha büyük sorunların beraberinde gelmesini sağlamış olur. Hangi bölgede olursa olsun, damar tıkanıklığı teşhisi konulması durumunda herkes bu tedaviden faydalanabilir. Tedavi yöntemleri hastanın dağlık durumuna göre belirlenmiş olur. 

İlginizi Çekebilir  Bacak Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

İlk zamanlarda meydana gelen damar tıkanıklığının kendini göstermesi mümkün değildir. Çünkü belirti vermeden çok ağır bir şekilde ilerler ve sonrasında büyük sorunlara gebe olur.

Fakat tıkanıklık ileri evreye taşındığında belirti göstererek, ağrıların oluşmasına neden olur. Bu belirtiler genelde hastanın geliştiği damar bölgesine göre değişkenlik gösterir. Mesela kalp damarlarında tıkanıklık varsa nefes darlığı, kalp krizi, göğüs ağrısı gibi belirtiler görülür.

Beyin ve şah damarındaki tıkanıklıkta ise bulanık görme, baş dönmesi, bilinç kaybı, yürüme güçlüğü gibi sorunlar görülür. Belirtiler hangi damarda görülürse görülsün, damar tıkanıklığı tedavi gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Kalp Damar Tıkanıklığı Neden Gerçekleşir?

Damar tıkanıklığının kalpte görülmesi durumunda genelde göğüste ağrı, çene, boyun, sırt ve kol gibi bölgelerde çok ciddi ağrılar görülür. Kişilerin nefes almada güçlük çekmesi ve bazı kalp krizleri görülebilir.

Bunun sebebi ise damarların tamamen tıkanması ve bu sebepten dolayı kalbin beslenememesinden kaynaklanır. Kalp kan ile beslenir ve vücuda yayılarak, yaşamın sürdürülmesi için görevini yerine getirir. Beslenemeyen kalp sonrasında genelde doku ölümü gerçekleşir.

Kasta nekroz sonucunda acil müdahalenin yapılması gerekir. Aksi durumlarda ciddi sağlık sorunları oluşur ve hastayı kaybedebiliriz. Beklenmedik sorunlar ile karşı karşıya kalmamak için uzman hekimlerimiz tarafından damar tıkanıklığı tedavisi en uygun şekilde yapılmış olur.

Beyin Damar Tıkanıklığı Neden Gerçekleşir?

Hareket etme, yemek yeme, kontrollü şekilde davranabilmek için genelde beynimizle hareket ederiz. Beyne kan gitmesi ile birlikte bunların yerine gelmesi için gerekli olan önlemler alınmış olur.

Beyne oksijen gitmemesi sonucunda kanın beyne nakledilmesi anlamına gelir. Bu sebepten dolayı damar tıkanıklığına neden olan arterlerin tıkanması ile inme tehlikesi görülebilir.

İnme sonucunda daha ciddi sorunlar oluşmaya başlar ve beyin damarları tıkanmasıyla birlikte ölüm riski artar. Damar tıkanıklığı tedavi gerçekleşmediği zaman hastaların ölüm risklerindeki oranın çok fazla artış göstermesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Buerger Hastalığı Tedavisi

Bacak Damar Tıkanıklığı Neden Gerçekleşir?

Bacaklarda görülen damar tıkanıklığının egzersizlerin yapılmadığı veya hareketsizlikten kaynaklandığını söylemek mümkündür. Çünkü hareketsizlikten dolayı genelde bacaklarda görülen bazı belirtiler vardır.

Bunlar merdivenleri çıkarken çekilen güçlükler, yürüme sırasında kramp girme durumları, bacaklarda ve ayaklarda geçmeyen yara oluşumu, ayaklarda soğuma ve morarma gibi durumlar görülebilir.

Fakat tıkanıklığın nedenleri için kan yapı yüksekliği, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, genetik faktörler, sigara kullanmadan kaynaklı olarak görülebiliyor. Her ne olursa olsun damar tıkanıklığı tedavisi hemen yapılması gerekiyor.

Şah Damarı Tıkanıklığı Neden Gerçekleşir?

Boynun her iki tarafında da bulunan ve bazı durumlarda tıkanabilen bir diğer durumlar arasında şah damarı yer alıyor. Atardamar tıkanıklığında olduğu gibi burada da damarın iç kısmında kireç ya da yağ birikintisinin toplanması sonucunda sorun yaratır. Şah damar tıkanıklığı özellikle inmeye ve geçici olarak iskemik atak geçirmeye neden olmuş olur. Ortaya çıkan bu durum sonrasında damar tıkanıklığı tedavi yapılır.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi Fiyatları 2024

Yaşam koşullarının devam edebilmesi için kan akışının devamlılığı gerekiyor. Fakat kan akışının durması sonucunda da ölüm ile burun buruna gelindiğini biliyoruz.

Çünkü kan bacaklardan başlar ve kalbe kadar ilerleyerek burada pompalanır. Sonrasında temiz kan vücuda geri döner ve yaşam için görevini yapmış olur. Ortaya çıkan damar tıkanıklığından dolayı kan akışı durur.

Duran kan akışı sebebi ile ölüm riski artış gösterir. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka damar tıkanıklığı tedavisi, uzman hekim tarafından yapılması gerekir. Damar tıkanıklığı tedavisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.