Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Tomosentez

Meme Tomosentez Nedir?

Meme tomosentez, mamografi çekiminde meme dokusunun 3 boyutlu incelenmesine denir. Bu yüzden işlem gerçekleşeceği zaman bu duruma 3 boyutlu mamografi denilir.

Aslında bu görüntüleme tekniğinin klasik mamografiden bir farkı olduğu söylenemez. Çünkü çekim şekli, çekim süresi, radyasyona maruz kalma durumlarının klasik mamografiden farkı yoktur.

Buradaki tek fark; yapılan 2 boyutlu çekimlerin 1 adet değil de 50 adet kesitsel görüntünün elde edilmesiyle oluşturulur. 2 boyutlu görüntüleme tekniğinde memenin dokusunda gözle görülmeyen tümörlerin tespit edilmesi daha kolay gerçekleştirilir.

Bu görüntüler sayesinde gözden kaçabilecek olan en ufak tümörleri açığa çıkararak, hastanın hayatını riske atmadan meme tomosentez gerçekleştirilmiş olur.

Meme Tomosentez Kanserinde Dijital Mamografi

Mamografi cihazı sayesinde memenin etrafından alınan görüntülerin 3 boyutlu şeklinde elde edilmesiyle gerçekleştirilmiş olur. Aslında bu görüntüleme tekniğinin klasik mamografiden pek farkı yoktur. Fakat elde edilen görüntülerinden birden fazla olmasıyla birlikte meme dokusunun daha ince ayrıntılarına inilerek, incelenmesi sağlanır.

Bu yüzden bizlere gelen hastalar genelde meme tomosentez uygulamasını tercih edebiliyorlar. Fiyat açısından bakıldığında klasik mamografiye göre biraz daha maliyetli olabiliyor.

Fiyatlandırma bilgisi hastaneden hastaneye de değişkenlik gösterebilen bir diğer durumdur. Yapılacak olan işlemlerde daha kolay karar vermenize yardımcı olmak için sizlerde bizimle iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Hastanemizde gerçekleştireceğiniz meme tomosentez işlemi için özel cihazlar kullanılmış olur ve meme dokusunun daha net görüntülenmesinden faydalanabilirsiniz. Sürecin daha doğru ve düzenli takip edilmesinde de büyük katkı sağlamış olur.

Meme Tomosentez Avantajları Nelerdir?

Diğer cihazlardan kaynaklı olarak hastaların radyasyona maruz kalması göz önünde bulundurulursa meme tomosentez ile daha az oranla işlem gerçekleştirilmiş olur. Burada tek görüntü elde edilmez. Birden fazla görüntü elde edilmiş olur ve daha detaylı incelenmenin yapılması gerçekleştirilmiş olur.

İlginizi Çekebilir  Vajinal Varis Tedavisi

Memenin en ince tabasına inerek erken tanı konulmasında çok büyük avantaj sağlamış olur. Ayrıca tekrardan bir mamografinin çekilmesine ihtiyaç duyulmadan işlem basit bir şekilde tamamlanır. Klasik mamografide hastaların ağrı çekme durumları da olabiliyor.

Bu durumların önüne geçmek ve daha az ağrı ile işlemin gerçekleşebilmesi için çekim sırasında memenin standart durumu ele alınır. Böylelikle oluşabilecek sorunların ve ağrılar ortadan kaldırılır.

Meme kanseri riskinin yüksek olması sebebi ile hastalarımızın bu uygulamadan faydalanmasını öneriyoruz. Ayrıca elde edilen görüntülerde bazen kanser taklitli görüntülere rastlanabilir.

Bu rastlantıların doğruluk payını ölçmek için büyük olanak sağlanmış olur. Bazı zamanlarda hastalardan biyopsi örneği de istenebiliyor. En büyük avantajlardan bir tanesi ise gereksiz ameliyat ve biyopsilerin oranını azaltmak için büyük rol oynar.

Tomosentez Mamografi Nedir?

Cihazın görüntü kalitesi düşmeden, net görüntülerin elde edilmesiyle birlikte çekim işlemleri gerçekleştirilir. Hastaların normal şartlar altında radyasyona maruz kalmalarından kaynaklı olarak tercih edilme oranı daha yüksek olarak görünür.

Yani hastaların gereksiz radyasyona bağlı kaldıkları durumlardan korur ve bunu azaltmış olur. Meme dokusu her hastada aynı değildir ve değişkenlik gösterdiği durumlar mevcuttur. Bu yüzden hastanın meme boyutu göz önünde bulundurulur ve uygun olacak şekilde çekim işlemleri yapılır.

Cihaz; özel yazılım ile gerçekleştirilir. Yazılım ile birlikte yayılan radyasyonun sebebi tespit edilir ve görüntülerin net olarak görüntülenmesine yardımcı olur. Bu görüntüler elde edilirken düzenlenmiş halleri ile elimize geçer.

Ayrıca düzenlenme hesaplandığı durumlarda grid kullanımı olmadan kullanım sağlanır. Böylelikle yüksek çözünürlüğe sahip olan görüntüler elde etmek için üretilmiş olan primer radyasyon optimum kullanımı gerçekleştirilmiş olur.

Sizlerde bu basit ve kullanışlı işlemden faydalanabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erken tanı döneminde meme kanserini ortadan kaldırmak için meme tomosentez işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Yumurtalık Kisti Tedavisi

Meme Tomosentez Analiz Edilir?

Gerçekleştirilecek olan meme tomosentez için tetkik günü hastanın koltuk altına deodorant sürmemesi gerekir. Aynı şekilde memeye talk pudrası, losyon, deodorant gibi şeyler kullanmamaya özen göstermesi gerekir. Çünkü burada gerçekleştirilecek görüntüleme işleminden sonra X ışını beyaz noktalar olacak şeklinde filmde kendini göstermiş olur.

Mümkünse elde edilen meme tomosentez görüntüleme işlemi öncesinde mamografi radyoloğuyla görüşme sağlanması gerekir. Meme kanserini tespit etmek için en etkili yöntemlerden bir tanesi 3 boyutlu dijital mamografi olarak bilinir. Burada ilk olarak iki plak arasına hastanın memesi yerleştirilir ve sonrasında görüntü alınmış olur. Bu işlem yaklaşık olarak 10 saniye sürebiliyor.

Daha sonra X ışınları sayesinde memenin etrafından görüntü alınmış alınarak, işlem tamamlanmış olur. Daha sonra analiz için uzman hekimlerimiz tarafında tedavilerle birlikte plan şekillendirilir.

Meme Tomosentez Tedavi Fiyatları 2024

Dünya çapında kadınların meme kanserine yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Her 8 kadının 1’inde meme kanserine rastlanmaktadır. Ayrıca ABD’de her sene 200 bin fazla olan kadınlara meme kanseri teşhisi konuluyor.

Konulan teşhisin bu kadar yüksek rakamlara ulaşmasındaki sebep ise ertelenen ve ihmal edilen sağlık taramasıdır. Bunun teşhisini koymak ve erken tanı ile bu sorunu ortadan kaldırabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gerekli olan durumlarda meme tomosentez çekimi yapılır.

Gerçekleştirilmiş olan bu çekimlerin fiyat bilgisini vermek mümkün değildir. Bunun için iletişim bilgilerinden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz. Her sene fiyat bilgisinin değişkenlik göstermesinden kaynaklı olarak kesin bir bilgi vermek doğru olmaz.

Yapılan görüşme sonrasında meme tomosentez fiyat bilgisi almak mümkündür. Meme tomosentez tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.