Whatsapp Telefon
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yumuşak Doku Biyopsisi

Yumuşak Doku Biyopsisi Nedir?

Yumuşak doku biyopsisi, yumuşak doku kanserinin teşhisi konulabilmesi için hastaya uygulanmaktadır. Gerçekleştirilen işlem sonrasında kesin ve doğru tanının konulmasına yardımcı olur.

Bir diğer adı olarak Sarkom olarak bilinen bu rahatsızlığın nadir görülmekte olan kanser türüdür. Bunun sebebi ise bağ dokusundan kaynaklı olarak görülmüş olur. Bağ dokunun vücutta yer alan dokuların birbirine bağlanması ve desteklenmesi sonucunda çalışmakta olan sistemdir.

Sarkomlar, kaslar, tendonlar, kıkırdak, sinirler, kemikler, kaslar yağ dokusu ya da kan damarlarından dolayı karşımıza çıkabilir. Karşımıza yetmişten fazla sayıda sarkom tipleri çıkabilir. Bunun teşhisini koyabilmek için mutlaka yumuşak doku biyopsisi yapılmış olması gerekir.

Yumuşak Doku İyileşmesi

Anatomik bütünlük ele alındığında inflamasyonla başlamakta olan ve kendini tekrarlayabilen bir sistematik sürecin oluşma işlemidir. Sarkomun tespit edilebilmesi için uzman hekimlerimizin gerçekleştireceği ön muayene sonucunda hastalarımızdan yumuşak doku biyopsi istenir. Bu biyopsi ile kanserin cerrahi çıkarılması sonucunda tedavi edildiği durumlardır.

Yumuşak Doku Lezyonu Nedir?

Yumuşak dokularda ve kemiklerde görülen tümörlerin vücudumuzdaki eklem, kemik, kıkırdak ve benzeri dokularda görülmesi sonucudur. Bunun için yumuşak dokuların damar, sinir, kas ve yağ dokusundaki dokulardan kaynaklı olarak görülen tümörlerdir. Bunun kesin tanısını koyabilmek için yumuşak doku biyopsisi yapılması gerekir.

Yumuşak Doku Tedavi Edilir Mi?

Kişilerin yaşamış oldukları hatalı oturmalar, kas zorlanması, hava değişimi, çeşitli sebeplere bağlı olan kasılmalar sonucunda yumuşak doku zarar görür. Bu gibi durumlarda bölgelerin ağrı ile karşı karşıya kalması mümkündür.

Ağrılar tedavi edilmediği durumlarda yıllar boyu devam edebilir ve alevlenebilir. Bunun için mutlaka uzman hekimden yardım alarak yumuşak doku biyopsi yapılmış olması gerekir. Yumuşak doku tedavi edilebilir. Bunun için masaj yapılması, geçici süreliğine rahatlama sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir  Alkol Ablasyonu

Yumuşak dokuların zarar görmesi durumunda hastalarımızın kullanacağı kas gevşetici ve anti depresan ilaçların etkisini görebilmek mümkündür. Ayrıca gerçekleştirilecek olan enjeksiyonlarında tedavide başarılı olduğunu görebilmek mümkündür.

Yumuşak Doku Biyopsi Belirtileri Nelerdir?

Kişilerde 70’ten fazla sarkom türü bulunuyor. Bu türler tedavi yöntemlerine, konumlarına ve çeşitli faktörlere dayanarak farklılık göstermiş olur. Çeşitli sarkom türleri ile karşı karşıya kalınması durumunda hastaya yumuşak doku biyopsi yapılır.

Gerçekleştirilmiş olan biyopsinin nedeni; hastada saptanmış olan şüpheli durumun teşhisi konulmasında yardımcı olur. Kişide görülen belirtiler sonucunda mutlaka hastaneye başvurmalı ve uzman hekimlerden yardım alması gerekir.

Uzman hekim kadromuzla birlikte gerçekleştirilecek bu çalışmanın tanısı konulmuş olur. Hastada görülebilecek belirtiler arasında genelde kilo kaybı, karın ağrısı, kemik ağrısı, ortaya çıkan şişkinlikler, ciltte meydana gelen ağrılar, kişinin çok küçük yaralanma sonucunda kemiklerinde görülen kırıklar olabilir. Belirtilerin karşımıza çıkması ile mutlaka hastaya yumuşak doku için biyopsi yaptırması istenir.

Yumuşak Doku Biyopsi Sebepleri Nelerdir?

Kişide 70’ten fazla sarkom bulunur. Fakat ortaya çıkan sarkomun kesin olarak sebebine rastlanmamaktadır. Özellikle hücrenin içindeki DNA’nın değişmesi, yani mutasyona uğraması sonucunda kansere dönüşme durumudur. Yapılan biyopsi ile hücrenin mutasyona uğrayıp, uğramaması hakkında detaylı bilgiye sahip olmaya yardımcı olur.

Yumuşak Doku Kanserinde Risk Faktörleri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi burada sarkom rahatsızlığında gerçekleştirilen yumuşak doku biyopsi sonrasında kanser tespit edilebilir. Buradaki risk faktörleri ile karşı karşıya kalınabilir.

Bunlar virüsler ile temas, kimyasal maruziyeti, kronik şişlik, kalıtsal sendromlar ve kanser tedavisi için radyoterapi almak gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür.

Sarkom Yumuşak Doku Kanseri Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Hastanemizde gerçekleştirilmiş olan yumuşak doku biyopsi ile hastalarımızın kanser riski taşıyıp, taşımadığı tespit edilmiş olur. Alınan biyopsi örneğinin cildi geçebilen bir iğne ile çıkarılması sonucunda gerçekleştirilmiş olan durumlardır.

İlginizi Çekebilir  Miyom Tedavisi

Operasyon sayesinde kesiler alınarak çıkarılmış olur. Bazı durumlarda hastalardan çıkarılacak olan biyopsilerin çıkarılması, cerrahi işlem sırasında da yapılabiliyor. Burada gerçekleştirilecek olan yumuşak doku için biyopsi alınmış olur.

Daha sonra fiziki muayene gerçekleştirilmiş olur. Daha sonra bazı görüntüleme yöntemleri kullanılmış olur. Son olarak hastaya uygun olan testler yapılarak, örnek çıkarılmış olur. Biyopsi işlemi bu esnada gerçekleştirilmiş olur. Biyopside parça alma işlemi genelde herhangi bir sebepten şüphelenme sonrasında dokulardan alınır. 

Sarkom Yumuşak Doku Kanserleri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kanser tedavileri genel olarak ortaya çıkan duruma göre değişkenlik gösterir. Hastalarımız için en doğru tedavinin gerçekleştirilebilmesi için uzman kadromuz tarafından işimizi en doğru şekilde gerçekleştiriyoruz.

Hastada görülmekte olan sarkomun türü, agresif durumu, hücreleri ve vücutta yayılmış olduğu alana göre değişkenlik gösterebileceğinden dolayı ilk olarak yumuşak doku biyopsi yapılır.

Yapılan biyopsi ile hastanın sağlık durumu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaya yardımcı olacaktır. Böylelikle doğru tanı konulur ve gerekli olan işlemler başlatılır.

Bunun için tedavi yöntemleri, kendi aralarında 3 farklı ana dala ayrılmış olur. Ablasyon terapisi, İmmünoterapi ve Hedeflenmiş tedavi olarak ele alınmış olur. Tedavinin yanıt vereceği duruma göre yöntemler belirlenir ve uygulanmış olur.

Yumuşak Doku Biyopsisi Fiyatları 2024

Hastanemiz çatısı altında gerçekleştirilmiş olan yumuşak doku biyopsisi fiyatı hakkında kesin olarak bilgi vermemiz mümkün değildir. Çünkü fiyat listesi hemen hemen her sene değişim gösterir ve çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak fiyat değişimi görülür. Bunun için daha detaylı ve fiyat bilgisi alabilmek için iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Uzman hekimlerimizin gerçekleştireceği yumuşak doku biyopsisi işlemlerinden sonra teşhis koyarak, uygun olan çalışmalar yürütülmüş olur. Yumuşak doku biyopsisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

İlginizi Çekebilir  Ameliyatsız Guatr Tedavisi